Budjetti Leikkaamalla Tasapainoon?

Voiko joku viisampi kertoa kuinka valtion budjetti voidaan leikata tasapainoon, varsinkin, jos maa on taantumassa. Media ei ainakaan tätä kummaksu. Mikä on VM:n logiikka heidän ohjeituksiensa takana?

Jos suomen kokoisesta taloudesta leikataan 6+3 mrd sehän on varma lama ja vuosikymmeniä kestävät seuraamukset. Kuka tästä hyötyy ja miten?
4148
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kannustinloukut poistuu leikkaamalla.

Äänestä
  • Olet oikeassa, jos ajatellaan, että leikataan sosiaaliturva niin pieneksi, että kaikki työ on kannattavaa.

    Suomessa on kuitenkin aika matalat palkat jo muutenkin ja jos asumistuen suojaosa poistetaan niin syntyy aika paljon uutta kannattamatonta työtä. Sinänä mielestäni palkalla pitäisi tulla toimeen, mutta kun aika moni ei ole tullut tähänkään mennessä.

    Asuminen vie monella sen kaksi kolmasosaa tuloista, jos sosiaaliturvalla/toimenpiteissä tai matalpalkkatyössä.

    Jos ajatellaan, että vuokra on sen esim. 750, niin pitäisi saada ainakin se 1300 käteen, että tulisi edes toimeen jotenkin. Eli jotain lähempänä kymppiä pitäis olla se tunti palkka ja täydet tunnit jatkuvasti. Jos siis aikoisi itsensä edes nipin napin elättää ns. markkinoilla ilman tukia.

    Äänestä

KUN MINISTERIT haluavat palkansaajille huononnuksia palkkaoihin ja työn turvaamiseen, niin toivottavasti saikkupäiviä heille myös palkattomiksi,ja ruoka, puhelin ja matkustusedut lopetetaan
Verotus tasapuolisesti.kaikille Kaikki maksavat omasta pussistaan omat menonsa. Sopeuttamisrahat supistetaan kahteen kuukauteen
VÄHENNETÄÄN KANSANEDUSTAJIA JA VARSINKIN HEIDÄN ASSISTENTTINSA.
SAMOIN MINISTERIEN HÄNNYSTELIJÄT.

JULKINEN TALOUS HETI AIVAN ERI TOLALLA.

Äänestä

Eihän sitä kukaan viisas luule. Pelotellaan tietämätöntä hyvätahtoista kansaa ja käytetään hyväksi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Voiko joku viisampi kertoa kuinka valtion budjetti voidaan leikata tasapainoon, varsinkin, jos maa on taantumassa. Media ei ainakaan tätä kummaksu. Mikä on VM:n logiikka heidän ohjeituksiensa takana?

Jos suomen kokoisesta taloudesta leikataan 6+3 mrd sehän on varma lama ja vuosikymmeniä kestävät seuraamukset. Kuka tästä hyötyy ja miten?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu