Saarikko uhoaa että rahaa jaetaan sinne sun tänne nykyisessä hallituksessa. Huono on muisti hänellä vaikka oli juuri vastaavana ministerinä edellisessä hallituksessa jossa vasta rahaa jaettiinkin vailla mitään rääpyä ja nyt ollaan tässä tilanteessa ettei mitkään rahat riitä. Sopii katsoa peiliin eikä pelata vain politiikkaa.
Politiikka on hölmöjen hommaa
Anonyymi-ap
11158
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Totta, eli Saarikko ei vieläkään ole ymmärtänyt sitä, että heidän jäljiltään velkaa on älyttömästi ja kepun Soten himmelihajasijoituksen hinta on vasta tulossa näkyviin.Mutta kepu vastustaa oikeistoa vasemmiston riveissä nykyään 100%. Keput huomasi, että persuista eivät saa jäseniään takaisin ja nyt kalastavat vasemmiston vesiltä kannatusta.
Onkohan raskaana? Ainakin röhnötti eduskunnassa puolimakaavassa asennossa ja suunnaton vatsa painoi ilmeisesti keuhkoja. Jos on vain lihava, niin miten ihminen, joka paisuu tolkuttomasti, eikä kykene edes itseään hallitsemaan, kykenisi johtamaan toisia.
Toivoisin, että Saarikko laittaisi elämäntapansa kuntoon, söisi terveellisesti ja liikkuisi. Silmämääräisesti 20kg painon pudotus parantaisi varmaan elämän laatua, jaksamista ja omat aivotkin toimisivat tehokkaammin.
Niillä kiloilla hengittäminen istuessa voi olla vaikeaa ja siksi röhöttää. Raskautta siitä ei huomaa kuin lääkäri.
Onsiinä Saarikolla pokkaa väittää että tämä hallitus ois tehny 10 miljardia velkaa muutamassa kuukaudessa
Ei siihen pokkaa vaadita. Riittää ihan olemassa oleva tieto. Ja muuten eipä 10 miljardia riittänyt. Tulikin 14,4 mrd ja kevään lisätalousarviossa tulee lisää....
https://vm.fi/-/valtion-velanoton-tarve-vuonna-2023-on-14-4-miljardia-euroa
Valitettavasti tämä hallitus ei aloittanut puhtaalta pöydältä, vaan ennen ensimmäistäkään päätöstä, oltiin jo 10mrd miinuksella. Vajaan vuoden aikana on edellisen hallituksen saannoksia tipahdellut päivänvaloon. Sote on ilmeisestikin niin keskeneräinen, ettei sen lopullisia kustannuksia tiedä kukaan. Kuitenkin siihen on pumpattava rahaa miljardi tolkulla, tai peruttava kokonaan. Osa hyvinvointialueista on alkuaan liian pieniä. Suomi ei tarvitse kuin viisi hyvinvointialuetta. Julkinen talous on muutenkin räjähtänyt käsiin. Jos siitä ei voi mitään karsia ja paisuminen jatkuu, niin ainoa asiaa auttava toimi on viennin merkittävä kasvaminen.
Höpö höpö. Siellä on tunnin junaa, velkarajoitteista bensaveroalea, kaljaveroalea, pörriöisyhtiöiden hemmottelua Kela-korvauksen nelinkertaistamisella jne. Kyllä velanpumppaamisen valinneet istuvat ihan siellä valtioneuvostossa. Soten rahatkin olisivat olemassa, vaan kun Kokoomus haluaa paikata sitä Sipilän hallituksessa perseelleen mennyttä valinnanvapausmalliaan.
Korjaus, siis velkarahoitteista bensaveroalea.
Kepu teki suurimman virheensä kun otti tämän opettajan keulakuvakseen.
No, vahinko on jo tapahtunut, toisaalta Kaikkonen saattaisi pelastaa vielä asiallisuudellaan puolueen.
Kepun ongelma on ollut sipilöinti ja Saarikko kuului siihen Sipilän "dream teamiin".
https://yle.fi/a/3-10150823
Koskahan Kepussa herätään ja pyydetään Jäätteenmäkeä uusintayritykseen....
Saarikko on käynyt lihavuusleikkauksessa, nähtiin avajaisissa.