Suomen poliittinen eliitti ja kansan syvät rivit kulkevat vastakkaisiin suuntiin
Työtätekevän kansan on vaikea hyväksyä sitä, että hallitus ei ole koko kansan
hallitus, vaan se ajaa varakkaitten ja työnantajien etuja.
Asiantuntijatkin ovat todenneet, ettei hallituksen toimenpiteillä korjata valtiontaloutta eikä työttömyyttä. Hallituksen toimenpiteet ovat ideologisia pakkokeinoja, joita hallitus yrittää vahvemman voimalla ajaa läpi, kun se ensin
pääsi valheilla valtaan.
Työtätekevän kansan on vaikea hyväksyä sitä, että hallitus ei ole koko kansan
hallitus, vaan se ajaa varakkaitten ja työnantajien etuja.
Asiantuntijatkin ovat todenneet, ettei hallituksen toimenpiteillä korjata valtiontaloutta eikä työttömyyttä. Hallituksen toimenpiteet ovat ideologisia pakkokeinoja, joita hallitus yrittää vahvemman voimalla ajaa läpi, kun se ensin
pääsi valheilla valtaan.
Vastaukset 49
Vanhimmat
Hallituksen ei pitäisi edustaa työmarkkinaosapuolta. Korruptio haisee kauas.
Mites viime kaudella? Marinin hallitus ei kuunnellut muita kuin vaan ay pomojen kuiskutuksia ja saneluja
Valehtelet. Eikös yritykset saaneet aivan yllinkyllin koronatukeakin. Tässäkö on kiitos?
Mitä ay-liike-myönteisiä päätöksiä Marinin hallitus muka teki? Pysyi tasan tarkkaan neutraalilla linjalla. Perskokkarit eivät pysty olemaan tästäkään valehtelematta!
Saatanan tunarit!
Ay demut kiittää, veroton ja tukimiljoonat vasupomojen taskuun, mihin köyhät unohtui ?
https://www.iltalehti.fi/uutiset/a/2015112920748662
Korrutio ja valheet haisevat pahasti.
PS jatkaa sitkeästi kannattajiensa aivopesua. Eilen A-Studiossa Putkonen
oli rikkaitten ja työnantajien asialla,
mutta ehkä alkoholi on jättänyt jälkensä hänen ajatteluunsa,
koska hän puhui PS:stä työväenpuolueena.
Eihän työnantajan puolella oleva PS ole mikään työväen puolue,
sen ymmärtää yksinkertaisinkin ihminen.
Putkonen jatkaa PS:n kannattajien aivopesua, se on niin helppoa.
kun kannattajat on kuurosokeita.
Pankkiiri, ökyilijä Björn Wahlroos ei turhaan kehunut perussuomalaisia. 😂
DEMARI ON DEMARI.
TYÖNANTAJA=VIHOLLINEN.
PALKKATYÖ=ORJATYÖ.
LATAAMOKAMAA.
HAHHAHHAHHAAA.
JA POOOIS.
Mitä sinä ylipäätään tiedät työntekemisestä PS-palkkatrolli? Onko turvan aukomisesi muka työtä? HAH HAH HAA!!!
vääntelen kaksinkäsin jakarilla pultteja liukuhihnalla ja millään ei meinaa kerkee
Ota aikaa ruoka- ja kahvitauoista, jää tunniksi vielä työajan loputtua. Kaikki voivat hyvin jos yritys voi hyvin.
Sato salamaa.
Huolestuttavaa, kuinka iso railo on tullut äärioikeistolaisten ja työtä tekevän luokan välille. Syy on porvarihallituksen.
PS:n tarkoitus on aiheuttaa häiriöitä yhteiskunnassa
jakamalla kansa kahtia ja se on onnistunut.
Kansan voi jakaa monella tavalla kahtia.
Persut hallitsevat fasismin.
Ensin äärioikeistopersut jakoivat kansan rasisteihin ja ei-rasisteihin
ja saivat rasistien äänet ainoana rasistisena puolueena
ja saatuaan huijatuksi rasistien äänet
he jakoivat kansan rikkaisiin ja köyhiin,
eliittiin ja muihin ja paistattelevat nyt eliitin sfääreissä.
Heidän äänestäjänsä eivät ole heille enää mitään.
Orjuus loppui 1800-luvulla. Oikeisto yrittää palautta orjuuden Suomeen.
Vetääkö sutia?
Sinulla selvästikin vetää.
Historian oppitunneilta tuttu torpparilaitos tulee mieleen.
Maailma on muuttunut outoon suuntaan. Jos joku olisi vuosi sitten kertonut, mihin suomalaisten työehdot ovat nyt menossa, en olisi uskonut.
Kyllä nyt työntekijäpuoli on tilanteessa että käy vanhan sanonnan mukaan niin että jos pirulle antaa pikkusormen niin se vie koko käden.
Näin meitä meitä viilataan linssiin:
Etuovella huudetaan "Suomi on kriisissä" ja takaovella lapataan ilmaiseksi
rahaa yrityksille ja äveriäille.
Maailman talousfoorumin mukaan Suomi on kolmen kärjessä uudessa vertailussa
Suomiko ahdingossa ? https://www.etla.fi/ajankohtaista/uutiset-ja-tiedotteet/suomi-vahvasti-kolmen-karjessa-maailman-talousfoorumin-uudessa-vertailussa/
Takki tai mekko kääntyy tarvittaessa.....HeSa 13.02.2024
''Perussuomalaiset ei ajanut vaalien alla niitä muutoksia, joita hallitus nyt edistää. Puolue päinvastoin linjasi työntekijäjärjestö SAK:n kyselyssä muun muassa vastustavansa lakko-oikeuden rajoittamista.
