"Poliisi epäilee teoista useampia miehiä, jotka ovat mahdollisesti ulkomaalaistaustaisia ja puhuneet jotain muuta kuin suomea tai ruotsia."
https://yle.fi/a/74-20076036
Ei ihmiset muuta maasta toiseen, vaan heidän omaksumansa arvot ja kulttuuri.
https://yle.fi/a/74-20076036
Ei ihmiset muuta maasta toiseen, vaan heidän omaksumansa arvot ja kulttuuri.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Varmasti ovat alkuperäisiä suomalaisia. Ei meidän ottamat hätää kärsivät pakolaiset tee moisia. He ovat kiitollisia, kun pääsivät turvaan ja meidän runsaaseen sosiaaliavun piiriin.
Järkättiin heille asunto kalustettuna ja annettiin vaatteet, koulutus sekä käyttörahaa enemmäm kuin olisivat edes toivoneet lähtömaassa.
Ja auto, kännykät koko perheelle jne.
Baltian maista niitä paljon on käynyt turistina asuntomurtoja meillä tekemässä . Paljon niitä on tuomittu Kin . Mut omituista , kun puhutaan ryöstöistä .
Ryöstö on vasta sitten kun asukas on paikalla , nyt ei mainittu asukkaiden olleen kotona ..
Asukkaita ei ollut kotona !? Mistä poliisi tiesi että miehet eivät puhuneet suomea eikä ruotsia ! Mistä poliisi tiesi että yksi niistä miehistä oli muita pitempi. Mistä poliisi päätti että miehet tiesivät mitä hakivat ? Koko juttu sen verran arkaluontoinen, että en ihmettelisi vaikka tapaukset jäisivät selvittämättä.
Kysy poliisilta, älä täällä kitise.
Hei sinä lukutaidoton neropatti, miten voi tapahtua väkivaltarikos, ellei uhri ole paikalla?
Taitaa olla aito Zelensky.
Viro suree kun heitin vankilat on tyhjiä ja just uusikin valmistui . Miksei Suomi maksa ja lähetä vankeja kotimaahansa .
Se on ehkä vähän heikko rangaistus, että pitää lähteä kotiin. Ehkä suomalaisten pitäisi rangaista kulttuurintuojia oman kulttuurinsa tavoin, kivittämällä.
Totta, kaikki ulkolaiset vangit pois Suomesta, ja maahantulo Suomeen päälle.
"Ei ihmiset muuta maasta toiseen" Kyllä ne tais olla ihan ihmisiä nämäkin. Puhuivat vain eri kieltä, niinkuin jotkut puhuvat, esim. puolaa, viroa, tms.
Olisko ryöstetyt ulkomaalaisia ja ryöstäjät ulkomaalaisia? Mutta eri värisiä?
Eikö jotkut virolaiset olleet tullut varastelemaan veneen moottoreita ja häipyneet. Jokin yleinenkin asia vaasassa?
Kävin just sisäsatamassa katsomassa. Ei veneen venettä. Olivat vieneet nekin.
tätä tilattiin ja tätä saatiin . T. Anna-maja-puolueen äänestäjä
Näin on, olkaa tyytyväisiä!
Sitä saa mitä tilaa!