seuraavat hallitukset eivät pystyisi kasvattamaan velkataakkaa kuten teki Sanna Mainin hallitus. Mielestäni tämä on hyvä ehdotus.
Petteri Orpo ehdottaa velkakattoa valtion menojen kasvulle
Anonyymi-ap
39304
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 39
Vanhimmat
Huono ehdotus. Se rajoittaa järkevän suhdannepolitiikan harjoittamista ja on myötäsyklinen. Julkisen talouden tasapainosta voidaan sopia muutenkin. Saksassa järjestelmä on toiminut huonosti.
Niin, meillähän onkin aikamoinen"velkataakka" niiden järkevien suhdannepoliittisten toimien jäljiltä. Mutta olisi ehdottoman tärkeätä, ettei selvästikin täysin järjettömät päättäjät pääse kohtuuttomasti maan velkataakkaa enää kasvattamaan. Miten se on saksassa toiminut huonosti, huonommin kuin tämä meidänkään ?
Katto on myötäsyklinen. Se lisää työttömyyttä, kun jarrutetaan väärään aikaan. Jarruttaa pitää noususuhdanteessa. Se on taloustiedettä. Orpolla pontimena on mututuntuma.
Ei vaan nyt on pakko taitaa velkaantuminen, niin monta "noususuhdannetta" on ajettu läpi vain "kiihdyttämällä", ja koska ne viimeaikaiset "nousukaudet" ovat olleet velkavetoisia, siis ne "nousut" on luotu velkarahalla, kupliksi. On siis aina kuplan puhjettua, velat entistäkin suuremmat. Eli sitten on sitä "taloustiedettä" ohjattava järjellä ja kokemuksella. Eli tehtävä jarruttava katto, joka ainakin edes pakottaa, viivästyttää hätiköityjä päätöksiä. Ne kun tasan tarkkaan ovat aina veronmaksajia velkaannuttavia ratkaisuja.
Höpö höpö. Nykyistä tilannetta hoidetaan nykyisillä toimilla. Orpon velkakatto olisi pysyvä eikä tulisi voimaan tähän tarpeeseen.
Estäisi tulevaisuudessa tällaisten tilanteiden kasautumista. Ajatuksena kai hallituksella on, että Suomi olisi jossain muodossa olemassa myös tulevaisuudessa.
Niin tuo velka, lisäksi aina korot päälle, ei eu niitä maksa eikä se auta jos annetaan eu mafialle rahaa kuten vasuhallitus.
http://velkakello.fi/
Niin, Orpon ajatuksena on siis vain huolehtia menojen tulppaamisesta, mutta on täysi tuppisuu tulopuolen kasvattamisen suhteen. Millainen bisnes pysyy kovin pitkään pystyssä, jos kaikki taloudellinen hyöty pyritään hakemaan menoleikkauksista? Jossakin vaiheessa käteen ei jää muuta kuin luu. Se on varma tie kansantalouden supistumiselle. Jos menokatto säädettäisiin, se pakottaisi myös hillitsemään veronalennusten antamisen mahdollisuutta, koska velkaantuminen ei tule loppumaan koskaan, ellei kansantalous lähde kasvuun. Velkakattoa jouduttaisiin kuitenkin lopulta aika ajoin nostamaan, koska lopuutomiin ei voida leikata ilman, että se alkaisi lopulta syömään yhteiskunnan tukipilareita.
Äkkiseltään ajateltuna Orpon ajatus voi kuulostaa hyvältä, mutta taloutta rajoittavien seurausten kanssa tulisikin sitten haasteita, kun pitäisi alkaa miettimään mihin rahaa priorisoitaisiin. Etenkin kun meillä on kasvavaa painetta vanhustenhuollon puolella, johon käännettä on tulossa vasta 2040-luvulla suuren ikäluokan poistuttua muonavahvuudesta.
Talouden hallittavuuden kannalta paras vaihtoehto on pysyä menokehysten tiellä ja keskittyä menojen hallintaan ja tulojen kasvattamiseen välttäen löperöitä veronalennuksia. velkaantuminen ei muuten tule edes hidastumaan. Nythän se parhaillaan nähdään, ettei valtionkirstu kestä Orpon hallituksen talouslinjaa.
Kaikeksi onneksi se ei tule vielä koskemaan tätä nyt istuvaa hallitusta.
Orpo on vähän myöhässä. Purra on se, joka upottaa Suomi-nimisen velkalaivan.
Eipä ole Orpolla riesana mitään sairaus epidemiaa. Kyllä Marinin hallituksella meni muutama miljardi varmuusvarastojen täyttämiseen, kun varastot olivat tyhjillään Kokoomuksen , Kepun ja Persujen jäljiltä. Kokoomus ja Persut kehtasivat vielä syyttä hallitusta kun varastot oli tyhjinä. Demarit ja hallitus täyttivät varastot , kyllä nyt on hyvä tämän Hallituksen rönsyillä. Joka väittää toisin , niin on sitten ihan tyhjän puhuja.
Meillä ei ole ollut talouskasvua kuuteentoistavuoteen,me olemme eläneet velaksi,meillä ei ole varaa tälläiseen elintasoon.Politikot kyllä lupaavat ennen vaaleja yhtä sun toista äänestäjille tämä velkakatto on parempi vaihtoehto että me määräämme omista asioista,eikä muut.
Onko järkeä aina muuttaa lakisäännöstä, kun velkakatto ylitetään. Velkakatto tulee taatusti ylittymään jatkossakin, koska tämänkin hallituksen jäljiltä talous on pahasti retuperällä ja menee yhä huonompaan suuntaan tulevien työntekijöiden asemaa koskevien heikennysten takia. Työttömyys tulee nousemaan tämän hallituksen toimilla. Julkisen terveydenhoidon kuntoon saanti tämän hallituksen jäljiltä lisää velanottoa. Tämä nykyinen hallitus vie maan taloutta vielä syvempään lamaan ja köyhyyteen, asioiden korjaaminen vaatii lisävelanottoa.
On totta kai, kun huomataan että jotain menee aina vaan pieleen, on siihen sitten pyrittävä muutosta saamaan, ettei toisteta samoja virheitä - pistetään se siis lakiin, ei tarvitse siitä siiten joka hallituksen ideologiansa vuoksi taistella.
Lakia joudutaan muuttamaan taatusti, koska velanotto tulee jatkossakin kasvamaan, joten järkeä merkitä lakiin jotain velkakattoa. Ei aina voida jatkuvasti leikata huonompiosaisilta tai julkisen puolen terveydenhoidosta, koska raja tulee vastaan noissakin toimenpiteissä eli joudutaan pakostakin ottamaan velkaa, entä jos tulee joku pandemia niin velanotto lisääntyy.
Se ei siltikään tarkoita ettei lakia kannattaisi säätää, se saa, jos ei muuta niin asiaan tarkemmin perehtymään, kun uuden lainan ottaminen tarvitsee suuremman vaivan ja perustelun.
. . . . . jotain on siis perusrakenteissa pielessä, eikä talous ole tasapainossa jos lainoja joudutaan ottamaan päivittäiseen pyörittämiseen. Eli laikkauksia ja säästöjä on silloinkin tehtävä, ja ne on tehtävä menoista . . . .
Eläkekatto olisi myös hyvä.
Paljonko Orpo ja Purra on ottamassa velkaa Mariniin nähden? Ja paljonko knasalinen kokoomus on ottanut hymyissä suin velkaa vuoden 2008 jälkeen.
Mitä tuo toistelusi nyt sitten tarkoittaa. Sinulle on kymmeniä kertoja selitetty, miksi velkamäärä kasvaa. Mikä siisnä on siis epäselvää, joka tarvitsee noita tyhmiä toistojasi.
Velka kasvaa mm koska Orpo hommaa turkuun rataa neljällä miljardin budjetilla (toteutuma tulee olemaan 7-8 miljardia.
Orpo laittaa soteen miljardin lisää joka vuosi. Kertoi tänään.
Orpo muutti solidaarisuusveron ja kaljaveron yht. 85 miljoonaa.
Onhan näitä.
Marinin poikkeusoloissa otetut koronatuet yrityksille kelpasi kyllä, eikä oppositosta huudeltu nyt vaalihuijaus jatkuu ja yksinkertaiset on ostettu populismiin...
Ei kai velkakatto koske sotilasmenoja ja Ukrainan avustusta.
Koiviston konklaavi 12-13000 keinutteli taivaaseen Orpo aikoo pitää kymmenkertaisesti. - media vaikenee!
Jahas - ja mitähän tuo nyt sitten suomeksi tarkoittaakaan ?
Kaikkien aikojen suurinta velkaa ottava sinimusta takiaispuoluehallistus virittelee "velkakattoja" seuraaville hallituksille, sairasta, varsinkin kun tietää, että seuraavissa eduskuntavaaleissa on hallituspuolueille, etenkin perussuomalaisille, tulossa veretseisauttava vaalitappio...
Ja perusteluinakaan ei ole kuin se, että jokin eläkkeelle jäävä kansanjymäyttäjäpresidentti haluaisi sinimustien agendojen jatkuvan hallituskokoonpanoista huolimatta, kerrassaan törkeää ja ennenkuulumatonta suomalaisessa politiikassa.
Kevyeesti koomista tuo hullun huutosi . . . . toistoa kokoelmana,
No, jokainen tavallaan.
Hallitus on niin kiero, että jos niitten päät kirnuun laittaisi ei mäntä niihin osuisi.
Orpon velkakattoajatuksen taustalla lienee se, että valtion omaisuus pitäisi saada myyntiin. Velkakatto pakottaisi käytännössä siihen.
Toinen keino on Turun tunninrata, jonka budjetti on 4 miljardia, joka paisuu 7-8 miljardiin ja sillä saataisiin valtion omaisuutta myyntiin. Ehkä Orpo pelkää tämän suunnitelman pettämisstä.
