Ei mitään sovun yritystä työtaistelussa.
Hallitus vaatii pohjoismaisia joustoja työelämään, mutta ei lupaa norjalaisten palkkoja suomalaisille.
Eli kansalaisten riisto jatkuu rikkaiden rikastamiseksi eli työnantajien riskien ulkoistamiseksi työntekijöille.
Hallitus vaatii pohjoismaisia joustoja työelämään, mutta ei lupaa norjalaisten palkkoja suomalaisille.
Eli kansalaisten riisto jatkuu rikkaiden rikastamiseksi eli työnantajien riskien ulkoistamiseksi työntekijöille.
Vastaukset 82
Vanhimmat
Ei vaikuta terveeltä ihmiseltä
Urpo - Kun nämä vastaavat työelämäuudistukset tehtiin muissa pohjoismaissa, siis myös siellä Norjassa, niin eihän ne palkat hypänneet seuraavan yön aikana sille tasolle jolla nyt ovat!
Koska uudistukset ovat olleet oikeansuuntaisia ovat ne generoineet talouteen aktiivisuutta ja kasvua ja tämän ansiosta palkat ovat kasvaneet enemmän kuin Suomessa jossa ei ole juurikaan ollut talouskasvua kuuteentoista vuoteen!
Jos nämä kerran toimivat muissa pohjoismaissa niin MIKSI ne eivät toimisi meillä Suomessa???
Kannattaa ensin tutustua niihin pohjoismaisiin työelämä käytänteihin huomioiden samalla myös maiden muut talouskuviot. Ei vaan taida kokoperseen kyvyt riittää siihen vertailuun. On niin paljon helpompaa uskoa hallituksen valheisiin asiasta.
Kerro ihmeessä MIKSI nämä työelämäuudistukset eivät toimisi meillä täällä Suomessa kun ne ovat näyttäneet toimivan muissa pohjoismaissa - Vai etkö osaa sanoa tähän mitään?
Pitää muistaa, ett Norja on hyötynyt meressä olevista öljylähteistä, ei se niin vauras maa olis ollut ilman niitä, joten Suomea ei kannata kauheasti verrata Norjaan,
Pitää muistaa se seikka, ett Suomi joutui sotimaan monta vuotta Neuvostoliittoa vastaan, silloin oli tiukkaa, oli pula kaikesta ja sodan jälkeen Suomi joutui maksamaan isot sotakorvaukset Neuvostoliittoon. Ruotsi ei ollut sodassa, sai rauhassa olla, talous kasvoi, kun taas Suomessa talous oli huonossa jamassa johtuen sodasta, meni pitkään ett Suomen talous rupesi elpymään ja teollisuutta rupesi syntymään, Suomi kuitenkin oli tuolloin maatalousvoittoinen maa. Teollisuus rupesi sotavuosien jälkeen vasta kehittymään, kun miehet oli palanneet rintamalta, naisethan enimmäkseen teki töitä sotavuosina miesten taistellessa rintamalla. Suomea ja Ruotsia ei periaatteessa tuosta syystäkään voi verrata toisiin, Ruotsi ei ole missään vaiheessa ollut toisen maan vallan alla niinkuin Suomi on ollut, joten heillä on ollut paremmat lähtökohdat jo alkuunsa. Ruotsissakin on tällä hetkellä talous taantumassa niinkuin monessa muussakin Euroopan maassa eli hallitus voisi huomioida vähän tarkemmin muiden pohjoismaiden taloustilanteita ennenkuin syyllistävät suomalaisia työntekijöitä talouden huonosta jamasta.
Ja Norjakin taisi saada osuutensa tästä ns. Marshall-avusta joka nosti länsi-Saksan ennen kuulumattomaan nousukiitoon kun taas itä-Saksa jäi ikuisesti puuliiteri asteelle
ei niin ei hyvässä eikä pahassa. Nyt hallitus hakee vain oikeutusta kusipäisyydelle muista Pohjoismaista.
Me joudumme jokatapauksessa maailmanmarkkinoilla kilpailemaan Norjan kanssa - joten . . .
