Liikennevakuutuslain muutokset liittyen mikroliikkumisen (sähköiset liikkumisvälineet)

Anonyymi-ap

"Liikennevakuutuslaki uudistuu kevään aikana. Jatkossa nopeammat tai painavammat sähköpotkulaudat ja muut rekisteröimättömät sähköiset liikkumisvälineet on vakuutettava lakisääteisellä liikennevakuutuksella. Lisäksi sähköpotkulautaoperaattoreiden on uudistuksen myötä vakuutettava kaikki vuokrakäyttöiset sähköpotkulautansa."

"Lakiesityksen mukaan sähköpotkulautaoperaattoreiden on jatkossa liikennevakuutettava kaikki vuokrakäyttöiset sähköpotkulautansa.

Yksityiskäytössä olevan rekisteröimättömän sähköisen liikkumisvälineen, kuten sähköpotkulaudan, sähköskootterin tai senioriskootterin, paino ja nopeus ratkaisevat jatkossa, kuuluuko se liikennevakuuttaa. Jos välineen nopeus on yli 25 kilometriä tunnissa tai paino on yli 25 kiloa, sille on otettava liikennevakuutus. Myös lasten käyttöön tarkoitetut liikkumisvälineet on vakuutettava, jos nopeus- tai painoraja ylittyy.

Sähköavusteiset polkupyörät jäävät lakiesityksessä liikennevakuutusvelvollisuuden ulkopuolelle painosta riippumatta, jos niiden moottori kytkeytyy pois päältä viimeistään 25 kilometrin tuntinopeudessa. Sen sijaan muut moottorilla varustetut polkupyörät, joiden paino on yli 25 kiloa, tai joiden nopeus moottorin avustuksella on yli 25 kilometriä tunnissa, täytyy vakuuttaa liikennevakuutuksella."

Lähde:
https://www.sttinfo.fi/tiedote/70107856/if-liikennevakuutuslain-muutokset-lisaavat-mikroliikkumisen-turvallisuutta

29

634

    Vastaukset 29

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Uutisessa on aika hyvin faktat. Yksi epätarkkuus sinne on taas kerran jäänyt.

      Keskimmäisessä kappaleessa pitäisi puhua nopeudesta sähköllä tai rakenteellisesta nopeudesta. Sähköavusteisella pyörällä saa toki ajaa lujempaa kuin 25 km/h omien lihastensa puitteissa, eikä se vaikuta vakuuttamisvelvollisuuteen. Mutta _sähköllä_ yli 25 km/h kulkevat pitää vakuuttaa, ja niiden käyttämisen vahingot eivät sitten enää kuulu kotivakuutuksen piiriin kun niillä _pitää_ olla liikennevakuutus. Tarjolle tulee myös ilmeisesti jonkinlainen mini-kasko juuri näille välineille erikseen.

    • Anonyymi

      Uusi artikkeli aiheeseen liittyen.

      Sähköpotkulautailusta voi tulla entistä kalliimpaa – taustalla uusi lakimuutos
      https://yle.fi/a/74-20078607

      • Anonyymi

        "Painavat sähköpotkulaudat on pian vakuutettava osaksi liikennevakuutusta. Lakimuutos asiasta tulee voimaan toukokuun alussa."


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Painavat sähköpotkulaudat on pian vakuutettava osaksi liikennevakuutusta. Lakimuutos asiasta tulee voimaan toukokuun alussa."

        "Tasavallan Presidentti vahvistaa lain liikennevakuutuslain muuttamisesta, lain Liikennevakuutuskeskuksesta annetun lain 3 §:n muuttamisesta ja lain vakuutusyhtiölain 3 luvun 7 §:n muuttamisesta ja

        määrää lait tulemaan voimaan 1 päivänä kesäkuuta 2024"

        https://valtioneuvosto.fi/paatokset/paatos?decisionId=1357


    • Anonyymi

      Juu. Meillähän on näitä kontio kruisereita 3 ja huhutaan notta hinta liikennevakuutukselle olisi 350e/vuosi per kpl. Maksan autostani liikennevakuutusta noin 200e/vuosi joten romuksi menee kaikki kontiot. Sitä vaan miettii kontio kruiserilla 23-25 km/h tuolla pyörätiellä ajellessa kun monet vetää polkupyörillä (joissa heikommat jarrut) ohi notta miksei sitten polkupyöriin ja sähköpyöriinkin tule pakollista liikennevakuutusta. Liener mopoonkin halvempi vakuutus kuin tuo 350e vuosi eli luultavasti hommaan perheelle tilalle sitten sinistä taivaanrannan täydeltä puhaltavia bensamopoja. Olkaapa hyvä, toivottavasti vihreät siirtymänne sujuvat nyt hyvin

      • Anonyymi

        Eiköhän vakuutusyhtiöt kehitä Kontiolle ja muille "liian painaville" sähköskoottereille kohtuuhintaisen liikennevakuutuksen, ettei mennä autojen taulukolla. Mallina varmaankin käytetään mopovakuutusta, mutta kun nopeus on maksimissaan 25 km/h, vakuutus lienee halvempi (25 km/h ylittävät ovat sähkömopoja ja ne on pitänyt vakuuttaa jo aiemminkin).