Samassa kyselyssä perussuomalaiset varoitteli yrityskohtaisen sopimisen vaaroista ja vannoi ammattiliittoihin nojaavan luottamusmiesjärjestelmän nimiin.''
Aamen.
Oikeisto-eliitti on korruptoitunut. Hallitus ja Ek.
LIITY SINÄKIN DEMAREIHIN.
TUHOTAAN SUOMI YHDESSÄ.
ALOITETAAN LAKOLLA.
HAHHAHHAHHAAA.
JA POOOIS.
Katsele sinä vaan katulampussa roikkuvaa esikuvaasi.
https://foreignpolicy.com/wp-content/uploads/2015/04/mussolini_e_petacci_a_piazzale_loreto_1945.jpg?w=800
"no niin persupakkomielteinen persuista pihalle potkittu 🔵⚫ rotuopin julistaja, nappi huuleen, nalle kainaloon, tuti suuhun ja tutimaan että jaksat aamulla nousta taas reippaana poikana itkemään persujen perään."
Demarin pää levisi?
Persujen Breivik-kerhossa opittua?
Eliittihallitus on kaukana kansasta. Itse asiassa ainakaan persueliitti
ei halua olla missään tekemisissäkään kansan kanssa.
Purra ja muut persut liitelevät eliitin ssääreissä äänestäjänsä petettyään.
Ei ne äänestäjiään muista kuin kynnysmattona eliittiin.
Persut ajaa voimakkaimmin eliitin etuja.
Persut on Pirun vedenpaisumuksen jälkeen suurin vitsaus maailmassa
Hallitus on miljonäärien etujärjestö. Mitä Purra siitä hyötyy ?
Saako jotain bonuksia ?
Joka päivä hallitus syventää eliitin ja kansan syvien rivien välistä kuilua.
Palkkatyöläisten työehtojen romuttaminen on ollut EK-mafian agendalla viimeiset 50 vuotta ja nyt PS mahdollisti niiden toteutuksen. Kaikkien persuja äänestäneiden duunarien pitää siis tuntea pisto sydämessään. Ja HÄVETÄ
Persuduunari = Putoushahmo ... ei siis löydy reaalimaailmasta
SDP oli eliitin etujärjestönä. Ketään ei voida pakottaa ottamaan rokotteita.
Hallituksen ministerit pitäisikin viedä jo piikille...
PS = Poskisolisti
PS = Breivikiä ihailevia äärioikeistolaisia rasisteja.
PS = Putinin seuraajat
Kun PS päsi hallitukseen, niin heti alkoi työläisten työehtojen romuttaminen, sairaslomien palkattomuus, työttömyysturvan alasajo, naamaperusteisen irtisanomisen salliminen, jatkuvien pätkätöiden teettämismahdollisuus, lakkojen kieltäminen jne. jne.
Ja syynä on vain se, että suuri osa duunareista äänesti OMIA etujaan vastaan, eli (ääri)oikeistopuolueita KOK, PS tai KD. Siis HÄVETKÄÄ ja ottakaa opiksenne.
Kunpa persuduunarit tajuaisivatkin asian, mutta ei ... heille palkkatyöläisten työehtojen romutus on yhä vaan "etu" koska vallanhurmiossa oleva työläisvihamielinen PS-johto niin sanoo ... huh huh ...
Huh huh huuuuu. Hölmö.
Perusuomalaisten mielestä ammattiyhdistysliike on sama kuin demarit ja muut kommarit, sitä kuuluu vihata ja kaikki mainitut ryhmät aiheuttavat vain haittaa suomelle, samalla lailla kuin mamut.
Duunareiden työehtojen romutus on persu porvarin mielestä pelkästään positiivinen juttu, samalla kertaa perusuomalaiset ovat Suomen suurin työväenpuolue ja vankkaa kannatusta he saavatkin, prosenteista päätellen myös työväestöltä. Jokin tässä yhtälössä ei mene ihan nappiin!
EK-orpopurrien ainoat tavoitteet ovat sosiaaliturvan leikkaaminen ja työehtojen heikentäminen, että työnantajille olisi tarjolla nöyrempää ja halvempaa työvoimaa.
Mitään muuta perskokkareiden hallitus ei tavoittele. Puheet valtion talouden tasapainottamisesta ovat heille ainoastaan veruke toteuttaa EK:n toivelista.
Pyllyn nuolenta koneisto kuluttaa verotuloja miljardi kaupalla.🤐
Jokaisella oikeistohallituskaudella Suomi köyhtyy poikkeuksellisen
paljon, koska oikeistohallitus tekee aina Suomen valtiolle tappiollisia
korruptiokauppoja.
Orpon hallitus eli eliitin etujärjestö aikoo myydä suomalaisten yhteistä omaisuutta
noin neljällä miljardilla rahoittaakseen tappiollisen tunninjunan
hyödyttääkseen omia bisnespiirejään.
Paljonko Orpo ja muut saavat "bonusta", kun he bisnesmiesten asialla vievät
tunninjunaa läpi kuin käärmettä pyssyyn.
EK-mafia palkitsee varmasti kaikki hallituksen ministerit, jos kansan kyykytyslait saavat lain voiman. Mutta ottavat sitten pahasti turpaan seuraavissa työehtoneuvotteluissa ja ko. ministerit vaaleissa.
PS on mahdollistanut EK-mafian kaikkien toiveiden toteuttamisen. Ja kehtaavat vielä leikkiä työväenpuoluetta. Hyi hitto sanon minä.