Avaatko hiukan persuista pihalle potkittu ääliöoikeistolainen minkä hallituksen sinä kelpuuttaisit maahanmuuttokriittisen oikeistohallituksen tilalle kun sen eroa päivittäin vaadit?
Muita pohjoismaalaisia on helpompi orjuuttaa. Suomipoikaa ei orjuuteta.
Jos poimitaan vaan muista länsinaapureista kaikki työelämäheikennykset, niin lopputuloksena ei ole pohjoimainen malli vaan venäläinen malli. Hyvin toimii, oligarkit rikastuu?
Niissä toimissa, tai oikeastaan puuhasteluissa, jallitus yrittää poimia vain työnantajalle otolliset asiat valehdellen asioista tietämättömille hyväuskoisille hölmöille kaikenlaista soopaa.
Monet hallituksen suunnittelemat työlainsäädännön muutokset ovat rakenteellisia, eivätkä ne aiheuta dramaattisia muutoksia voimaantulohetkellään. Sen takia niiden vaikutuksia on helppo vähätellä, mutta pidemmällä aikavälillä hallituksen lakimuutokset voivat murentaa pohjoismaisen työmarkkinamallin Suomessa.
Pohjoismaisen työmarkkinamallin ytimessä ovat alakohtaiset työehtosopimukset eli TESit, jotka asettavat työelämän pelisääntöjä laajasti kaikissa Pohjoismaissa.
Työlainsäädäntö muodostaa toki pohjan, mutta monessa tapauksessa työehtosopimusten kirjaukset ovat käytännössä merkittävämpiä ja palkansaajien kannalta parempia kuin lain asettamat minimit. Pohjoismaiden kansainvälisesti vertailtuna hyvät työehdot perustuvatkin siihen, että niistä on yhdessä sovittu työehtosopimuksissa.
Hallitus on tekemässä monia muutoksia työlainsäädäntöön, joiden yhteisvaikutus murentaa alakohtaisiin sopimuksiin perustuvaa työmarkkinamallia.
Hallitus ajaa esimerkiksi paikallisen sopimisen laajentamista. Kyse on muutoksista, jotka helpottavat työehtosopimuksista poikkeamista järjestäytymättömissä yrityksissä ilman luottamusmiestä.Tällainen paikallisen sopimisen laajentaminen järjestäytymättömiin yrityksiin vähentää yksittäisten yritysten kannustimia järjestäytyä eli liittyä työnantajaliittoihin.
Järjestäytyneiden yritysten muita laajemmat mahdollisuudet paikalliseen sopimiseen voi joillekin yrityksille olla se ratkaiseva tekijä, jonka takia yritys on päättänyt kuulua työnantajaliittoon ja maksaa sen jäsenmaksua. Jos samat mahdollisuudet saa järjestäytymättömänäkin, niin osa yrityksistä voi jättäytyä työnantajaliiton ulkopuolelle.
Tällaiselle kehityksellä on suora linkki työehtosopimusten yleissitovuuteen. Työehtosopimuksen yleissitovuuden keskeisin kriteeri on, että merkittävä osa alan työntekijöistä on töissä yrityksissä, jotka kuuluvat työehtosopimuksen solmineeseen työnantajajärjestöön.
Jos työnantajien järjestäytyminen paikallista sopimista koskevan muutoksen myötä alenee, niin sen seurauksena työehtosopimusten yleissitovuus voi poistua.
Tukilakkojen rajoittaminen lisää työnantajien valtaa
Hallitus ajaa myös lakko-oikeuteen muutoksia, jotka toteutuessaan heikentävät palkansaajien painostusvoimaa.
Erityisesti rajoitukset tukityötaisteluihin ovat tästä näkökulmasta merkittäviä.
Tukityötaisteluilla voi olla iso merkitys työehtosopimusten kattavuuden turvaamisessa.
Tämä näkyy nyt Ruotsissa Teslan ympärillä käytävässä kiistassa ja aiemmin Suomessa, kun ammattiyhdistysliike pyrki turvaamaan yrityskohtaiset sopimukset metsäteollisuudessa työnantajien lopetettua alakohtaisen sopimisen viitaten lakkoon, jonka IF Metall -ammattiliitto aloitti viime vuonna autovalmistaja Teslaa vastaan. Lakolla pyritään painostamaan Tesla liittymään alan työehtosopimukseen.