      • Anonyymi

        No ei se kyllä mopon liikennevakuutuksen hintaa voi ylittää, korkeintaan saavuttaa.


      • Anonyymi

        Mikä ja minkälainen liikennevakuutus näitä kontio härveleitä(joita mainosten mukaan on vähän joka lähtöön ja tarpeeseen sopivia) koskee ja tulee koskemaan on tällä hetkellä ns. "luojassaan" eli varmaa tietoa ei ole kenelläkään. Spekulaatioita "tietäjät" mutu tuntumansa ja kuvitelmiensa pohjalta toki esittää. Noiden esitysten ja "tietämyksen" paikkansa pitävyyteen kannattaa suhtautua suurella varauksella.


    • Anonyymi

      "Nämä liikkumisvälineet pitää uudistuksen jälkeen liikennevakuuttaa

      Lakiesityksen mukaan sähköpotkulautaoperaattoreiden on jatkossa liikennevakuutettava kaikki vuokrakäyttöiset sähköpotkulautansa.

      Yksityiskäytössä olevan rekisteröimättömän sähköisen liikkumisvälineen, kuten sähköpotkulaudan, sähköskootterin tai senioriskootterin, paino ja nopeus ratkaisevat jatkossa, kuuluuko se liikennevakuuttaa. Jos välineen nopeus on yli 25 kilometriä tunnissa tai paino on yli 25 kiloa, sille on otettava liikennevakuutus. Myös lasten käyttöön tarkoitetut liikkumisvälineet on vakuutettava, jos nopeus- tai painoraja ylittyy.

      Sähköavusteiset polkupyörät jäävät lakiesityksessä liikennevakuutusvelvollisuuden ulkopuolelle painosta riippumatta, jos niiden moottori kytkeytyy pois päältä viimeistään 25 kilometrin tuntinopeudessa. Sen sijaan muut moottorilla varustetut polkupyörät, joiden paino on yli 25 kiloa, tai joiden nopeus moottorin avustuksella on yli 25 kilometriä tunnissa, täytyy vakuuttaa liikennevakuutuksella."


      Kaikki vuokrattavat pitää siis vakuuttaa. Yksityisetkin laitteet myös, jos nopeus- tai painoraja ylittyy.

    • Anonyymi

      Vihdoin: Vuokraskuuteille tulee pakollinen liikennevakuutus – Tätä se tarkoittaa
      https://www.helsinginuutiset.fi/paikalliset/6738782

      "Kesäkuun alusta on tulossa voimaan uusi laki, jonka mukaan kaikilla vuokrattavilla sähköpotkulaudoilla pitää olla liikennevakuutus. Yksityiselle skuutille pitää ottaa liikennevakuutus, jos se painaa yli 25 kiloa tai sen rakenteellinen nopeus on yli 25 kilometriä tunnissa."

    • Anonyymi

      Arvatkaa vakuutetaanko peltoautot joilla jonnet kurvailee omalla pellolla, itse tienatuilla bensarahoilla. Ja tuskin virkavallalla on aikaa, halua rämpiä metsän läpi uralla mikä on tehty metsäkoneella, traktorilla pääsee.
      No ei vakuuteta.
      Kyllä on Suomi sarvikuonojen maa, kaikesta yritetään kyniä ylimääräistä.

      • Anonyymi

        Onko peltoauto kenties sähköinen liikkumisväline vai ei? Luetun ymmärtämistä tarvitaan ymmärtämään, miten liikennevakuutuslaki muuttuu ja uudistuu.


      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko peltoauto kenties sähköinen liikkumisväline vai ei? Luetun ymmärtämistä tarvitaan ymmärtämään, miten liikennevakuutuslaki muuttuu ja uudistuu.

        Niin kannattaa lukea koko laki läpi eikä osioita mitkä itseä kiinnostaa. Yhtä kaikki sarvikuonojen maassa elämme.


      • Anonyymi

        Tekstejä on hivenen korjailtu ja tarkennettu.


