Kela leikkaa asumistukea 1.4.2024. Pitäisi alkaa hakemaan vuokra-asuntoa joensuun kodeilta.
Tietoa joensuun kotien rauhallisista vuokrataloista ja alueista olisi kiva saada ennen hakua.
Kauempana kuten Kiihtelysvaarassa, Hammaslahdessa, Uimaharjussa ym. näyttää vapaita asuntoja olevan, mutta autottomana ne ei oikein houkuta.
Tietoa joensuun kotien rauhallisista vuokrataloista ja alueista olisi kiva saada ennen hakua.
Kauempana kuten Kiihtelysvaarassa, Hammaslahdessa, Uimaharjussa ym. näyttää vapaita asuntoja olevan, mutta autottomana ne ei oikein houkuta.
Vastaukset 67
Vanhimmat
Pidä kiirettä, saat vanhan lain mukaisen päätöksen vielä maaliskuussa. 01.04. Uuden lain mukaan
Ei saa tammikuussa alkanut jo kelalla leikkaukset ei auta mitkään lausunnot eikä selvitykset eikä terveydentilat.
Kela pesee kätensä samoin kaupungin sossut.
Asunnottomuuteen tippuu monet myös minä kun luottotietojakaan ei ole.
Kela ei hyväksy senttiäkään yli 498 e/ kk maksavaa asuntoa 1.4.2024 alkaen 513e/ kk eikä hybäksy seutukuntiin muuttoa.
Kaupungin sossuilta tulee neuvo korottaa maksimivuokraa hakemuksiin mutta kela ei tule niitä hyväksymään.
Joensuun kodeilla ei ole noin halpoja ja on mielettömät hakijamäärät.
498e/kk on toisiaan se tuleva raja yksin asuvalla. joensuun kodeilla on jatkuvasti paljon hakijoita, mutta nyt hakijamäärät tulevat olemaan todella hurjia. Asunnon saanti tulee olevaan erittäin vaikeaa, mutta syrjäseuduilta voi saada helpostikin
1.4 2024 kela hyväksyy 513e/kk maksimissaan yhdelle henkilölle vuokraa.
Jos haet kalliimpaa asuntoa kela ei tule hyväksymään muuttoa eikä anna takuuvuokraan mitään.
No näitä on vuokraturva.fi sato.fi VVO.fi vuokra ovi ja oikotie sekä vuokrattavat etuovi.com Joensuu. Kimpassa voi vuokrata talon 3 h keittiön jakaa vuokran tai kaksion puoliksi tai myös liikehuoneiston parturi kampaaja yrittäjät puoliksi tai kahvilan.Kioskin.Vanhan talon voi vuokrata yhdessä maksaa yhdessä kunnostaa yhdessä.Niissä talvella vetää usein pitää tiivistää.
No kaksioita saa yksityisiltäkin jos 4-2 maksaa puoliksi.
Muuta Rääkkylään.
Kela ei hyväksy seutukuntiin muuttoa. Lukee kelan sivuilla.
No sitten pitää muuttaa seutukuntiin. Maalla on ihanaa parasta puhdas vesi ilma liikuntaa happea kasvimaita.
Vankilaan.
kyllä perskokkareet hoitaa,
köyhä kyykkyyn ja lumpiot lattiaan,
ottakaa toinen duuni että pystytte maksamaan sijoitus kämppien vuokrat...
Jos olis edes se ensimmäinenkin työpaikka ja terveys kunnossa niin kernaasti menisin. Vaan kun ei siunsotessa houdu tuo terveyspuoli kuntoon.
Joensuussa on jo kalim
Nimen omaan. Se on just kalim
Oletteko huomanneet että tori.fi ja vuokraoveen on ilnestynyt kappas vaan sopivasti juuri hieman alle 498e kk maksavia asuntoja joiden ilmoitukset melko niukkoja tiedoiltaan.
