Kysymyksiä leninismistä

KrasnajaIskra

Olisiko Neuvostoliiton epäonnistuneen sosialismin/kommunismin soveltamisyrityksen jälkeen sosialismin piirissä rehellisintä luopua lopullisesti käsitteestä marxismi-leninismi?!?
Eli pitäisikö yksinkertaisesti tiputtaa tuo leninismi historian roskikseen ja puhua taas vain marxismista? Kaipaisiko marxilainen teoria tässä mielessä siis jonkinlaista uskonpuhdistusta?
Jonkun sortin sosialisti Erkki Tuomioja on muuten kysyttäessä todennut, että hänen mielestään Leninin panos marxilaisuuden todellisenä kehittäjänä on lähinnä marginaalinen. Eli olisiko V.I.Lenin nähtävä vallankumousromantikkona?!?

5

525

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • proo

      Lenin ei ollut mikään romantikko vaan punalahtari.

      Usein puhutaan Stalinin vainojen 60 miljoonasta uhrista.

      MYÖS Leninin aikana lahdattiin ihmisiä vähintäänkin miljoonia. Myös Lenin on siten suuri kansanmurhaaja.

      EI kommunismille -ei rikollisuudelle.

    • herra

      Ihan mielenkiintoinen kysymys sinänsä. Vaikeaa tietenkin on erottaa, mikä marxilais-leninismissä on juuri sitä "leninin puolta". Nykyisin ainakin moni neutraaliuteen pyrkivä Marxin ajatuksia käyttävä on viitannut vain suoraan Marxiin, tai käyttänyt esimerkiksi hegeliläis-marxilaista käsitettä, ja joskus ihan selvästi vain marxismi.

      Mutta totta, käytännössä Leninin vaikutusta on varmasti vaikeaa tarkemmin hahmottaa, mutta arvailenpa edelleenkin, että Leninillä tuskin oli aikomuksia (ja ajallisia resurssejakaan valkoisten tiivistäessä rinkiään) muodostaa omaa oppiaan lopulliseksi, puhumattakaan, että kyseessä olisi ollut muuta kuin väliaikainen ratkaisu.

      Varmasti vallankumousromantikko ei ole väärin sanottu Leninin yhteydessä, mutta toisaalta myös omana aikanaan viekas käytännön poliitikkokaan ei ole täysin tuulesta temmattu näkemys.

      • Lenin kirjoitteli lähinnä kommunistisen puolueen toiminnasta ja muista "käytännön asioista". Lenin ajatteli että työväen tulee muodostaa tehokas iskujoukko ns. puolue vallankumouksen tueksi. Leninin ansiota on lähinnä kommunististen puolueitten organisointi ja toimintatapa. Minusta leniniläinen vallankumousteoria on raaka ja aikaansa jäljessä. Leninillä ei edes ole mitään käytännön merkitystä nyky-SKP:n politiikassa joten se voitaisiin tiputtaa kokonaan pois.


    • a.kirves

      Jonkin sortin sosialistia tältä meidän tellukselta löytyy ainakin kuusi miljardia. Nimet vain vähän vaihtelee. Siinä suhteessa E.Tuomiojan mielipide leninismistä on varsin marginaalinen ja varsinkin romanttinen.
      Marxismi on tieteellinen maailmankatsomus ja yhteiskuntateoria. Se perusta on historiallinen ja dialektinen materialismi.
      Tämä on tietty aika kategorisesti sanottu jos marxilaisuuden perusasiat ja logiikkaa ei ole hanskassa.
      Marxismi suhtautuu kaikkiin asioihin ja ilmiöihin;
      historiallisesti syntyneinä, muuttuvina ja kehittyvinä. Tämä koskee myös marxismia itseää ja sen "pikkuveljeä" leninismiä.
      Lenin korosti puheessaan nuorisolle kolmea asiaa "...opiskele, opiskele ja vielä kerran opiskele."

    • vom

      Olen aika pitkälle samaa mieltä nimimerkki "Herra" n kanssa sillä lisäyksellä, että pidetään
      mielessä Leninin pohtineen senaikaista tilannetta nimenomaan Venäjällä. Hänellä oli ns.
      tilanne päällä,eikä ollut aikaa eikä ehkä motiiviakaan pohtia maailmaa syleileviä ajatuk-
      sia!
      vom

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      169
      2607
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2387
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1082
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      901
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      849
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      19
      737
    7. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      727
    8. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      212
      722
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      86
      720
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      678
    Aihe