    • Anonyymi

      Kuka maksaa jos kaksi peltoautoa ajaa yhteen ? Käytännössä vaan Helsinkiläisillä on ylimääräistä rahaa, mutta siellä ei ole peltoja. Pitääkö tämä sitten tulkita niin että maalla ollaan luonnostaan niin paljon parempia kuskeja että mitää ei satu. Me täällä Helsingissä emme ole mitään rattimiehiä kun me vaan kärrätään metrolla paikasta toiseen. Maalla sentään osaavat ajaa.

      • Anonyymi

        Miks jonkun pitäisi maksaa? Mene ensiapuun tai ota tapaturmavakuutus.


    • Anonyymi

      Myös peltoautoon pitää ottaa liikennevakuutus, ellei alue ole laissa mainitulla tavalla eristetty ja vartioitu.

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      - kansalaisten kyykytys etenee,,, se halpa edullinen sähkö kulkuneuvo siis jäi unelmaksi,,,
      - nyt kiskonta sähkönsiirto maksun tavoin kiskotaan vakuutusmaksuja.. jne..
      näin kävi...

      • Anonyymi

        Riippuu täysin siitä ajoneuvosta. Ei kaikkiin sähköllä kulkeviin ajoneuvoihin tarvitse ottaa vakuutusta.


    • Anonyymi

      Ja sitten se kiva rahastusmalli kun liikennevakuutus unohdetaan ottaa / luullaan ettei tarvitse ottaa / välinpitämättömyyttä tai vaikka protestiksi jätetään ottmatta:

      Mitä seuraa, jos ajan vakuuttamattomalla sähköisellä liikkumisvälineellä?
      Jos laite on vakuuttamisvelvollisuuden piirissä, se on ilman vakuutusta käyttökiellossa. Jos sillä siitä huolimatta ajetaan, seurauksena on vakuuttamattomuusmaksu. Sen suuruus on aina moninkertainen verrattuna vakuutusyhtiöistä ostettavaan vakuutukseen.

      Ja tämä vakuuttamattomuusmaksu on siis tämä surkuhupaisa, mutta karmaiseva seuraamus: https://yle.fi/aihe/artikkeli/2022/02/10/mot-kymppitonnin-vakuutusmoka

      • Anonyymi

        Lasketaanko potkulaudoille myös seuraamus alkaen oletetusta vakuuttamattomuuspäivästä lähtien? Eli arvioiko valtiokonttori parin vuoden päästä, että potkulaudalle pitää määrätä 27000€ seuraamus kun se on oletettavasti ollut lain voimaantulon jälkeen 5 vuotta ilman vakuutusta?


      • Anonyymi

        Ei kannata mokailla, eikä varsinkaan tahallaan jättää maksamatta. Sanontahan on, että tyhmästä päästä kärsii koko ruumis ja usein myös kukkaro.


    • Anonyymi
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        "Vakuutuspakko ei liity millään tavalla tieliikennekelpoisuuteen. Taustalla on siis kaksi toisistaan erillistä lakia, liikennevakuutuslaki ja ajoneuvolaki. Näistä vain liikennevakuutuslaki muuttuu. Jatkossakin kaikkien tieliikennekäyttöön tarkoitettujen sähköpotkulautojen suurin mahdollinen rakenteellinen nopeus on 25 km/h."


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 158
      1655
    2. Onko kaivattusi seksipommi?

      Minun kaivattuni on😅😍
      Ikävä
      73
      1170
    3. Hyvää yötä kivalle miehelle!

      Samasta kylästä! 😊
      Ikävä
      113
      878
    4. Realistisesti

      Miten toivoisit, että asiat etenisivät hänen kanssaan? Kuka tekisi mitä?
      Ikävä
      93
      770
    5. Oletkohan tajunnut mitä olen päättänyt

      En tule koskaan, ikinä, sanomaan sinulle mitään, ei tervehtimistä, ei aloitetta, ei katsetta, ei mitään, koska et ole si
      Ikävä
      37
      557
    6. Minkälaista ajattelisit elämänne olevan

      jos olisit kaivattusi kanssa yhdessä?
      Ikävä
      51
      536
    7. Olen osastolla

      Henkisesti olen aivan rikki siitä mitä olen tehnyt. Lisäksi olen vakavasti sairas. Verikokeet kertoo sen.
      Ikävä
      33
      485
    8. Sinulle nainen

      Koitan vihdoin jättäytyä täältä pois. Taas koko illan tänne tullut vain jotain pilkkaus viestejä, ei jaksa tuollaista. M
      Ikävä
      74
      480
    9. Miksi et edistä asiaa...

      Kaivattusi suhteen??
      Ikävä
      37
      429
    10. Poistetut keskustelut

      Käsittelvät usein miesten asioita ja miehenä olemista. Kuten viimeksi poiston kohteeksi joutunut, Miesten tulee alkaa
      Sinkut
      132
      427
    Aihe