Tukityötaisteluoikeuden rajaaminen voi johtaa siihen, että joillakin aloilla tai yrityksissä palkansaajien kyky painostaa työnantaja sopimuksiin heikkenee, jolloin työehtosopimusten kattavuus alenee.
Moni varmasti ajattelee, että hallituksen politiikassa on kyse vain siitä, että nykyjärjestelmän sisällä saadaan vähän lisää yrityskohtaista joustoa ja paikallista sopimista.
Minimipalkkalaki Suomeen?
Jos työehtosopimukset eivät enää turvaa työehtoja riittävällä tavalla, voi syntyä poliittista painetta säätää minimipalkkalaki tai muutoin vahvistaa työntekijän oikeuksia lainsäädännössä.
Työehtosopimusten kattavuuden aleneminen johtaisi siihen, että myös EU:n vähimmäispalkkadirektiivi edellyttäisi valtiolta toimenpiteitä.
Tällainen kehitys erkaannuttaisi Suomea muista Pohjoismaista, koska vahvojen työehtosopimusten Pohjoismaissa ei perinteisesti ole koettu tarvetta minimipalkkalaille.
Puheistaan huolimatta Orpon hallitus ei vie Suomea pohjoismaiseen suuntaan, vaan päinvastoin hallituksen politiikka voi monella tapaa murentaa pohjoismaista työmarkkinamallia Suomessa.
Työnantajajärjestöjen julkilausuttu tavoite on ollut jo pitkään viedä sopiminen yritystasolle. Esimerkiksi jo vuonna 2017 EK:n puheenjohtaja ilmoitti, että liittotason neuvottelut ovat vain välivaihe ennen kuin työehdoista sopiminen siirtyy kokonaisuudessaan työpaikkatasolle.
Tästä näkökulmasta ei olekaan yllättävää, että EK:n ajamat lakimuutokset johtaisivat alakohtaisten työehtosopimusten häviämiseen.
Moni varmasti ajattelee, että hallituksen politiikassa on kyse vain siitä, että nykyjärjestelmän sisällä saadaan vähän lisää yrityskohtaista joustoa ja paikallista sopimista.
Tämä harhaluulo voi osoittautua kohtalokkaaksi, koska jos työehtosopimukset ja kollektiivisen sopimisen kulttuuri kerran menetetään, sen palauttaminen on hyvin vaikeaa.
Onko pedo ihan terve
Kannattaa punasten itse kattoo esim. Tanskaa. Irtisanomisajan aika on yksi päivä. Työttömiä ei ole kuin vähän. Demarit luulee kaikkia hölmöiksi..
Tanskassakin on lakkoiltu viime aikoina.
miksi, jos kaikki on hyvin.
Ei työehdoista.
TANSKASSA työtöntä tuetaan ihan eri lailla kuin Suomessa löytämään uusi
työpaikka. Yritykset ovat aktiivisesti mukana.
Suomessa yritykset eivät tee mitään muuta kuin odottavat ulkomaista
halpatyövoimaa orjuutettavaksi
Tanskassa on muuten korkeammat työttömyyskorvaukset kuin Suomessa.
Tanskassa voi ottaa huonompipalkkaisen työn vaikka päiväksi, tai kuukaudeksi eikä
se alenna työttömyyskorvausta
Tanska on pinta-alaltaan pieni maa, työpaikat on lähellä, voi napata työn
periaatteessa mistä vain ilman, että tarvitsee muuttaa.
Saksasta puhumattakaan.
Niinpä siellä osataan pitää huolta omistaan !!!
Hallitus haluaa "pohjoismaisesta mallista" vain EK:ta/työnantajia hyödyttävät
"rusinat".
Purra liityynyt rusina-setien jengiin.
Täällä AY-pamput pönkittävät lakkokiihkoilullaan omaa kallispalkkaista pestiään. Minkä oksalla istut sen lauluja laulat.
