Ei ehkä todellinen ongelma, mutta...

Olemme seurustelleet vuoden verran. Olen maininnut miesystävälleni siitä, että harrastamme vähän seksiä (ehkä parin viikon välein, välillä enemmän). Nyt hän vihdoin tunnusti, että on saanut edellisissäkin suhteissa samaa palautetta ja hänestä on mukavampaa vain "olla lähellä". Ehkä pitäisi olla tyytyväinen, että olen löytänyt aarteen, joka ei ole aina vonkaamassa, mutta silti mietityttää. Ja nyt minulla on vaikeuksia aloitteen tekemisessä, koska pelkään saavani pakit, kun miestä ei kiinnosta. Kaipaan sitä tunnetta, että mies haluaa minua. Fyysisesti minäkään en tarvitse seksiä kovin usein, mutta se on tärkeää minulle henkisesti. Kohtalotovereita?
72106
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

miehet jotka tupakoivat aika paljon eivät pysty tyydyttävään seksiin ja tietävät itsekkin sen niin kai se on arka paikka... vihaan tupakka...

Äänestä
  • Niin oletko nainen nimimerkki Yks?
    Miehiä en nussi.

    Äänestä

  • Olen polttanut yli 70 vuotta 2 askia päivässä.
    Eikä ole mitään vaikuttanut minun nussimiseeni. Vieläkin pystyn 5-6 kertaan viikossa ihan hyvin.
    Joten tupakka ei ole minuun mitenkään vaikuttanut taannustavasti.

    Äänestä

Kokeile itse olla "kylmä" hänelle, ehkä hän herää tajuamaan missä mennään. Voihan olla että hän härnää sinua kun huomaa että asia vaivaa sinua, hän haluaa olla "tavoittamaton"..

Meillä on niin että seksiä harrastetaan 1-2 kertaa kuussa, mies tekee aina aloitteen koska kun viimeksi yritin tehdä aloitteen niin sain "pakit", kyllähän se loukkaa. Jätin siis "anelut" sikseen.

Äänestä

Meillä myös mieheni on nihkeämpi harrastamaan seksiä ja saan pakkeja kohtalaisen usein.Tämä luonnollisesti kiristää välejä,latistaa itsetuntoani jne.Nyt suhteemme on kestänyt 6v ja osaan jo antaa asian olla.

Jos miestäni ei huvita niin sitten ollaan ilman.Varmaan se häntäkin häiritsee kun tietää minun haluavan useammin...ja monesti mullekin tulee sellainen olo että saan vain siksi että hän haluaa olla mieliksi.Sitä tunnetta minäkin kaipaan että mies todella haluaa minua ja myös näytttää sen.Muuten meillä menee tosi hyvin ja nyt olen oppinut suhtautumaan asiaan fiksummin.Kaikki vaan eivät tarvitse seksiä niin usein,eikä se ole mikään synti.

Poikaystäväsi on jo myöntänyt että aiemmat seurustelukumppanit ovat huomauttaneet samasta asiasta,hän tuskin muuttuu sinunkaan kanssasi yhtään aktiivisemmaksi.Mieti mikä suhteessa on tärkeintä,ja onko suhteesi tällä hetkellä niin hyvä että voit jatkaa sitä ja hyväksyä vähäisemmän seksin määrän.

Ei se määrä vaan se laatu,juu nou!=)

Äänestä

Itse olen halukas myöskin ja teen suhteen syventyessä enemmän aloitteita.Kuitenkin suhteen alussa olen pidättäytyvaisempi aloitteen tekemisestä myös juuri sen takia että pelkään saavani pakit...montaa kertaa en ole kyllä saanut pakkeja...mikset vaikka itse antaisi seuraavan kerran pienet pakit kun miehesi yrittää suostutella sinua..?ehkä hänkin silloin tajuaa millaiselta sinusta tuntuu kun hän anttaa pakit.Älä ota sitä kuitenkaan itseesi jos saat pakit,eihän miehiäkään voi aina haluttaa!?!

Äänestä

Mul on sama ongelma parikymppisen poikaystäväni kans jonka kans olen seurutellut kolemvuotta mutta hän tahtoo kerran pari kolmessa kuussa. muuten menee hyvin ja hän saattaa jopa aloittaa esileikin ja saada stondiksen muuta ei suostu rakastelemaan! Olen kysellyt mistä hän pitää, tehnyt niin kokeillut itse, leikkinyt halutonta ja ollut halukas vihjaillut hienovaraisesti ja sanonut suoraan ja jopa suuttunut, kun toinen on vietelly mut pitkän tauon jälkeen ja sit ei haluakaan. Mä oon saannu niin monet pakit ja tosiaan syä itse tuntoa. Mä oon nuori, pitkä, kaunis ja mallimitoissa.

Muuten poikaystäväni haaveilee yhteisestä tulevaisuudesta, on kiltti ja ostaa kalliita lahjoja.

Tää ongelma seksin suhteen on ollut puoltoist vuotta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


n21 kirjoitti:

Olemme seurustelleet vuoden verran. Olen maininnut miesystävälleni siitä, että harrastamme vähän seksiä (ehkä parin viikon välein, välillä enemmän). Nyt hän vihdoin tunnusti, että on saanut edellisissäkin suhteissa samaa palautetta ja hänestä on mukavampaa vain "olla lähellä". Ehkä pitäisi olla tyytyväinen, että olen löytänyt aarteen, joka ei ole aina vonkaamassa, mutta silti mietityttää. Ja nyt minulla on vaikeuksia aloitteen tekemisessä, koska pelkään saavani pakit, kun miestä ei kiinnosta. Kaipaan sitä tunnetta, että mies haluaa minua. Fyysisesti minäkään en tarvitse seksiä kovin usein, mutta se on tärkeää minulle henkisesti. Kohtalotovereita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu