Kutistuuko Puijon torni

Onko helteellä Puijon torni korkeampi kun kovalla pakkasella?
Betonissahan on terästä joka lyhenee pakkasella ja betoni kutistuu saman verran
Huomaako eron?
14635
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Laskelmieni mukaan tornin pituus vaihtelee jopa 3cm.

Äänestä

On se vuosien varrella kutistunut ihan silmissä.
Kun kävin Puijolla eka kerran 5-vuotiaana vuosikymmeniä sitten, niin kyllä se silloin oli paljon korkeempi mitä nyt kun kävin siellä joku viikko sitten toisen kerran.

Äänestä
  • Miten niin silmissä, Puijon torni on Puijon mäellä eikä sinun silmissä.

    Äänestä

Kuinka kauan on kulunut aikaa/vuosia että Puijon torni on kasvanut nykyisiin mittoihin.
Tyvestä aika järkälemäinen. Yhtään mäntyä ei ole Puijolla jossa olisi noin paksu tyvi. Mahtavaa.

Äänestä

Tiesittekö, että osa Puijon tornista on maan alla?

Äänestä
  • No tottakai jokaisella rakennuksella on perustukset maan pinnan alla.

    Äänestä

Puijon tornin tulevaisuus

Äänestä

Nyt kun Suomessa ennen näkemättömiä myrskyjä niin pysyykö Puijontorni pystyssä.
Uskaltaako mennä kävelemään tornin alapuolelle kuusikkoon jos torni kaatui vaikka päälle.

Äänestä
  • Purettava olisi koko torni, rumentaa vain Puijon luonnonkaunista maisemaa, eivätkä asunnotkaan mene kaupaksi niiltä alueilta mihin torni näkyy. Ja toriteltalla monet kertoivat tornin aiheuttavan jo vähäiselläkin tuulella sellaista huminaa joka räjäyttelee lepakoita ja sekoittaa myös laulujoutsenien muuttokoordinaatit.

    Äänestä

Kutistuu, ei huomaa.

Äänestä

Kerran, kun sinne meni ryhmä minihameisia blondeja, minusta näytti että torni paisui pituutta ja paksuutta.

Äänestä

Up!

Äänestä

Puijontorni

Äänestä

Valmistaakohan kukaan Kuopiossa Puijon tornin mallista pizzaa? Siinä olisi oikea hittituote.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 25 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Onko helteellä Puijon torni korkeampi kun kovalla pakkasella?
Betonissahan on terästä joka lyhenee pakkasella ja betoni kutistuu saman verran
Huomaako eron?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu