Voiko joku viisampi kertoa kuinka valtion budjetti voidaan leikata tasapainoon, varsinkin, jos maa on taantumassa. Media ei ainakaan tätä kummaksu. Mikä on VM:n logiikka heidän ohjeituksiensa takana?
Jos suomen kokoisesta taloudesta leikataan 6+3 mrd sehän on varma lama ja vuosikymmeniä kestävät seuraamukset. Kuka tästä hyötyy ja miten?
Jos suomen kokoisesta taloudesta leikataan 6+3 mrd sehän on varma lama ja vuosikymmeniä kestävät seuraamukset. Kuka tästä hyötyy ja miten?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kannustinloukut poistuu leikkaamalla.
Olet oikeassa, jos ajatellaan, että leikataan sosiaaliturva niin pieneksi, että kaikki työ on kannattavaa.
Suomessa on kuitenkin aika matalat palkat jo muutenkin ja jos asumistuen suojaosa poistetaan niin syntyy aika paljon uutta kannattamatonta työtä. Sinänä mielestäni palkalla pitäisi tulla toimeen, mutta kun aika moni ei ole tullut tähänkään mennessä.
Asuminen vie monella sen kaksi kolmasosaa tuloista, jos sosiaaliturvalla/toimenpiteissä tai matalpalkkatyössä.
Jos ajatellaan, että vuokra on sen esim. 750, niin pitäisi saada ainakin se 1300 käteen, että tulisi edes toimeen jotenkin. Eli jotain lähempänä kymppiä pitäis olla se tunti palkka ja täydet tunnit jatkuvasti. Jos siis aikoisi itsensä edes nipin napin elättää ns. markkinoilla ilman tukia.
KUN MINISTERIT haluavat palkansaajille huononnuksia palkkaoihin ja työn turvaamiseen, niin toivottavasti saikkupäiviä heille myös palkattomiksi,ja ruoka, puhelin ja matkustusedut lopetetaan
Verotus tasapuolisesti.kaikille Kaikki maksavat omasta pussistaan omat menonsa. Sopeuttamisrahat supistetaan kahteen kuukauteen
VÄHENNETÄÄN KANSANEDUSTAJIA JA VARSINKIN HEIDÄN ASSISTENTTINSA.
SAMOIN MINISTERIEN HÄNNYSTELIJÄT.
JULKINEN TALOUS HETI AIVAN ERI TOLALLA.
Eihän sitä kukaan viisas luule. Pelotellaan tietämätöntä hyvätahtoista kansaa ja käytetään hyväksi.