Hallitus on pönkittämässä työntekijöihin kohdistuvilla heikennyksillä EK:n valtaa tässä maassa, pakkohan sen on, kun kerran EK:lta ovat saaneet vaalitukea ennen vaaleja, ainakin Orpoa on tuettu sieltäpäin, liekö muillekin rahoitusta antaneet. Tätä maata johtaa kyllä EK, hallituksen toimesta. EK:ltahan on jo lisätoiveita pistetty hallitukselle, ett ulkolaiset firmat saisi vapautusta mm.yhteisöverotuksesta, tuo raha on pois niiltä paikkakunnilta mihin ulkolainen firma pistäisi tehtaansa pystyyn ja EK:n tuntien varmaan haluaisi ulkomaisille firmoille ilmaisia työntekijöitäkin ja jotain muuta kivoja verohelpotuksia, tulee vaan mieleen ett mitä se ulkolainen firma Suomea sitten hyödyttäisi, jos kaiken saisivat ilmaiseksi.
työväkisillä ei saa olla johtajia?
Ryyd kuuluu natsahteluineen irvikissan lähimpään "Alte Kameraden" -piiriin
Mitä luulet persuista pihalle potkittu venäjämielinen Natoa vastustava ääliöoikeistolainen rotuopin julistaja, mitä järkeä sinun on heiluttaa jokaisessa viestiketjussa natsi- ja r..ssäkorttia persujen suuntaan? Sinun poistaessa luotsinpestin suojista kaikki viestit joissa arvostellaan persuista pihalle potkittuja natseja tai kremlin trolleja koska edustat niitä itse???
Orpo ei kestänyt Rydmania jnapotki puolueesta kakaran pihalle.
Oli kasvamassa liian isoksi kannattajineen kokoomuksessa ihan kuin Halla-aho aikoinaan. HS:n yrittäessä aikaisemmin samaa vainokampanjaa Halla-ahon suuntaan sen mennessä vtuiksi jonkin vasikoidessa johon HS otti yhteyttä lokakampanjaan materiaalia kerätekseen asianomaiselta?
ps. Jokohan sinä persuista pihalle potkittu rotuopin julistaja osaisit kertoa mistä juontaa pyhäsotasi kaltaisiasi kohtaan?
Natsikortti heiluu 365 persujen suuntaan mistä huolimatta poistaa kaikilta s24 palstoilta edelleen 365 kaikki viestit joissa persuista pihalle potkittuja natseja arvostellaan koska edustaa niitä itse..😂
Samoja aikoja kun Piha alkoi näkemään natseja oman puoleensa sisällä joita näki sitä ennen lähinnä ikkunansa takana? Löi samasta syystä hanskat tiskiin pormestarikisassa?
Suomella ei ole Norjan tuloja - eikö olekin suloisen yksinkertaista.
miksi pitäisi sitten saada norjalaisten säännöt
Noin se aina menee ap. Vuoron perään kirjoitat avauksia joissa haukut hallitusta ylistäen ammattiliittoja lakkoineen ja avauksia joissa ylistät hallitusta haukkuen ay mafiaa lakkoineen. Kaava (yksi ja sama väittely vastakkaista mieltä aiheesta olevien sivupersoonien kanssa) minkä toistat "vain" vuoden jokaisena päivänä kaikissa viestiketjuissa joissa osallisena olet. Ja muiden viestit kaikilta s24 palstoilta poistoon jotka yksinpuhelujasi itsesi kanssa häiritsee. Vttuilut perään luotsinpestin suojista..
närästääkö
kun siirtyi perussuomalaisiin kokoomuksesta , koska oli liian totuuden mukainen puheissaan , se riittää minulle 🙂
Heitettiin ulos kokoomuksesta alaikäisten klähmimisen takia.
Rydmanin totuudenmukaisuutta?
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/tapio-tuomaala/wille-rydman-ps-natsimuistomerkeilla/
Aikuiset heitti sen ulos
Rydman on mies paikallaan!tuota lindmannin jäärrää ei jaksa KUUNNELLA EI EI..