Jo Kekkonen tiesi, Kekkonen sanoi, että älkää ikinä päästäkö kokoomusta hallitukseen. Muuten se tuhoaa Suomen. Kaikki valtion omaisuuden se myisi pilkkahintaan kaveripiirille. Näin se vaan on edelleen.
Petteri Orpo: ''Nyt on oikea aika lopettaa velaksi eläminen'''
Tai sitten ei ole .......
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000010246406.html
Näillä se on vähä kaikenlaisia kattoja. On se meillä vaan hieno hallitus ku on ryhtynyt palkkaneuvottelujen osapuoleksi ja meinaa oikein lailla määrätä miten paljon sitä palkkaa voi pyytää. Integroituminen itäiseen napuriin on jo hyvällä mallilla.
Samaa rataa vaan kuin tuo vienti vetoinen pakkamalli, niin ei tartte olla huolissaan idän vienti mallita kun sen toimi malli on tuonti tavaraa ja säätöjä tulee kun ei tartte rakentaa itärajalle kilometritolkulla raja aitaa. Voidaan siirtyä yhteis hallinntoon kuntaliitoksella Leningradiin, jolloin hallintakutanuksissa päästään huomattavasti heti alas päin ja terveyspalveluiden ulkoistuksen kautta itä Suomen palvelut saadaan kerralla kuntoon.
Lähipalvelut näet kun on Leningradiiin siirrettynä näennäisesti lähempänä kuin koskaan koskaan. Uskottavasti vapaita aikojakin on helpompi saada kuin nykyisellään. Suorataan loistavaa hallitus yhteistyötä kansan puolesta... jatkakaa samoilla linjoilla ,hyvä siitä tulee..
Ja täytyy vissiin lähtee pakkailee tuota matkalaukkua.
Nykyinen kahina ei liity palkkoihin.
Palkoista tapellaan sitten myöhemmin. Osapuolina ovat työnantajaliitot sekä eri ammattiliitot.
Kohta nostetaan työaikaa 4:llä tunnilla ja lauantai 6 tuntiseksi työpäiväksi.
Suomella on ydinasepelote se tarkoittaa , että työmiestä ja sairaita, vammaisia, vasemmistoa ja sosialisteja voidaan sortaa mielin määrin. Turvana on myös DCA-joukot jota turvaa ettei kansa rettelöi.
Näin nousee kilpailukyky.
Ay-agitaattorin valheita.
Ei taida olla.
Itse velkakatto sattaa toimia ja on toiminut niissä maissa kuin sitä on kokeiltu enenmionkin talousjarruna koska se nousee esteeksi vastata muuttuviin taloustilanteisiin. Karkeasti katsoen äkkiseltään voisi kuvitella hyväksi vaihtoehdoksi ,mutta ei ole.
Talous asioissa myös Eu näkökulmasta Suomen taloutta arvioidessa kokonaisvaltaisesti on tarkasteltava Suomen asemaa Eu valtioiden joukossa ,jossa olemme hyvä keskitasoa emmekä suonkaan niitä riskivaltioita, joiden talous on täysin kuralla. Eli talous kurin kannalta on monta meitä enne jonossa, joten puhuminen Eu:n sallimista rajoista on esim. Saksa on ennen meitä listalla ,kuten myöskin Ranska. Nuo seikat on syytä huomioida ja myös niitä Eu:n suuntaan huomauttaa kun Eu tuo tuo julki jäsenmaiden budjetteja sääntelevän vakaus- ja kasvusopimuksia käsitteleviä uudistamis vaatimuksia .Asian suhteen on myys syytä huomioida että Suomen talouden puitteissa Suomi on rahoittanut lainoittamalla heikkoja Eu talouksia ,joten Suomen talouden suhteen tuo on syytä huomioida ja myös katsoa sen suhteen tuotto odotuksina.
Toki taloudesta on syytä olla huolissaan, mutta mihinkään paniikkiin tuskin on aihetta.
Lyhyeesti, EU-näkökulmaa, se että olemme paskaan uppoamisessa keskikastia, ei tee meistä hyviä. Ei takaa "eloonjääntiä". Meidän on siis tehostettava, säästettävä ja hoidettava talouttamme. Se että rahat on poltettu muille EU;ssa, ei asiaa paranna. Talous on rikki koko Euroopassa, mutta se ei tarkoita että meidänkin on osallistuttava siihen, rikkomalla lisää talouttamme.
Me tarvitsemme työkalun joka estää, hidastaa, vaikeuttaa ylivelkaantumista. Antaa siis aikaa päättäjien herättämiselle.
Korotetaan kaikkien yli 35tuhatta hankki ien veroa prossaa 4prossalla niin ja pääomatulovero EU keskiveroon 38prossaan Valtiolla ei ole 7vuoden päästä velkaa. Ökypirvarit valtion velan syyllisiä on ja kepun Sipilä. Kepuli eläkeläiset verolle niinkuin nuoret vaatii
Miksemme emme ota oppia USA:ta siellä ei ole velkakattoa.
Mihin se velka on mennyt kun se ei pyöritä Suomen taloutta. - taitaa olla idiootit asialla kusettamassa kansaa?