Ölylämmitys palaamassa

Joka antoi varmasti lämpöä. Sähköä ei siinä kulu kuin hajuksi. Voidaan kerralla omakotitaloonkin tankata 1-2 vuoden tarpeet. Siinä aikaa katsella se oletettava edullisin aika. Sähkö lämmitys kuin maalämpökin jo jää öljystä jälkeen, kalliimmaksi. Ilmapumput ei hyödytä pakkasilla mitään, ne laittaa säkövastukset päälle, kun ilmasta ei saada puristettua lämpöä. Enemmänkin -kevät -syksy käyttöön.

Siinäkin tuli esille "vanha malli parempi kuin pussillinen uusia"
8187
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Uudet öljykattllat paljon parempia, palaa puhtaasti hyvällä hyötysuhteella.

Äänestä

Niinhän sinä omassa pikku kuplassasi ajattelet. Ei tasan tule.

Äänestä

Keskustan puheenjohtaja esittää, että öljyä saataisiin sika halvalla Venäjältä kun sen sijaan hallituksen tulisi luopua Turun tunnin junan pääomittamisesta. Saarikon mielestä se tyhjentää keskustavetoisia kuntia.

Näin vapautuvat rahat tulisi käyttää keskustan
tukeen ja keskustalaisten Sote-johtajien palkankorotuksiin, jo aiemmin suhdannepakettiin kuuluvien lorotusten lisäksi

Suhdannepaketilla saataisiin nopeasti lorotettua työllistäviä tie-, homekoulu- ja muita korjaus- ja rakentamishankkeita keskustapainotteisilla alueilla ja boostia keskustan kannatukseen, joka on pahasti lerpahtanut .

Äänestä

Öljylämmityksen suosio ei varmasti palaa, kun öljyä ei ole tulossa Venäjältä vuosikausiin, eikä Lähi-idän markkinoihinkaan ole enää (vieläkään) luottamista.

Lisäksi fossiilisilla polttoaineilla ei ole kansan kannatusta, saati että luotettaisiin valtion olemaan rankaisematta niiden käytöstä tavalla tai toisella.

Äänestä
  • Öljyä tehdään jo jätteistä. Ei sitä kaikkea tarvitse tuoda. Sähkö vain jo niin kallista, kyllä monet öljyyn palaa. Lämmitysöljyyn voidaan lisätä uusiutuvaa enemmän kuin moottoriöljyyn, sekin edesauttaa sen käyttöä enemmän. Kun vielä näin huteraa aikaa lakoillakin niin ei haittaa sähkön katkeaminenkaan, kun kiertovesipumppu ja aika-ajoin käynnistyvä öljypoltin ei paljon sähköä kuluta, niin muutama akku ja invertteri, niin toimii lämmitys vaikka kommarit lakkoileekin sähkölaitoksissa.

    Äänestä

Uusiutuva öljy nyt, Suomessakin tehtynä palaa pannuhuoneisiin.

Äänestä

Väyrysen ja Saarikon Venäjän suhteet takaavat öljyn tulon
kyse on enää siitä että Saarikko
joka on demaritaipuvainen eli aviomies on Papunen johtava Stadin demari

ja Väyrynen joka ei ole demari

eivät pääse keskenään yhteisymmärrykseen miten pitäisi edetä

viimeinen tieto tai arvaus on että jos 2027 tulee sekä demareille että keskustalle
rökäletappio
silloin sosdem ja keskusta yhdistyy soskusta -tyyppiseksi keskiryhmäksi
jossa Lindtman ja Saarikko johtavat yhdessä välikauden

mutta silloin paranee öljyntuonti Venäjältä myös Väyrysen mielestä vaikka
hän joutuu nielemään yhdistymisen sodemeihin

Äänestä
  • SDP 4,3 % viimeisin äänestys. keskustalla oli n 17 %.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Joka antoi varmasti lämpöä. Sähköä ei siinä kulu kuin hajuksi. Voidaan kerralla omakotitaloonkin tankata 1-2 vuoden tarpeet. Siinä aikaa katsella se oletettava edullisin aika. Sähkö lämmitys kuin maalämpökin jo jää öljystä jälkeen, kalliimmaksi. Ilmapumput ei hyödytä pakkasilla mitään, ne laittaa säkövastukset päälle, kun ilmasta ei saada puristettua lämpöä. Enemmänkin -kevät -syksy käyttöön.

Siinäkin tuli esille "vanha malli parempi kuin pussillinen uusia"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu