Velkakatto on Orpon lanseeraama laki, johon on otettu mallia Yhdysvalloista. On tietenkin hyvä, jos velkakatto on olemassa, niin hallitukset eivät normaaliaikoina ottaisi liikaa velkoihin. Ja sitä voitaisiin vaikka pitää syynä olla ottamatta yhteistä velkaa EU:n kanssa.
Pahana voidaan pitää näin poikkeusaikoja, kun pitää taistella pandemioita, sodan pelkoa ja omaa länsimaalaista elämäntapaa taistelevan maan auttamisen aikaa.
Tosin velkakatto on taas yksi tapa oikeistolle sitoa vasemmistohallituksen kädet.
Pahana voidaan pitää näin poikkeusaikoja, kun pitää taistella pandemioita, sodan pelkoa ja omaa länsimaalaista elämäntapaa taistelevan maan auttamisen aikaa.
Tosin velkakatto on taas yksi tapa oikeistolle sitoa vasemmistohallituksen kädet.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mites se jenkkien velkakatto toimii? Kun rahat loppuu, niin pidetään hätäkokous ja nostetaan velkakaton ylärajaa.
On aivan järjetöntä verrata Suomea Yhdysvaltoihin, koska Yhdysvallat pelaa näissä hallinnon rahoitus asioissa aivan eri liigassa kuin Suomi !
Yhdysvallat on pääosin velkaa itselleen ja se on tieteiden, teknologian huippuvaltio, joten sillä on käytännössä rajaton luottamus ulkomaailman puolelta !
Suomi on pääosin velkaa ulkomaille, joten Suomella ei ole varaa pelata luottokattojen kanssa !
USA on maailman supervelkaisin maa, se on epätoivoinen ja hurskas ele.
Yhdysvallat on pääosin velkaa itselleen eli noin 75% !
Suomi on velkaa ulkomaille noin 80-90% !
Mistä nämä prosentit lasketaan?
Yhdysvaltojen kohdalla nämä asiat ovat suhteellisen julkisia ja niitä aika-ajoin päivittävät amerikkalaiset talous lehdet ! Kieli on luonnollisesti Englanti !
Koska Yhdysvallat on valtava myöskin taloudelliselta kooltaan, niin julkinen velka on vielä lokeroitu ja jaettu eri ryhmiin joten asian tutkiminen vaatii paneutumista !
Tilastoissa on kuitenkin eritelty ulkomainen velan hallinta maittain, joten prosenttiosuudet löytyvät ! Asiaa helpottaa se, että Yhdysvallat omaa oman valuutan !
Suomen kohdalla asiat eivät ole kovin julkisia koska Valtiokonttori esittää asiat vain ylimalkaan, eikä erittele tarkasti ulkomaisia velanhaltijoita, joten ulkomaiden/kotimaan osuus velasta täytyy tutkia/päätellä vertailemalla Suomen varallisuus tasoja/kotitalouksien varallisuutta/velkaa muihin valtioihin jne. Tilastot ovat käytännössä Englannin kielisiä !
Asiaa vielä hankaloittaa se, että kun Suomen Pankki ostaa valtion velkapapereita, niin se ei osta niitä välttämättä Suomesta peräisin olevalla pääomalla !