Kepun K-linjahan on kuuluisa Suomessa. Sillä tarkoitetaan Maalaisliitto-kepun Neuvostosiipeä, joka vartioi "veljiään" ulkopoliittiselta hairahtumiselta iranilaisten mullahien uskonvarmuudella. Myllykirje, poliittinen boikotti, tai virkakielto asetettiin välittömästi, jos havaittiin "veljen" ajatelleen itsenäisesti. Karhun kainalossa nyt ei vain saanut ajatella, piti totella. Valtapoliittisesti oli tärkeää, ettei Kekkosen kyseenalaista "johtamista" asetettu kyseenalaiseksi.Kekkosvastainen ajattelu oli siis neuvostovastaista ja se piti stumpata välittömästi. Noh Kekkosen dementia saavutti salailun rajat -80-luvun alussa. Oli Karjalaisen vuoro. Herättäkää Karjalainen! Holkeri ja Sorsa tukivat Karjalaisen valintaa presidentiksi. Siinä he tuhosivat oman maineensa lopullisesti (molemmathan olivat jo aiemmin tukeneet Kekkosen valintaa presidentiksi poikkeuslailla). Vaikka he muodollisesti olivat itsensä tai puoluetoverinsa taustalla, he oikeasti halusivat Karjalaisen presidentiksi. Karjalainen olisi ollut Neuvostoliiton mieleen. Vaikka Koivisto sitten valittiin, Suomea ei kuitenkaan miehitetty. Ihme juttu, Koivistohan oli taistellut Neuvostoliittoa vastaan asein (toisin kuin Kekkonen)?
Nykypäivän K-linjaa edustaa kepun kyky nostaa näitä karpeloita eteen. Poliittinen huoraaminen kulminoituu kepun julkkisjahdissa, jossa kaikki on kaupan.
ps. Mitä yhteistä on Ahti Karjalaisella ja Tanja Karpelalla (siis muuta kuin kepun jäsenyys)?
Nykypäivän K-linjaa edustaa kepun kyky nostaa näitä karpeloita eteen. Poliittinen huoraaminen kulminoituu kepun julkkisjahdissa, jossa kaikki on kaupan.
ps. Mitä yhteistä on Ahti Karjalaisella ja Tanja Karpelalla (siis muuta kuin kepun jäsenyys)?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Uskotko sinä, että paras valinta Suomen presidentiksi on Tarja Halonen? Olisi hyvä, jos perustelisit vähän. Ei tarvitse puuttua ulkonäköön.
Halonen ei ole suosikkini uudeksi presidentiksi. Halosen syntilista on lyhyt ja avartava. Ei kunnollista ulkopoliittista kykyä seurata ajan muutosta. Toisaalta Presidentti on oikeasti sivussa päätöksenteosta. Halosen suurin heikkous on hänen kyvyttömyytensä torpata punamultahallitusta. Punamultahallitus on kaikkien ongelmien Äiti.
Vanhanen on onneton uusioPeräkammarin poika, joten hän olisi instituution todellinen irvikuva. Niinistö taas on huikentelevainen. Hänen suhteensa Karpelaan kertoo mielettömästä moraalittomasta kyvykkyydestä. Äänestän Niinistöä kuitenkin ensimmäisellä kierroksella, koska Vanhanen ja kepu ovat ehdokkaana.
"Äänestän Niinistöä kuitenkin ensimmäisellä kierroksella, koska Vanhanen ja kepu ovat ehdokkaana"
Niinistö ja Vanhanen ovat tuttja, mutta kuka on kepu? Halonen on tietääkseni seta ja kristillisten ehdokas Kallis. Mutta kuka on kepu?
Kepu on maalaisliitto ja sen lukuisat perilliset
Onko keskustan ehdokas Matti Vanhanen ja sen lisäksi Kepu puolueena presidenttiehdokas? Ei kai puolue voi olla ehdokkaana. Olet varmaan antiteesi ymmärtänyt jotain väärin...eihän se olisi ensimmäinen kerta...eikä varmasti viimeinen;-))