Hämeenlinnaan saatu WC, jonka putket eivät jäädy!

Ei vaiskaan, 257 750 eurolla ei vielä jäätymätöntä vessaa rakenneta, kallis putkimies käy aina sulattelemassa torin wc-kopin putket ja korjailemassa vuodot, tätä se kaupungin rakentamisen laatu ja hinta:
https://yle.fi/a/74-20073230
24404
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Kuukauden ollut kiinni uusi vessa? No eipä ole taaskaan ihan nappiin mennyt asiat.

Äänestä
  • Onko se tilattu Italiasta jos ei toimi pakkasessa. Pendolinoissakin vessat jäätyy.

    Äänestä

Design-vessa, muttei niin huippua, etteikö jäädy.

Äänestä
  • Mitäh!! Eikö edes kalliilla saa nykyään hyvää?

    Äänestä

Valivali kun omat asiat on huonosti

Äänestä
  • Miksiköhän ne onkin niin huonosti.

    Äänestä

Mahtaako Hämeenlinnassa toimia mikään?

Äänestä

Verovaroista wc-korjaukset maksetaan, joten kukaan ei joudu kärsimään.

Äänestä

Kokoomuksen politiikkaa, he itse käyvät pisulla kahvilassa kermaleivoksen ja latten jälkeen.
Köyhät saavat heidän mukaansa _usta housuunsa, jos ei ole laittaa 15 euroa vessassa käymiseen.
Siellä he kaupungintalon ikkunassa naureskelevat 😆 kun köyhät alla päin kulkevat sepaluksen seutu märkänä 😢.

Voiko kukaan muu kuin kokoomuslainen olla näin empatiakyvytön, häikäilemätön ja raakalaismainen?
Ei voi.

Ja se on myös hyvä pitää mielessä nyt käytävien presidentin vaalien suhteen, eli kenenkään ei todellakaan pidä antaa kannatusta tälle lähimmäistä roskana pitävälle ökyporukalle.


𝄞 Always look on the bright side of life
𝄞 Always look on the right side of life
https://www.youtube.com/watch?v=r0kvTBbBbbY

And that's the left.

Äänestä
  • Tuo täysin turha investointi maksoi Hämeenlinnan kaupungille eli meille veronmaksajille 319610 € sisältäen alv 24% . Jutussa ilmoitettu hinta 257 750 € on ilman arvonlisäveroa eli nolla (0)-veron hinta ja se näyttää edes jollain lailla siedettävämmältä kuin todellinen hinta, siksi se on hyvä ilmoittaa ilman veroa.

    Äänestä

  • Ihana kommentti! Olen täysin samaa mieltä. Muutkin äänestämään Haavistoa niin saadaan nämä lahtarit kuriin.

    Äänestä

Ilmoitus Euroopan unionille ja Europolille tästä.

Äänestä
  • Kyllä kyllä kun köyhillä on kaupunkissa kusot housusa

    Äänestä

Nyt haluan nimiä. Kenen idea oli rakentaa tällainen viallinen käymälä keskelle kaupunkia, kun vessoja voisi toteuttaa helpomminkin? Ja kuka hyötyi? Kohta tulee oikeasti seuraamuksia.

Äänestä
  • Oho kovia väitteitä ai että tulee oikein seuraamuksia? Mitä seuraamuksia? Muutakinko kuin kastuneet pöksysi vai?

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Oho kovia väitteitä ai että tulee oikein seuraamuksia? Mitä seuraamuksia? Muutakinko kuin kastuneet pöksysi vai?

    En vastaile vammaisille.

    Äänestä

Eihän tästä ketään vastuuseen saada. Kaikki jatkuu kuin aina ennenkin.

Äänestä
  • Kukakohan nyt sitten olisi vastuussa kun kunnan suhmurointiketju on loputon ja päätty lopulta alkupisteeseensä, plus, hallintolainsäädäntö on korruptoitunutta ja paradoksaalista, sen perustana olevissa "hallituksen esityksissä" hallintolain "asiantuntijat" kumoavat peräkkäisissä kappaleissa toistensa esityksiä, ja koko hallintolainsäädäntö on kasa sekavaa soveltamiskelvotonta _askaa, jonka seurauksena poliittiset hv-kerhot tekevät mitä huvittaa, eli kasvattavat kasaa _askaa, ja koko _askakasan kruunaa korruptoitunut rikollinen lainvalvonta ja tuomiovalta, eli poliisi-syyttäjä-oikeus nazi-korruptioketju.

    Äänestä

Muutama siisti liikuteltava bajamaja olisi riittänyt hyvin, olisi sitten aina tuotu paikalle tarvittaessa esim. jonkin toritapahtuman yhteydessä.

Äänestä

Seiska uutisoi viime viikolla ulkoministeri Pekka Haaviston, 62, (vihr) ja häntä 39 vuotta nuoremman erityisavustajansa Jeri Aallon, 23, poikkeuksellisen lämpimistä väleistä.

Seiskan mukaan kaksikon kanssakäymistä on oudoksuttu myös eduskunnassa. He viihtyvät keskenään myös vapaa-ajalla ja ovat jopa matkustelleet työn merkeissä ympäri maailmaa sekä tehneet yhteisen Eurooppa raiteilla -kirjan junamatkaltaan Euroopan halki.

Nyt Seiska uutisoi Haaviston Aallolle järjestämän työpaikan muhkeasta palkasta. Lehden mukaan Aalto on ylennyt huimasti myös palkkahaitarissa Haaviston mukana.

Vuonna 2017 Aalto tienasi hieman yli 1000 euroa, vuonna 2018 jo 30 000 ja nyt hän nauttii ministerin erityisavustajan maksimipalkkaa, joka muodostuu kolmesta osasta: peruspalkka, koulutus ja työkokemus. Aalto on koulutukseltaan ylioppilas, mutta hän saa silti kaikki osat täysimääräisinä ja hänen palkkansa on 4 500 euroa kuukaudessa.

Seiskan mukaan Haavisto tapasi Aallon ensimmäistä kertaa, kun tämä oli teini-ikäisenä Sibelius-lukiolaisena esiintymässä eduskunnassa tiernapoikakuorossa. Ensikohtaamisen jälkeen kaksikon välit lämpenivät ja vuonna 2017 Haavisto pestasi nuorukaisen autonkuljettajaksi ja ”roudariksi” presidentinvaalikampanjaansa. Aalto myös esiintyi Haaviston rinnalla yleisötilaisuuksissa kampanjakiertueella.

Äänestä

Muistaako kukaan sitä tekojäätä siinä torin kulmalla? paljonko maksoi ja missä on nyt?

Äänestä
  • Se on sulanut pois. Eli ei ole nyt missään.

    Äänestä

  • Kolmesataatonttua lensi taivaan tuuliin. siitäkin romusta alun perin.

    Äänestä

  • Siinä lukossa olevan _usimajan "keltaiselle kentällä" on hyvä luistella armeijan kusiluikkareilla, nato-merkinnöillä höystettynä, eli Suomen koko tulevaisuus.

    Suomi on uusi Venäjän tasa-valta, hei,
    Venäjän tasa-valta, hei,
    Venäjän tasa-valta
    Suomi on uusi Venäjän tasa-valta, hei,
    Eikä siihen mene kuin kymmenen vuotta

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ei vaiskaan, 257 750 eurolla ei vielä jäätymätöntä vessaa rakenneta, kallis putkimies käy aina sulattelemassa torin wc-kopin putket ja korjailemassa vuodot, tätä se kaupungin rakentamisen laatu ja hinta:
https://yle.fi/a/74-20073230

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu