Menikö pankkikortti lukkoon?!

Anonyymi-ap

Eli mulla oli tuossa takuuajan lainapuhelin käytössä. En saanut siinä Dansken ID sovellusta ladattua. Sain siis siihen saakka kun varmistus koodi pitäisi saada jolla viimeistellä ID sovellus. Koodi tulee mutta ei löydy paikkaa mihin sen laittaisi. Kokeilin yli 5 kertaa ja homma meni lukkoon.

Soitin puh palveluun mutta unohdin tuon kysyä. Että toimiiko pankkikortti edelleen?!

Jos joku tietäisi, 99 prosentin todennäköisyydellä. 😐 Kiitos!

8

356

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaksi ihan eri asiaa. Ei vaikuta pankkikortin toimimiseen mitenkään.

    • Anonyymi

      Turvallisuuden vuoksi ..... en kyllä missään tapauksessa asentaisi pankkisovellusta vieraaseen takuu- lainapuhelimeen. Kaiken muunkin toiminnan suhteen lainaluurilla olisin aikas minimilinjalla.

      Mieluummin luurinsa takaisin saamista odotellessa maksimaalisesti kaiken hoitaminen PC:llä.

      Pankkikorttihan toimii ihan normaalisti sovelluksen puututmisesta riippumatta.

      Mutta mutta ... tuosta tulee mieleen se miten ihmisillä on suunnillene koko elämänsä luurissa, osalla jopa intiimielämänsä .... ja sitten se makaa huollossa ties keiden mekaanikkojen tutkittavana kaikkine datoineen :/

      • Anonyymi

        Joo. Mut mulla ei oo mitään luurankoja kaapissa, että sen suhteen aivan sama jos jotain mun elämä kiinnostaa..

        Ja kiitos joka tähän ketjuun ekana vastasit. Kävin kaupassa ja maksoin kortilla. Hyvin pelitti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo. Mut mulla ei oo mitään luurankoja kaapissa, että sen suhteen aivan sama jos jotain mun elämä kiinnostaa..

        Ja kiitos joka tähän ketjuun ekana vastasit. Kävin kaupassa ja maksoin kortilla. Hyvin pelitti.

        Kysymys ei ole luurangoista vaan ihmisen yksityiselämästä ... mutta aina löytyy niitä jotka eivät osaa arvostaa edes omaa yksityisyyttään tai edes aavista mitä kaikkea kolmansien osapuolien on mahdollista tehdä henkilökohtaisilla tiedoillaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kysymys ei ole luurangoista vaan ihmisen yksityiselämästä ... mutta aina löytyy niitä jotka eivät osaa arvostaa edes omaa yksityisyyttään tai edes aavista mitä kaikkea kolmansien osapuolien on mahdollista tehdä henkilökohtaisilla tiedoillaan.

        No se on kyllä totta. Tosin liikkeen myyjä laittoi puhelimesta tehdasasetukset päälle. Siinä se tyhjensi kun liikkeestä lähdin. Luotan myyjään että hän tyhjensi sen kokonaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No se on kyllä totta. Tosin liikkeen myyjä laittoi puhelimesta tehdasasetukset päälle. Siinä se tyhjensi kun liikkeestä lähdin. Luotan myyjään että hän tyhjensi sen kokonaan.

        Ensin kaikki tarvittava talteen ja sitten laitteen resetointi. Nähdäkseni ammattilainen kykenee halutessaan resetoinninkin jälkeen kiavamaan jotakin tietoa laitteesta (?).

        Yksityisyys ja tietoturva ovat 'kaikki dgissä' -aikaan aina vain yhtä tarkeämmät ottaa huomioon.


    • Anonyymi

      En tiedä kuin omasta pankistani ja puhelimesta, mutta mielestäni puhelimen sovellus ei aukea koskaan ilman mitään varmennettu. Se vaatii aina PIN koodin tai face IDn

      Sitä tuossa mietin onko sovelluksessa ulos kirjautumista. Sovellukseen poistoon riittänee, että se poistetaan. Painetaan sofmella pitkään ja poistetaan ohjeen mukaan. Käyttäjätunnuksen tai laitteen voi poistaa myös toisesta laitteesta käsin kun on kirjautunut samalla tunnuksella.


      Omassa pankissa on sallittu vain kaksi sovellusta. Joillakin enemmän.

      • Anonyymi

        Kommentoin omaa kommenttiani.

        Joskus vuonna miekka ja kilpi minulla oli Nokia 5110 jossain takuu huollossa, oli muuten yksi parhaimmista sen ajan puhelimista.

        Nuori kolli otti kaikki jäsenyydet mitä sai. Nokialla oli Club Nokia joka antoi huollon ajaksi sijaispuhelimen merkkihuollossa. Eihän 2000 luvun alussa ollut älypuhelimia, mutta sama nykyajassa, että palautettu puhelin palautetaan tehdasasetuksiin.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      313
      3319
    2. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      18
      2251
    3. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1870
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1605
    5. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      418
      1520
    6. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      36
      1394
    7. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      232
      1299
    8. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      17
      1254
    9. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      63
      1076
    10. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      16
      1009
    Aihe