"Suomelle olisi hyväksi liittyminen Neuvostoliittoon"
Arvaa keneltä lainaus
Anonyymi-ap
3272
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Varmaankin itseltäsi.
Tuulikki Ukkola - vainaa tuonkin tiesi kun txt-viesteillä asiaa levitti innokkaasti.
Oisko hänen tyttärellä, Sannalla, vihiä asiasta?
Täällä oululaistoimittaja teki muista syyllisiä omaan töppiinsä!
http://www.ukkola.net/update-pages/paivakirja.htm
Lue linkistä koko juttu, tuossa on vain vähän lainattua...
https://web.archive.org/web/20060222130214/http://www.ukkola.net/update-pages/paivakirja.htm
"En osannut kuvitellakaan, että ProKarelian väärän viestin julkistaminen olisi aiheuttanut tuollaisen tsunamin
Viestien yleissävy oli, ettei huhujen levittäjästä ole toimittajaksi ja että se on toimittajalle äärettömän suuri synti. Olen myös itse tätä mieltä: tiedot on tarkistettava.
Toisin oli 70-luvulla, ”vappupuheen vuosikymmenellä”. Tuolloin Suomen journalismissa juostiin huhujen perässä, kun tosiasioihin ei päästy käsiksi. Tuolloin Ruotsin lehtiin vuodatetut huhut olivat suomalaistoimittajien pääruokaa..
Olen kertonut Kalevassa lauantaina 21.1.2006 (s. 9), miten kaikki tapahtui. Vaalien jälkeisenä maanantaina 16.1.sain useita tekstiviestejä, joissa kerrottiin Halosen vappupuheesta. Vaikka puhe oli kiertänyt netissä kuukausikaupalla, minulle se oli uusi, koska en lue netin keskustelupalstoja.
Koska en itse päässyt kirjastoon, pyysin tuttavaani tarkistamaan asian. Kun mitään ei kuulunut, asia jäi sikseen. Sitten maanantai-iltana klo 23.02, kun oli kirjoittamassa päiväkirjaa, putkahti sähköpostiin ProKarelian viesti samasta asiasta. Kuvittelin, että tieto on tarkistettu, onhan ProKarelia sentään jokseenkin luotettava järjestö, johon kuuluu joukko tunnettuja suomalaisia. ProKarelia oikaisi tietonsa seuraavana päivänä ja pyysi anteeksi.
Tein saman. Ei olisi pitänyt. Olisi pitänyt uskoa vaistoon eli siihen, miksi hälytyskellot eivät kilkattaneet. Syynä on 70-luku, sen aikaiset toimintatavat ja journalismin alennustila. Neuvostoliiton nuoleminen oli toimintatapa, jota ei kukaan uskaltanut kyseenalaistaa."