Mulla on puoli omistuksessa lv-ruuna, jolle sen omistaja osti kovemmat kuolaimet, ja haluaisin tietää että mitkä ne on. En ole nimittäin ikinä nähny semmosia, joten: kuolainrenkaat ovat normaalit, suuosassa on kaksi suoraa "tankoa" vähän niinkuin kaksi V-kirjainta vastakkain. Tajusitteko? Eli se suuosa ei liiku, eikä taivu kuten nivelissä vaan se on kova ja suora. Jos joku tietää mitkä nämä ovat, vastatkaa tähän. Koska ei ole kivaa ratsastaa niillä jos joku kysyy "Mitkä kuolaimet noi on?":)
Kuolaimista..
*Tombola Hill*
3261
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
aika kovalta kuolain kuulostaa jos ymmärsin oikein kuvauksesi.Itse olen suosinut tavallista nivelkuolainta,kyllä hevosen pitää sellaisella toimia.Onkohan ne välttämättömät vai voisiko hevosen kanssa pärjätä pehmeämmällä kuolaimella...?
Mikset voi kysyä omistajalta suoraan mikä kuolain se on ja miksi hankittu?Ja jos hevonen on puoliksi sinun(siis jos olet todella osaomistaja etkä vuokraaja tms) niin pitäähän sinunkin mielipidettäsi kysyä jos ollaan vaihtamassa hevoselle kovia norsujarruja suuhun.
tätä linkkiä (toiv toimii)
http://www.kentauri.com/ravikuolaimet/cresendo.jpg
tuli vain nämä heti mieleen sun kuvailusta
Kiitos, eli nuohan ne ovat. Samanlaiset :)