Tieteen Kuvalehden viimeisimmässä numerossa on

Anonyymi-ap

mielenkiintoista D2-asiaa, että kuinka paljon se lyhentää elinikää. Jos tauti puhkee jo 30 iässä on lyhentymä peräti 14 vuotta. Jos puhkee 50 iässä on lyhentymä 5 vuotta, näin muistelen siinä lukeneen. En ehtinyt lukea koko artikkelia mutta kenellä on tilaisuus niin kantsii lukee.

9

435

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Entä sitten?

      • Anonyymi

        Niinpä, ja kai mahdollisimman hyvällä hoidolla voi vähän vaikuttaa tuleviin elinvuosiin.


      • Anonyymi

        😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋

        💋 ­­N­­­y­­­m­­f­­­o­m­a­a­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Valtaosa kakkostyypeistä ovat hankkineet sairauden huonoilla elintavoilla ja diagnoosin jälkeen jatkavat samaa rataa.

      • Anonyymi

        Oopas höpöttäjä hiljaa, D2 tulee kun on tullakseen ja oma vaikutus on aika pieni.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oopas höpöttäjä hiljaa, D2 tulee kun on tullakseen ja oma vaikutus on aika pieni.

        https://www.potilaanlaakarilehti.fi/artikkelit/ylipainoisilla-lahes-kolminkertainen-riski-sairastua-tyypin-2-diabetekseen/

        "Ylipainoisilla lähes kolminkertainen riski sairastua tyypin 2 diabetekseen

        Ylipaino ja lihavuus vaikuttavat merkittävästi sairastuvuuteen.

        Normaalipainoiset ovat lihavia ja ylipainoisia huomattavasti pienemmässä vaarassa sairastua erilaisiin kansantauteihin, kertoo THL:n tutkimus.

        Normaalipainoiset aikuiset sairastuivat kymmenen vuoden seurannassa tyypin 2 diabetekseen, sepelvaltimotautiin, astmaan, polvi- tai lonkkanivelrikkoon, kihtiin tai sappikivitautiin huomattavasti harvemmin kuin henkilöt, joilla oli ollut vähintään ylipainoa lähtötilanteessa.

        Tyypin 2 diabetes oli tutkituista sairauksista yleisin ylipainon ja lihavuuden seuraus. Riski sairastua tyypin 2 diabetekseen oli ylipainoisilla lähes kolminkertainen, lihavilla kahdeksankertainen ja vaikeasti lihavilla 16-kertainen normaalipainoisiin verrattuna.

        Uudet tulokset nostavat esiin lihavuuden ja ylipainon merkityksen sairauksien aiheuttajana. Vaikka lihavuus ja ylipaino riskitekijöinä tunnistetaan, niiden todellinen merkitys sairauksien kehittymisessä jää usein huomioimatta.

        Tutkimuksessa tarkasteltiin FINRISKI 2002- ja FINRISKI 2007 -tutkimuksiin osallistuneita aikuisia, joilla ei ollut tutkimusajankohtana tyypin 2 diabetesta, sepelvaltimotautia, astmaa, polvi- tai lonkkanivelrikkoa, kihtiä tai sappikivitautia. Tutkimus selvitti näiden ilmaantumista kymmenen vuoden seurannassa.

        Aikuisten lihavuus on yleistynyt

        FinTerveys 2017 -tutkimuksen mukaan vain 28 prosenttia yli 30-vuotiaista miehistä ja 37 prosenttia naisista oli normaalipainoisia eli painoindeksi on alle 25.

        Suomessa oli vuonna 2017 2,5 miljoonaa vähintään ylipainoista aikuista (painoindeksi 25 tai enemmän). Vaikeasti lihavia (painoindeksi 35 tai enemmän) oli miehistä 6 prosenttia ja naisista 10 prosenttia.

        Myös lasten ja nuorten ylipainoisuus on yleistä. Vuonna 2018 2–16-vuotiaista pojista 27 prosenttia ja tytöistä 18 prosenttia oli vähintään ylipainoisia. Lihaviksi voitiin luokitella 8 prosenttia pojista ja 4 prosenttia tytöistä. Ylipaino ja lihavuus lapsuusiässä jatkuvat usein aikuisuuteen ja lisäävät monien sairauksien vaaraa.

        Lihavuuden ehkäisy lisää terveitä elinvuosia

        Tässä tutkimuksessa ylipainoiset ja lihavat sairastuivat paljon normaalipainoisia henkilöitä useammin jo kymmenen vuoden seurannassa.

        – Lihavuuden aiheuttamaa riskiä ei ole otettu tarpeeksi vakavasti. Nyt viimeistään pitäisi yhteiskunnallisin toimin tosissaan panostaa lihavuuden ehkäisyyn, kun lihavuus väestötasolla näyttää jatkuvasti lisääntyvän, kertoo THL:n tutkimusprofessori Tiina Laatikainen tiedotteessa.

        Ylipainon ja lihavuuden ehkäisyllä voitaisiin merkittävästi lisätä väestön hyvinvointia sekä terveitä ja toimintakykyisiä elinvuosia.

        Ylipainoon ja lihavuuteen liittyvän sairastuvuuden väheneminen tuottaisi myös huomattavia yhteiskunnallisia säästöjä. Kokonaisuutena lihavuuteen liittyvien sairauksien hoito vie nykyään merkittävän osan terveydenhuollon resursseista.

        Lihavuuden ehkäisemiseksi tarvitaan usean toimijan yhteistyötä sekä toimia yhteiskunnan sektoreilla.

        Ehkäisevä työ tulee aloittaa mahdollisimman varhain, ja sen tulee jatkua kaikkien elämänvaiheiden ajan – sikiöajasta vanhuuteen. Kaikessa väestön ruoka- ja liikuntatottumuksiin vaikuttavassa päätöksenteossa tulisi aina ottaa huomioon päätösten terveysvaikutukset."


    • Anonyymi

      Uutinen oli itse asiassa Ylellä, 18.9.2023:

      "Tutkimus: mitä nuorempana kakkostyypin diabetes puhkeaa, sitä enemmän sairaus lyhentää jäljellä olevaa elinaikaa
      Tutkimuksen mukaan viisikymppisenä todettu tyypin 2 diabetes lyhentää odotettavissa olevaa elinaikaa 5–6 vuotta ja 30-vuotiaana todettu diabetes peräti 13–14 vuotta."

      Linkki uutiseen: https://yle.fi/a/74-20050639

    • Anonyymi

      ...jatkan vielä tuota omaa viestiäni, että olen itse 34-vuotias, tavallisen terveet elintavat (+istumatyö) ja juuri eilen todettu 2. tyypin diabetes. Kyllä tällaiset tiedot elinajasta ahdistaa todella paljon, koska rehellisesti elintapani ovat kunnossa, lukuunottamatta liikuntaa jota voin ehdottomasti lisätä. Mutta entä jos se ei riitä? :`(

      • Anonyymi

        Ei voi muuta kun parhaansa yrittää, tärkeää on myös stressin välttäminen ja lepo ruokavalion ja liikunnan (+lääkkeiden ) lisäksi. Armoton tauti diabetes on, pakko vaan hyväksyä se osaksi elämää muttei stressata liikaa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      201
      20715
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      99
      16151
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      297
      15472
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      148
      10659
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      117
      9499
    6. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      35
      8208
    7. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      29
      8175
    8. 237
      6742
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      200
      6385
    10. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      35
      5968
    Aihe