Kävelin tänään puol kaheksalta cittarilta torille ja vastaan ei tullu kävellen ristin sielua. Aika kuollutta oli 😱. Aika hyvin kuitenkin näin
Sunnuntai-illan huumaa Slinnassa
Anonyymi-ap
12567
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Hyvä, ettei ollut autojen polttajia ja muita riehujia. Ehkä asukkaat viettivät pakkasiltaa lämpöisissä kodeissaan uutta presidenttiä jännäämässä. Turvallisen hiljaista, toivottavasti näin jatkossakin.
Kaupunginjohtajamme sanoin; pidot paranee, kun väki vähenee.
Ei tule turhaan ongelmia vastaantulijoista, kun vastaantulijoita ei ole!
Joo, on turvallista. Ei rokut räyhää, katujengit ahdistele tai prostituoidut huutele porttikongeista. Ihana lintukoto. Ei puutu kuin sellainen lännenelokuvista tuttu tuulessa pyörivä pensas.
Jo vuosikymmenet sitten joku keksi, mikä on Savonlinnan ainoa nähtävyys talvisin. Se oli Viremon nakkikioskin ymärillä pyörivät sinappi-ketsuppiset paperit. Niin on vaan kadonnut se ainoakin nähtävyys.
Mutta totta puhuen keskusta on täysin kuollut ainakin minun nuoruusvuosiin verrattuna. Kaupungilla oli aina nuorisoa pilvin pimein ja kymmenillä autoilla harrastettiin ***lurallia Olavinkatua edes takaisin sahaten. Poliisit olivat aktiivisia ja moni saikin sakot "turhasta ajosta kaupungilla", Nykyään keskustassa ei näy ketään edes viikonloppuisin.
Surullista.
Vain peräkyliltä (Punkasalmi, Anttola, Sulkava ym...) tulevat parikymppiset lippalakkijuntit tulevat viikonloppuisin ja usein myös viikollakin, ajelemaan vanhoilla bemareillaan ja mannemersuillaan edestakaisin Olavinkatua. Bassot jytkyttävät niin, että ruosteisista koripelleistä kitit tippuilevat pitkin katuja. Viemäritorven paksuista pakoputkista kuuluu ikäloppujen öljypolttimien pörinä. Vanhat farmarivolvothan jo pätkitty pitkin opastimia ja koivuja.
Ja kuiteskin sua vituttaa kun moni noista saksanpremiumeista on viritetty eli jättää sen sun keskiluokkaiseen perheunelmaan kuuluvan kitumaasturisi kuin tikun paskaan.
Peräkylien junttihomot istuskelevat vanhoissa autonkotteroissaan Lidlin halpakaljatölkki kädessään ja toinen käsi runkuttaa toisen junttihomon pientä pippeliä. Ainut, mikä kotteroissa on "viritetty", on Motonetistä ostettu iso reikäinen pakoputki. Hyvä esimerkki se tumma mannemersu, jossa savuttava tupa öljyä ja moottoriöljyä polttava väljä kone. Sokoksen parkissa hyvä homojen homostella.
Voi teitä tulevaisuuden toivoja!!
Onhan teillä se Turamummo siellä nähtävyytenä+muut turakkeet päälle😝
En usko, että toisiaan runkkoovat. Ihteensä ehkä, mutta toisiaan tuskin. Vaikka, eipä nuista tiijä. Harvemmin kuitenkaan naisia mukana.
Naeset on jo hyvissä aejjon lähtennä muuvvanne:D:D