On tuusattu useita asuntoja omakotitaloista joita ei ole saatu myytyä. Tietävät että köyhät pakotetaan muuttamaan näihin. Verrattavissa yhteisö tai soluasumiseen.
Yhdessä omakotitalossa useampi asunto vuokrattavana.
Ahneudella ei ole loppua.
Järkyttäviä loukkoja ja ties minkä kuntoisia.
Oikeasti köyhillä ei ole mitään oikeusturvaa
Enossa, Tuupovaarassa, Kiihtelysvaarassa ,Heinävaarassa, Uimaharjussa ... näyttää olevan vapaita edullisia asuntoja.
Se on tätä päivää velkaisessa Suomessa.
Mene töihin ja opsta mieleisesi asunto.
Ikuinen väsynyt letkautus kuin erään kuuluisan Juhana Vartiaisen suusta.
Tohmajärvellä on ja Lappeenrannassa kaksioita sikahalvalla. Kerrostaloissa.
Kiteellä ois edukkaita asuntoja
Köyhille riittää huonompikin.
Natsit äänessä kiusaamassa huonoosaisia täällä.Oletko koskaan miettinyt että vaikka olisit kuinka hyväosainen niin sinullekin voi sattua ihan kauheita vahinkoja kun esim voit liukastua ja iskeä pääsi pahasti ja et ikinä selviä ilman apuja.Silloin ne huonoosaiset saattaa työnnellä rullatuoliasi ja muistaa millainen ilkimys mulkvisti olit..
Kokoomus se kiusaa huono-osaisia, sillä niiltä se on aina onnistuu.
Karjalan Heilissä juttua vuokra-asumisesta.
Tulevien leikkausten myötä vuokrat tulevat kallistumaan yksityisillä.
Keskustasta on turha haaveilla edeullisia yksiöitä.
Opiskelijaa tosin arvostetaan työtöntä enemmän, joten heillä on mahdollisuuksia yksityisellä puolella.
Ne jotka rahastaa ja joiden asunnot on kunnoltaan ja sijainniltaan huonot tulee jäämään koska vuokrat on alhaisemmat.
3kk on aikaa etsiä halvempaa asuntoa. Mikäli asunto ei ole löytynyt kolmen kuukauden sisällä, niin sitten vaaditaan erityisiä perusteita korotettuun asumistukeen.
Tai ainahan voi maksaa sen ylimenevän osan itse...ja jos se on sataasia niin sitten sietääkin muuttaa halvempaa tai vaikak veneen alle.
Noinko olet julma ruma raato puheissasi että toisen ihmisenpojan noin tuomitset kun itse voit hyvin? Mikä ihmisen irvikuva olet?
Ei asumistuen takia pakoteta muuttamaan vaan perustoimeentulotuen.
Omistusasuntoihin ei saa asumistukea enää tammikuussa 2025.
Olen jo muuttamassa aso asuntoon....
Omistusasujilla on reilusti aikaa muuttaa vaikka vuokralle.
Työttömillä toimeentulotukea saavilla on vain tuo 3kk kiristysaika etsiä halvempaa asuntoa.
Kolmen kuukauden jälkeen kiritys kovenee, jos edullisempaa asuntoa ei ole löytynyt.
Hallituksen tarkoitus on ilmeisesti täyttää syrjäseutujen tyhjät asunnot.
Syrjässä vuokrat on halvempia, mutta palvelut ovat heikkoja.
Eiköhän siinä tule sitten muitakin ongelmia.
Uudistus on todella tervetullut, harkinnanvaraista toimeentulotukea pitääkin kiristää eikä jaella rahaa miten sattuu...ei ne turhaan varmaan ole ne asumistuen rajat. Aiemmin on voinut vuokrata huoletta vaikka kolmion itselleen vaikka yksin asuu ja silti on toimeentulotuki voinut maksaa koko vuokran.
No ei se ihan noin mene se vuokran moppuosa tuleeperustoimeentulossa 1.1.2024 sitä ei ole enää huomioitu kelalla edes sossun lausunnollakaan vaikka olisi mikä syy asua kalliimmassa.
