Eikö Iisalmeenkin voitaisiin keksiä, jokin vetonaula noissa matkailun edistämis asioissa. Kun on aikoinaan käyty tuota kuulua Koljonvirrantaistelua, niin eikö se SwenDuffa voisi vaikka näyttäytyä "aaveena" joskus juhannuksen tienoilla siellä Koljonvirran sillalla, missä sitä taistelua kävivät. Sitä ihmettä tulisivat yhtä kaukaa kaikkialta kansat katselemaan ja ihmettelemäänkin. Niin ja muutenkin tuota historiallisesti kallista asiaa pitäisi hyödyntää, vaikka se ei ihan iloisemmasta päästä olekkaan tuo aihe. Näin saataisiin Iisalmeen matkailijoita tulemaan ja sitten voitaisiin kaikki yrittäjät hyödyntää tätä matkailija määrää kukin tarjoamillaan palveluilla. Niin ja kun Iisalmessa on tuo aktiivinen joukko noita Kesäteatterinnäyttelijöitä, erittäin ammattinsa osaavia, hyviä nuoria laulajia sekä kaikenikäisiä näyttelijöitä, eikö heitä voisi palkata Koljonvirralle matkailukaudeksi esintymään. Olisi piikoja, renkejä, lenkkipoluille vetäjää, ratsastuksen opettajana voisi olla vaikka itse "Venäjän keisari".
Voi että olisi minulla ideoita, miksi ei voida hyödyntää jo voimassaolevaa aiheistoa, kaunista luontoa...osaavia ihmisiä. Miksi kaikki vaan nukkuu?
Voi että olisi minulla ideoita, miksi ei voida hyödyntää jo voimassaolevaa aiheistoa, kaunista luontoa...osaavia ihmisiä. Miksi kaikki vaan nukkuu?
Vastaukset 8
Vanhimmat
alkaa vääntää vaan kun tuntuu olevan noin paljon energiaa ja ideoita!
pidän itseäni aika keskiverto ihmisenä ja turistina. Minua nuo sinun esittämät vetonaulat ei jaksasi kiinnostaa, täyttä paskaa. Varsinkin se haamu oli tosi hauska. Taidat itse esiintyä usein koljonvirran sairaalan puolella. Olet kyllä kunnon tollo, huora lehmä
Kuule ihan ajattelin, että tällaista palautetta tulisi tuosta ketjuni aloittamisesta. Ensiksikin voin vain kuvitella, juuri sinun vaputuneen tuolta Koljonvirran hoitolaitoksesta -tai enemmänkin oletkin karannut.
En odottanutkaan sinunlaiseltasi tuon korkeatasoisempaa "vinkkiä". HUORA....LEHMÄ....HULLU....juuri näillä sanoilla täällä kaupungissa pärjää ihan hyvin, ilman mitään koulutusta tai mitään sivistynyttä harrastusta. Noilla sanoilla pärjää, kadulla, kotona, koulussa ja varsinkin sossunluukulla vai mitä sanot sinä idiootti? Mene kasvamaan, ja tule sitten vasta kirjoittelemaan ja nimittelemään ihmisiä samoilla nimillä kun vanhempasi nimittelevät toisiaan. Minä en keksi sinulle nyt muuta nimeä, kuin että olet sivistymätön maalaismollukka, joka luukulta luukulle käy.
Onpas ihmettä kerrakseen, tuossa kannanotossa.
Olen tulossa kesäksi Iisalmeen ja ajattelin lukea mitä Iisalmen suvessa olisi tarjota meille tänä kesänä. Ihan kivoja asioita on kaikenlaista, teatteria, Olusia, limusia, maakutajuhlia ja kesänkohokohtana pitäisin sitä vesijettien kilpailutapahtumaa. On hienoa että Iisalmessakin saa sellaiset elää jotka haluavat todellakin elää ja järjestää tallaisia tapahtumia. Niin tuohon ketjun aloittaneeseen, tietenkin tuo kaikki on kirjoitettu ihan varmaan hieman hymyssäsuin, ihan herätelläkseen nukkuvat.
Oikein loistava ja älykäs kirjoitus, eikä ne Swenin seikkailut mitään hullumpia toteutettaviksi ole. Henkilö joka on vastannut ensimmäisenä näillä muutamalla osaamallaan Suomenkielen lauseella, voisi ihan hyvin kummitella siellä sillalla Sweninä. Swenihän oli vähän yksinkertainen tyyppi ja kova poika tappelemaan. Nyt kun tässä ehdottaja on hyvinkin älykkäästi ehdotellut kauniin Koljonvirran kesäistä luontoa ja sen kauneutta turistienkin ihailtaviksi ja Iisalmen yrittäjien hyödynnettäviksi, niin johan "uunokin" heräsi vittua, hullua ja huoraa huutamaan. Mielestäni tuollaiset henkilöt pilaavat kauniin kesä maiseman ja Iisalmen idyllin, voisiko ne joku kärrätä sinne Koljonvirran hoitolaan....makkooomaaan.
Tsemppiä teille kaikille, jotka jaksatte ajatella positiivisesti ja elävöittää kaikin mahdollisin tavoin Iisalmea. Tiedän että raskasta se on kun on näitä, yksiä paskahousuja jotka arvostelevat vaan toisten tekemisiä kun itse eivät tee mitään...nöf...nöf.
Niin, voihan sitä pitää itseään keskivertoturistina ja vaikka ihmisenäkin, tuollainen joka ei historiasta perusta pätkääkään.
Taidat olla niitä V..... turisteja vaan kun noin sujuvasti sinulta sujuu tuo puhekielikin ja kirjoitustaitosi on nolla toleranssissa. Kade, mikä kade........ole ystävällinen ja tukehdu pieruusi.
JOs on päivitä, tai hakeudu tietäjiin!
NOH, ÖH....on olemassa kuule jo automaattisesti päivittyviä....mene siis taas jonnekkin kurssille!
Ei se mittää jos se jo huomenna kalahtaa...