Kovispressan aika ohi

Hesari julkaisi kirjoituksen, joka perustui Niinistön avustajien kertomuksiin. Kuvailivat kulissien takaista presidenttiä kovaksi.

Ei ollut yllätys. Jo eduskunnan puhemieheksi äänestyksessä ennen presidenttiyttä sai vähän ääniä ja paljon protestiääniä. Taisi olla ennätys. Kamreerimaisesta yli-ihmisestä kansanedustajat olivat saaneet kyllikseen.

Kansalle esiintyessään tekeytyi demokraattiseksi, mutta kansanedustajat näkivät läheltä, mitä hän on.
3183
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kovispressan kautta on jäljellä reilut kaksi viikkoa.
Ei saanut järkättyä neljän vuoden jatkokautta. Kansalaisaloite 13.3.-13.9.2022 kuivui heti alkuunsa.
Alkaako paljastua yllätyksiä lisää?
Pressan haluama maalittamisen kieltävä laki ei edennyt. Jossain on arveltu, että pressa olisi halunnut sen omien intressiensä takia? Lain tulkinnat?

Äänestä

Kuulosta aika vahvasti oikealta mulkvistilta. Onneksi en ole Niinistön alainen.

Äänestä
  • Pitikö Niinistö Stubbia uhkana uudelleenvalinnalleen presidentiksi 2018?
    Stubb valittiin kokoomuksen puheenjohtajaksi Kataisen jälkeen v. 2014.
    Puheenjohtajakausi päättyi lyhyeen, kesti vain kaksi vuotta, vuoteen 2016.

    On arveltu, että taustalla Niinistö olisi toiminut aloitteellisesti.
    Stubbin syrjäytti Orpo, jota harvempi voisi edes kuvitella presidentiksi.

    Stubbin valehtelu eduskunnan edessä ei varmaankaan haitannut Niinistöä. Valehtelun seurauksena eduskunta hyväksyi omistusten piilottamisen mahdollistaman hallintarekisterilain yhden äänen enemmistöllä.

    Asiasta nousseen kohun jälkeen hallintarekisterilaki jätettiin hyllylle, mutta Niinistön kerrotaan ratifioineen sen vuoden päästä vähin äänin.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Hesari julkaisi kirjoituksen, joka perustui Niinistön avustajien kertomuksiin. Kuvailivat kulissien takaista presidenttiä kovaksi.

Ei ollut yllätys. Jo eduskunnan puhemieheksi äänestyksessä ennen presidenttiyttä sai vähän ääniä ja paljon protestiääniä. Taisi olla ennätys. Kamreerimaisesta yli-ihmisestä kansanedustajat olivat saaneet kyllikseen.

Kansalle esiintyessään tekeytyi demokraattiseksi, mutta kansanedustajat näkivät läheltä, mitä hän on.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu