Vinkki ensi jouluun kuusen kastelun kanssa kamppailevien kanssa. Meillä on joulukuusi ollut hyvinvoivana jo pari kuukautta. Mieheni osti Kärkkäiseltä 60 litran laastipaljun ja sahasi siitä reunoja hieman matalammaksi. Kuusi istutettiin perinteisen jalan kanssa laastipaljuun niin, että jäisenä sahattu tyvi on ollut vedessä koko ajan 17.12.2023 alkaen tähän päivään saakka. Kun tyven tuore sahapinta ei pääse kertaakaan kuivahtamaan eikä pihkaa muodostumaan, niin kuusi imee vettä loputtomasti ja alkaa kasvamaan. Nyt kuusen latvassa on yli 10 cm uudet vuosikasvut kuten kuvasta näkyy. Tämä on jo toinen joulu kun K-raudasta ostettu kuusi on lähtenyt kasvamaan tällä menetelmällä.
https://aijaa.com/aTfCr3
Joulukuusen kastelu
1
344
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2462179- 1901655
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä471309Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad501025- 41826
- 14800
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä31780Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21760Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25756Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647