Kun perustoimeentulotuessa jokin evätään vii tehdä oikaisuvaatimuksen jossa kestää aikaa tai sitten hakea kunnalta ehkäisevää tai harkinnanvaraista jota tuskin saa.
On se aiemminkin ratkaissut vuokran suuruus. Jos on asunut vaikka 600euron kaksiossa, niin toimeentulotukiasiakkaan vuokranomavastuu osuus on ollut suurempi. Toimeentulotuessa ei ole huomioitu kokonaan suuria vuokria.
"Toimeentulotuessa ei ole huomioitu kokonaan suuria vuokria."
Paitsi harkinnanvaraisessa, tämä poistuu nyt tulevaisuudessa tai vaikeutuu liki mahdottomaksi
Harkinnanvarainen on koskenut niitä joilla on ollut riittävät perusteet suurempiin vuokriin. Toki tukea on saanut tähänki asti täytenä , jos ylitys on ollut vähäinen.
Halvempien vuokra-asuntojen kysyntä tulee olemaan vilkasta. Yksityiset tulevat varmasti juuri kilpailun/hakijoiden määrän takia nostamaan vuokrien hintoja.
Kyllä ja nimenomaan noin! Kelan ja sosiaalihuollon elättivarikset jotka ovat tottuneet loisimaan toisten rahoilĺa, itkevät ja ränkyttävät nyt kun edes jonkinlaista kohtuutta ja järkeä tulee tähänkin asiaan. Tämä on erittäin tervetullut uudistus mikä olisi pitänyt toteuttaa jo aikoja sitten, mutta hyvä näinkin.
Ajavat syrjään asumaan halpoihkn asuntoihin. Sieltä on huono ottaa töitä vastaan, jos ei ole ajokorttia, huonot bussiyhteydet
Tarkoitat siis että kaltaisillesi jotka ei ole ikinä töitä tehneet, pitäisi varata asunnot parhailta paikoilta keskustasta! 🤣 Sieltä kahden tai kolmen kilometrin päästä kun olisi niin ylivoimaisen vaikea päästä viinakauppaan ja pulipenkeille istumaan. Nesteytetyn ajatushautomon jälkeen olisikin hyvä vauhti tulla toteuttamaan elämäntarkoitustaan tällä palstalla. Niiden, jotka veroillaan ja työnteollaan elättää sinut ja muut samanlaiset, olisi siirryttävä sivummalle asusteleman. Heillä kun on autot ja kaikki millä kulkea.
Keskustassa asuu harva köyhä, joten harhaluuloa se on, sillä vuokrat on kovia. Opiskelioita lähinnä asuu keskustassa.
Mikäli loisjoukko saisikin asunnon kaupungin keskustasta -ja kuvitellaan vielä niin mahdoton tilanne että jonkinlaista työtäkin jostain löytyisi- niin sittenpä se alkaisi itku ja valitus netin palstoilla ettei pääse töihin kun sinne on niin hirmuisen pitkä matka! Harvemminhan niitä työpaikkoja on minkään kaupungin varsinaisen keskustan alueella kuin rajoitetusti, joten työnsankarit joutuisivat kulkemaan töihin jopa muutaman kilometrin matkan! Sehän ei tietysti käy kun ei ole omaa autoa ja julkinen liikenne ei mitenkän sovi. Kävelläkään kun ei niin hirvittäviä matkoja jaksa, eikä rahaa ole millä hankkisi kierrätyskeskukselta tai kirpputorilta muutaman kymmenen euroa maksavan polkupyörän. Niin että ei auta muu kuin jatkaa loisimista tuttuun tyyliin elämänsä loppuun saakka ja itkeä kohtaloaan netin palstoilla kun yhteiskunta sortaa!
Sipilän hallitushan se niitä loisijoita järjesti kymmeniä tuhansia. Valittavat varmaan vielä säästäkin nettipalstoilla.