NIPPANAPPA Arhinmäen voittaa,
Pedofiili on mies paikallaan?
lyhyesti, Narsisti
https://yle.fi/a/74-20074893
Rydman aliarvioi omissa puheissaan tavallisia duunareita, pitää heitä täysidiootteina, jotka eivät ymmärrä mitä hallituksen työelämäuudistuksissa ollaan tekemässä. Siksihän juuri työntekijät lakkoilee, koska he ymmärtävät.
LIITY SINÄKIN SDP:hen.
TUHOTAAN SUOMI YHDESSÄ.
ALOITETAAN LAKOLLA.
HAHHAHHAHHAAA.
JA POOOIS.
Ennen vaaleja Purra oli köyhien paras ystävä. Heti vaalien jälkeen hän aloi vihaamaan vähäväraisia ja duunareita kiiluvasilmäisesti. Purra teki Suomen vaalipetosennätyksen.
"no niin persupakkomielteinen persuista pihalle potkittu 🔵⚫ rotuopin julistaja, nappi huuleen, nalle kainaloon, tuti suuhun ja tutimaan että jaksat aamulla nousta taas reippaana poikana itkemään persujen perään."
Putinistisen kopiopersun iltarukous on taas luettu. Tuliko kopiopersulle hyvä olo?
Meillä on nyt todella lapsekas hallitus. Asiat eivät voi edetä tuon hemmotellun kakaralauman räkättäessä kansalle.
Tyyppi on todella sopiva persujen riveihin.
Rydmanhan on täys pelle loikkari, minkä sanomisia ei paljon kannata noteerata.
Toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos... Pienellä miehellä pitää olla iso ego, että saa unta yöllä...
"en luopunut kokoomuksesta helposti enkä edes omasta tahdostani. Mutta kun sen oven puolueen nykyjohto minulta sulki".
Eiköhän se kohta taival persuissakin lopu tuolla asenteella..
Olisko Liike nyt vaikka seuraava.?? Ai niin, Harkimohan on kuitenkin ajatteleva mies, eikä tarvitse pellejä puolueeseensa...
Rydman on yksi niistä ylimielisitä idiooteista, jota kansa elättää about
9000 eurolla/kk.
Elinkeinoministeri Wille Rydmanin käytöstä torstain A-Talkissa (15.2.) on vaikea tulkita muuksi kuin pyrkimykseksi syventää hallituksen ja ammattiyhdistysliikkeen välistä konfliktia. En puhu hänen argumentaatiostaan – sikäli kun sitä oli havaittavissa. Kyse on ennen kaikkea retoriikasta, jolla hän yritti mitätöidä ay-liikettä ja samalla lähetykseen osallistunutta Teollisuusliiton puheenjohtajaa Riku Aaltoa.
Rydman käytti populistisia pilkkailmaisuja, kuten ”Hakaniemen ay-eliitti”, ”ay-herrat” ja ”Hakaniemen ay-palatsit”. Sosiaalisen median likaviemäri X:stä tutun retoriikan tarkoitus oli rakentaa vaikutelmaa, että Aalto on muiden ay-johtajien tavoin ”masinoinut” ja ”propagandallaan höystänyt” meneillään olevat lakot. Tämän näkemyksen mukaan ay-johtajat suojelevat lakoilla lähinnä omaa valtaansa. Sävy oli ivallinen, ylimielinen, jopa henkilöön menevä.
Rydman antoi ymmärtää, että kaikki mielenosoittajat ovat tyhmiä. Myös he, jotka äänestivät viime vaaleissa persuja.
Lapsiinsekaantuja ministerinä. Voiko alemmaksi mennä?
Rydman on pedis !!!!
Mitäs voisi muuta odottaakaan äärilaidan pinokkiomaiselta kukkakepiltä, joka on ihan itse on kertonut olevansa natsi!!!
Persujen joukkioon sopiva ihmisiä törkeästi eriarvoistava pikkunilkki.
Elinkeinoministeri Wille Rydman (ps.) on käyttänyt julkisuudessa varsin kovaa kieltä ay-liikkeestä ja mediasta. Ay-liikkeestä hän on puhunut "Hakaniemen mafiana", ja viikolla hän ilakoi viestipalvelu X:ssä Helsingin Sanomien muutosneuvotteluilla.
