Morlokit ovat kirjailija H. G. Wellsin vuonna 1895 kirjoittamassa tieteisromaanissa Aikakone esiintyvä tulevaisuudessa elävä kuvitteellinen laji, jotka muistuttavat apinan asteelle taantuneita ihmisiä. Morlokit ovat ihmismäisiä olentoja, joilla on turkki eivätkä ne käytä vaatteita. Morlokit elävät maan alla ja käyttävät ravinnokseen maan päällä elävää toista ihmismäistä lajia, eloita. Morlokit ovat herkkiä valolle ja nousevat maan päälle vain yöaikaan. Morlokit pitävät toiminnassa suunnattomia koneita, jotka ylläpitävät maan päällä paratiisimaisia oloja eloita varten. Romaanin päähenkilö päättelee, että nykyhetkessä vallitsevat luokkaristiriidat ovat tulevaisuudessa johtaneet siihen, että evoluutio on saanut ihmislajin jakautumaan kahdeksi eri lajiksi: morlokit ovat kehittyneet työväenluokasta ja eloit porvaristosta. Molemmat ovat taantuneet henkisesti, jolloin eloista on tullut lapsellisia ja avuttomia, morlokeista puolestaan brutaaleja ja julmia.
Joko Kylmis pystyy kipittämään tyngillä ostaan olutta?
- Sodomiittiseppo
Joko Kylmis pystyy kipittämään tyngillä ostaan olutta?
- Sodomiittiseppo
Vastaukset 2
Vanhimmat
Lopeta tissu. Mene töihin vajakki. Ymmärrän , että äo estää töiden saannin, mutta kenties voisit kesöisin syödä ruohoa lampaiden seurassa tai olla sikalassa karjun vaimona.
TE-toimisto löysi Kylmikselle työpaikan.
Hän aloittaa ensi kesänä Linnanmäellä ja lukuisissa kesätapahtumissa, joissa on ohjelmassa maksullista kääpiön heittoa. Kylmis ilman jalkoja on sopivan kokoinen jopa naisten heittää. Kylmis heitetään pyöräyttämällä tarkoituksena osua sontakasaan.
Myös vedenneito ohjelmanumerosta on kehitetty versio, jossa osumalla maaliin Kylmis tipahtaa suureen lietesaaviin. Kylmis on puettu kukkamekkoon,sukkahousuihin päässään poronsarvet ja kukkaseppele.