Opiskelijoila vaikuttaa olevan tarve asua keskustassa. Pitää olla baarit, kuntosalit yms. lähellä. Fillarilla ei viitsitä nykyisin polkea. Kävellä ei jaksa terveillä jaloilla.
Opiskelijoita kasvaa yhteiskuntaa hyödyttäviä yksilöitä, toisin kuin tyhjänpäiväiset loiset joilla ei ole ollut älyllistä kapasiteettia käydä edes kiertokouluakaan, ja jos, niin sekin väärään suuntaan kiertäen.
Sipilän hallitushan se non jo todistanut todeksi.
Höpö höpö :D
Työn orjat, sorron yöstä nouskaa....
Aina voi tehdä pimeänä jos verot närästää.
Kela gold vinkuu sossulta tulee limusiinitaksi ja vie avustajan kanssa syömään rotisseurpihvejä michelinin ravintolaan.
Sitten kasvohoitoon ja hierontaan saunomaan ja uimaan
Sossun maksarilla käydään ostamassa vimpanpäälle rytkyt kekäleestä ja hovipukija pukee. Ei tartte kengännauhoa itse sitoa.
Brunssilla ostosten sivussa maksarilla tietenkin.Sitten nokkaunille.Joku palkkatuki lähihoitaja tai sairaanhoitaja tulee pyyhkimään jos hätä sattuu kun on maha herkkuja pinkeänään ai ai.
Sitten laitetaan maksarit laulamaan apuvälineisiin ja harrastuksiin. Että mä nautin joka hetkestä. Mielikuvissa vertahikoava menestymättömän pienyrityksen toimari sydän sykähtää jokaisesta veroeurosta hyväkseni. Tai voihan se olla joku miljonääri jolle mikään ei riitä sen parempi mulle veroeuroja ja sossutukea enemmän.
Kelaetsivän kanssa lähetään bingoon paikalliselle casinolle juomaan simaa ja rusinat pullists reteesti nyt pannaan veroeurosi haisemaan viimeistä senttiä myöten.
Huh huh mikä päivä ramasee jo.
Mene sinä sinne töihin jo siitä narisemasta kuin vanha ovi päivä se on huomennakin meillä lusmuilla hopi hopi valuutta on lopussa.
Nykyään on muotia kimppa autot maksetaan yhdessä.
Lähteekö lapsikorotukset 01.04.
jep
Karjalan Heilissä 21.2.2024 juttua vuokra-asumisesta.
ketä kiinnostaa? :D
jos ei ole varaa omaan, pitää muuttaa kimppa-asuntoon. Näin kun useampi tekee, tulee tyhjiä vuokra-asuntoja. tämän johdosta vuokrat tulevat laskemaan. asumistuki on nostanut vuokrien hintoja. Asumistuki pitäisi poistaa kokonaan, se on oma valinta.
Kimppa-asunnoissa tulee sitten olemaan ryyppyremmejä, häiriökäyttäytymistä ja poliisitehtävät lisääntyvät tuntuvasti.
höpö höpö
Uimaharjussa näyttää olevan halpaa vuokra-asumista.
Samoin tuupovaarassa ja kiihtelysvaarassa.
Heilissä on usein ilmoitus halpoja vuokra-asuntoja uimaharjussa.
VARKAUDESSA HALVINTA on yksiöitä on kaksioita on ihania työpaikkoja.
Mites on, päteekö nämä Kelan uudet säännöt kaikennäköistä /väristä vuokralaisväkeä?
Siitä ei sanota mitään. On ilmeisesti kyseessä asia josta ei kerrota julkisuuteen.
Ohjaavatko sitä porukkaa kuntien syrjäseuduille halpoihin vuokra-asuntoihin.?
Ei tietenkään heitä voi laittaa syrjäseuduille asumaan niihin homekämppiin, mieluummin suomalaiset työtävieroksuvat joutilaat.
Köyhäintalot käyttöön.