"Yhdet potkut tulivat jo: yksi kesän ”rasismikohun” päälietsojista, väitettyjen yksityisviestien julkaisemista laatujournalismina pitänyt päätoimittaja Laura Saarikoski sai lähteä", Rydman kirjoitti. HS:n mukaan Saarikoski irtisanoutui. Vastaava päätoimittaja Erja Yläjärvi totesi ministerin "perättömyyksien vetävän hiljaiseksi".
Rydman tutkinnassa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/c292e456-df8a-4e8a-9777-29032ed4c719
Kommentoija ei edes tiedä ettei nyt ole meneillään mikään työtaistelu!!!
Näitä ihmisiä on ilmeisesti paljonkin jotka on aivopesty mukaan vaikka ei ole työehtosopimusneuvottelut meneillään! Ja kaiken huippu on se, että ollaan osoittavinaan mieltä hallitusta vastaan, mutta kohdistetaan se omiin työnantajiin, jotka ovat jo kärsineet miljarditappiot vaikka eivät ole osapuolia koko hommassa!!!
2 vuotta Rydin uhri
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/2a47a1f8-6f89-4ec0-a020-437ea54cba07
Hihi.....
Rydman on pohjimmiltaan paha mies.
Rydman on ainoana ministerinä yrittänyt säästää veronmaksajien rahojen tuhlaamista kaikkien huuhaa järjestöjen ylläpitämiseen? Kaikkein haitallisimpia on matu järjestöt!
Missä kohti hän säästää Helsinki Gardenissako?
Se leikkaa ahdingossa olevin auttajajärjestöiltä.
Maturaiskaajaroistojen ja vihervasemmiston sateenkaarijärjestöjen.
Mitä olen kuullut Rydmanin puhumista voin päätellä. että tähän mieheen en minä kyllä luota ihmisenä. Hän on mielestäni epäluotettava henkilö. Se paistaa hänen olemuksestaan. Mieleen tulee: "Pappa betalar".. Puhuu kyllä sujuvasti, se o hyvä ominaisuus, jos ajatus on oikea! Syvällisyys puuttuu! Perussuomalaiset on erkaantunut kauas puolueen perustajan alkuperäisestä aatteesta. Se oli hyväksyttävä, mutta ei tämä nykyinen, se on ikään kuin pers suomalaiset, noin leikillisesti ilmaisten! Siis erkaantunut kauas alkuperäisestä aatteestaan, täysin erilaiseksi. Toisin sanoen nykyinen perussuomalaiset muistuttaa enemmän Saksan Kansallissosialisteja eli Natseja. Se taas ei ole hyvä aate millekään valtiolle, ja törmää vaikeuksiin, kuten kävi Hitlerille! Se on "suo siellä - vetelä täällä! " Ja se ei ole hyvä tilanne", Arvioi Xerxes 2
Vetääkö demarilla ratas sutia?
Montako kantelua siitä on tehty ? 50 ?
Tietenkin on vihervasemmiston mielestä, kyseistä vapaahiihtäjäjengiä v.tuttaa kympillä kun turhat tuet ja avustukset lakkaa tai pienenee.
Se koira älähtää......
Demarit kauhuissaan.
Pienillä miehillä on iso ego.
Demareilla pieni aivo.
Ad hominem
Rudeman on pikkutyttöjä groomaava virnistelijä.
Ei tätä pelleä kiinnosta kansan hyvinvointi. Pääasia,, että pääsee trollaamaan ja nöyryyttämään muita.
Kyllähän sen ymmärtää, kun miehellä on pituutta alle 160cm. Naisen saanti on vaikeaa ja alemmuuskompleksia pukkaa.
Jollain tavalla sitten pitää itse korottaa ja se näkyy tällaisena töykeytenä ja muille virnistelynä.
Halla-ahon ja Rydmanin kaltaiset atleettisen korstot herättävät kateutta.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/hs-perussuomalaisen-poliitikon-epaillaan-kayttaneen-vahavaraisten-apurahoja-omaan-autoon-ja-piha-aitaan/9120484
Rottademari.
Ukkisi oli ylimielinen kun äitisi selkään kiipesi?