Onko Loimallaa pulaa poliiseista? Ainakin kunnianloukkaukset mitätöidään helposti. Täällä ei kuitenkaan henkeen ja terveyteen kohdistuvia ole varmaankaan paljoa...
poliisi ja resurssit
Anonyymi-ap
29683
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Joo eiköhän ole kun on tämmönen "periferia". Aika vähälle tutkinnalle taitaa jäädä, jos ei linnakeikkaa tai ainakin kovia sakkoja odotettavissa. Muistaisin Loimaan olleen kuntavertailuissa selvästi keskivertoa turvallisempi, mutta en muista varmaksi oliko kyse pelkästään julkisilla paikoilla tehdyt jutut vai kaikki kys. ryhmään kuuluvat, ja paljon taitaa jäädä tilastojen ulkopuolelle
lajijasuris
No yksi poliisi ainakin mitätöi monen asian.... Eli näissä ns kunnianloukkausasioissa.
En voi sanoan nimeä mutta pettynyt olin hänen toimiinsa. Tutkitaanko petokset sentään vai painetaanko nekin villaisella ?
Onko pahastikin kysyjän kunniaa loukattu?
Se ei liene aiheena vaan poliisin toiminta yleensäkin kaikissa asioissa. Mitä muuta haluat tietää ?
Kuitenkin kaikissa asioissa? Ei vain kunnianloukkaus asioissa? Tuntuuko useinkin, että kunniaasi loukataan?
Haluatko tietää ? Voin kuiskata niin ei muut kuule;)
Ei taida vaan resurssit riittää. Ehkä just ja just tutkitaan törkeitä loukkauksia taviksilla eli sama homma kuin vaikkapa pikku näpistyksissä ja varkauksissa
Mutta toisaalta sitten hiljattain eräs hämeenlinnalainen poliisi (ilmeisesti nimi vähän niinku perhonen 😉) tuomittiin "suunsoitosta", joka liittyi asiakkaan autonrenkaisiin ja tapaturmaiseen vammaan https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/3e1fe1da-7663-46e2-862c-b6a4d5b5ce7f
lajijasuris
Alat kuitenkin flirttailemaan, jos annan luvan kuiskata! :o
Riippuu ...... ;)
Mikä on törkeä loukkaus ? Saako kirjoittaa niin että kirjoittaa eri nimellä mutta kuitenkin niin että kaikki tietää ketää tarkoittaa?
Se on aika pitkä selostus, parempi hakea Googlella. Rikoslaissa (Finlex) tietty se perusmääritelmä.
Ei saa kirjoittaa noin mutta tuo ei itsessään ole törkeää eikä ehkä edes kunnianloukkaus, sisältö ratkaisee. Samat pykälät muuten säätelee yksityiselämän loukkaamisesta myös
lajijasuris
...niin periaatteessa toisena esiintyminen/kirjoittamuinen on identiteetin varastamista, mutta toisaalta usein tuota tehdään halventavalla tyylillä ja tarkoituksella mikä loukkaa kunniaa tai yksityisyyttä eli mm. halveksitaan olemusta tai käytöstä, esitetään perättömiä väitteitä tai levitetään pelkästään yksityiselämään kuuluvaa tietoa.
lajijasuris
Niin sanotaan jopa ettei tartte mennä lukemaan semmoisia..... on sekin siis saa kirjoittaa paskaa seinät täyteen vastuu siirtyy lukijalle.
Hammurabin lain periaatteet vain käyttöön, sehän on osa nykyisen oikeusperiaatteen pohjaa, niin varmaan olis tehoo. Suomen oikeuslaitos on muutenkin ihan vitsi, varsinkin itäosassa maata. Huumekaupasta ja verovenkoilusta tulee aivan suhteettomat tuomiot mutta esim. väkivaltarikoksista ei juuri mitään ja vielä paljousalennusta!
lajijasuris
Huumekauppa on pahimman sortin väkivaltarikos. Tämän tietävät ne ketkä ovat käyttöä ja sen seurauksia nähneet aina karuun kuolemaan asti. Eikä väkivallan ketju pääty vain käyttäjään, vaan kärsijöinä ovat myös läheiset ja ympäristö.
On kyllä , toki henkeen ja terveyteen kohdistuvat ekana.
Kaikkea ennen. Sen ymmärtää.
Käytön seurauksista olen samaa mieltä, mutta sitä myydään mille on tilausta eli mä en huumekauppiaiden niskaan laittas sitä, että jotkut käyttää. Eikä kaikki käyttäjät ole mitään rapanistejä, vaan sama homma kuin alkoholistien kanssa.
lajijasuris
Eli markkinat vapaaksi vaan. Vastuuhan on kuluttajalla?
Onhan se oma valinta kuitenkin ja se kokeileeko vai jatkaako. Vai eikös ?
Voi kun asiat olisivatkin näin yksinkertaisia
Niin jos ois... Mutta poliisin toiminnasta kyse oli eli olen ainakin yhdestä naispuolisesta saanut kuvan että ei mielellään tutki jos voi olla tutkimatta-- En tiedä olenko oikeassa vai ei
Pohjimmiltaan kyse on omasta valinnasta, mutta taustalla on usein negatiivisia elämäntapahtumia, joiden seurauksena käyttö alkaa ja sitä myöten riippuvuus. Vaikee on minunkaan ymmärtää miten perusterve ja sosiaalinen hyvästä vauraasta kodistakin tullut tulee pahasti riippuvaiseks...?
Hämmästyttävän moni vakavastakin riippuvuudesta kärsineistä pääsee irti ja terveys on pysynyt riittävän hyvänä, että on päästy työelämässä pitkällekin ja on perhettä ilman lasu-lapsia.
lajijasuris
Tiedän, että et ole oikeassa. Tuletko maalittamaan sukupuolen perusteella poliisissa toimivaa henkilöä.
En missään nimessä maalita. Heitä on useampikin .... Enkä tiedä onko Turun kanssa yhteisiä.
Asiaa ei pidä tarkastella pelkästään käyttäjän näkökulmasta. Huumebisnes on tyypillisesti kansainvälisesti verkostoitunutta järjestäytynyttä rikollisuutta, joka koskee laajemminkin koko yhteiskuntaa, ei vain käyttäjäkuntaa. Kyse on siitä, sallimmeko yhteiskunnan sisään siitä irrallisen rikos- ja väkivaltajärjestelmän.
Hieman kyseenalaistaisin tuon hämmästyttävän monen riippuvuudestaan irtipääsemisen. Kun asiaa kysyy todellisuuden kanssa kasvokkain toimivalta poliisilta tai sosiaalipuolen ammattilaiselta, niin näkemys on vallan muuta.
Rikoshaitat vähenisi huomattavasti dekriminalisoinnilla. Voi toki tällöin käyttökin lisääntyä. Vaikka kuinka kiellämme ja rankaisemme, ei ole käyttöä vähentänyt, päinvastoin
Mutta jos ja kun huumeita ei sallita niin yhtä lailla voi kysyä miksi sitten alkoholi.
lajijasuris
ja saa kai sitä kysyä millainen ruuhka on... ainakin pääkaupunkiseudulla on todella iso kuulemma. Että silleen.