Myös Akavan Löfgren painottaa, että ay-liikkeellä on käytössään tällä hetkellä täysin lailliset keinot ilmaista mielipiteensä.
– Kysymys on keinoista, jotka nauttivat Suomessa perustuslain suojaa. Sen vuoksi hivenen hämmästelen tätä sanavalintaa. Ymmärrän, että pääministeri on huolissaan – ja hänen kuuluukin olla. Me jaamme huolen kärjistyneestä tilanteesta, mutta en näe tätä (lakkoja) mitenkään ulkoparlamentarismina tai demokratian vastaisena toimintana.
– Kysymys on keinoista, jotka nauttivat Suomessa perustuslain suojaa. Sen vuoksi hivenen hämmästelen tätä sanavalintaa. Ymmärrän, että pääministeri on huolissaan – ja hänen kuuluukin olla. Me jaamme huolen kärjistyneestä tilanteesta, mutta en näe tätä (lakkoja) mitenkään ulkoparlamentarismina tai demokratian vastaisena toimintana.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Perustuslain suoja tai ei, tämä kansa ei hyväksy elämäänsä vaikeuttavia lakkoja, joilla yritetään viedä lailliselta hallitukselta oikeus lakien valmisteluun.
Tulkitse tilanteen kapinaksi.
Kuka hyväksyy, ja oikeisto ei, koska lakot vastustavat sen aikeita tehdä tulonsiirtoja köyhiltä rikkaille.
Oikeistolainen Akava on eri mieltä kuin oikeistolainen hallitus, riiteleekö tässä nyt kokoomuslaiset ay-aktiivit kokoomusjohtoisen hallituksen kanssa?
Kansa hyväksyy nämä lakot vajaan kahden kolmasosan enemmistöllä, sanottiin uutisissa.
Nyt taistelee kokoomuksen oikeistosiipi ja maltillinen siipi. Aivan kuin edellisessä hallituksessa taisteli uudistusmieliset ja vanhojen tapojen suosijat.
Orpon hallitus on suuryritysmielinen niin täysin, että AKAVA ei tunnusta sen politiikkaa omakseen. Siksi lakot hallitusta vastaan.
Orpo huuli pyöreenä .
Petteri Lama ei anna perään.
Pääministerin pitääkin ajatella Suomalaisten etua. Lakkoilijat sitä eivät ajattele.
Pääministeri ajattelee rikkaiden suomalaisten etuja, ei kaikkien suomalaisten. Se jäi sinulta sanomatta. Lakkoilijat ajattelevat koko kansan etua, vaikka se haittaisikin vähän arkea muutamana päivänä.
Oikeistohallituksen toimet ovat vain tulonsiirtoa köyhiltä rikkaille.
Pääministeri vähentää omaa verotustaan, joten hän ajattelee itseään, aina vain itseään.
Ja hän ajattelee EK:n jäseniä, jotka antavat hänelle vaalirahaa ja ja muutenkin rahaa, joten muita hänen ei tarvitse ajatella.
Tai ehkä persuja, jos ne käy liian rasistisiksi.
Petteri Lama ei ymmärrä
Kokoomuksen teot ovat laillisia, mutta moraalittomia ja hyvä tavan vastaisia. Tosin nekin voidaan kirjoittaa uudelleen.
Mutta hyvinvointia ei voi kirjoittaa uudelleen, vaan se syntyy huolenpidosta KAIKKIA kohtaan. Ettei ketään jätettäisi.
Välikysymyskeskustelussa Orpo ei ollut löytänyt lisää väitteitä, vaan joutui tulemaan toimeen entisillä, jo vääriksi todistetuilla viesteillä. Siksi hän hermostui koko touhuun, kun ei pysty vakuuttamaan ketään puolivillaisilla vakuutteluillaan.
Onhan hän todettu jo monta kertaa valehdelleen säästölinjastakin, joka edellä hän meni vaaleihin.
Petteri Lama hämmentyi .
Petteri Lama ei ymmärrä .
Petteri ei ymmärrä .
Petterismia parhaillaan.
Fjaderia ei ole enää käsinukke a
Petteri hämmästyi .
Eihan fjaderi koskaan tallaista piekasta puhumattakaan.
VAKAVA.