Palkaton sairaus loma

Hienoa nyt kun saadaan aikaan palkaton eka sairaus loma päivä,, jos ja kun toteutuu näkemykseni mukaan ei työntekijän tarvitse hankkia mitään todistuksia sille päivälle vain ilmoitus riittää, eli rakas työnantaja lyö naulas aja autos siivoo nurkat pidä fyrkat, jne t : Masa
13221
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Ai niinkö teille päiväkodissa sanottiin?

Äänestä
  • Kannattaa hakea lauantaina saikkua, ensimmäinenpäivä osuisi Sunnuntaille.

    Äänestä

Heh, heh... Säähä vaikutat omaavan keskivertovassarin älykkyyden kun et erota edes sairasloma- ja rokulipäivää tosistaan - No, krapulassahan ne usein sekoittuvat keskenään!

Äänestä
  • Sinä 🐖porvari taas pidät kaikkia saikkuja turhiksi.
    Minä en ole ollut 15 v päivääkään sairauslomilla, takaan jos minun yrittäjä se käyttöön ottaa. Alkaa tulemaan ainakin kerrakuussa.

    Äänestä

Tuo on totta, saa palkattoman vapaapäivän helposti.

Äänestä
  • Voi saada niitä useampiakin peräkkäin.
    Se, ettei saavu töihin on irtisanomisperuste, jos ei olepätevää syytä.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Voi saada niitä useampiakin peräkkäin.
    Se, ettei saavu töihin on irtisanomisperuste, jos ei olepätevää syytä.

    Paskattyönanta tulevat vielä enemmän kärsimään työvoimapulasta.
    Luuletteko kahelit että kurjistamalla tuottavuusparanee, meillä on kohtuuttoman paljon taidottomia yrittäjiä. Johtamistaito todella heikkoja.

    Äänestä

Tuo on jo nykyään työpaikkakohtaunen juttu.
Osassa riittää oma ilmoitus osassa tarvitaan saikkupaperi.

Äänestä
  • Se on työnantajan valinta.
    Jos saikuista tulee ongelma, niin vaaditaan enemmän, jos paikallinen kulttuuri toimii, niin vähemmän.

    Tähän pätee sama kuin lentokentän turvatarkastuksiin: yksi paskiainen johtaa siihen, että kaikkien on pakko mennä tarkastuksen läpi. Työpaikalla yksi saikuttaja vaikeuttaa kaikkien elämää koska vain yhdeltä ei voi vaatia lääkärintodistusta.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Se on työnantajan valinta.
    Jos saikuista tulee ongelma, niin vaaditaan enemmän, jos paikallinen kulttuuri toimii, niin vähemmän.

    Tähän pätee sama kuin lentokentän turvatarkastuksiin: yksi paskiainen johtaa siihen, että kaikkien on pakko mennä tarkastuksen läpi. Työpaikalla yksi saikuttaja vaikeuttaa kaikkien elämää koska vain yhdeltä ei voi vaatia lääkärintodistusta.

    🤔🤔🤔 On noita yrittäjiä jotka yrittävät luistamaksuistaa. Silloin työehtoja ei voida heikentää.
    Jos kerran yhden henkilön saikut, vaikuttavat kaikkiin.

    Äänestä

Pätkätyö on nopeaasti lisääntynyt. Mites pätkätyöläisten palkattomat sairauspäivät?
Tarvitaanko enemmän toimeentuloturvaa, asumistukea? Eihän tarvita — nehän leikataan.

Miten palkaton sairauspäivä vaikuttaa tautien leviämiseen, ellei pienituloisilla ole mahdollisuutta pitää palkattomia sairauslomia? Olisiko korona pandemian aikana jääty kotiin sairastamaan, kun rokotteita ei ollut ja oireet olivat aluksi lieviä?

Ongelmana on ollut jo aiemmin se, että on sairaana on tultu töihin välittämättä siitä, että työtoverit saattavat saada tartunnan. Suomalaiset työntekijät ovat hyviä työntekijöitä, tunnettuja ahkeruudestaan ja rehellisyydestään.

Nyt näyttää siltä, että Suomen nykyinen hallitus yrittää palata menneeseen aikaan, ennen järjestäytyneen ammattiyhdistysliikkeen edunvalvontaa ja kolmikantaisia työehtosopimuksia. Muut pohjoismaat ovat ymmärtäneet yhteistyön merkityksen talouskasvun ja investointien kannalta, mikä olisi Suomessakin erittäin tärkeää taantuman hoidossa — ennenkuin saamme jälleen -90 luvun alun kaltaisen laman (Esko Ahon hallituksen
tapaan).

Äänestä
  • Miksi sairaus ylipäänsä olisi työnantajan vika?

    Äänestä

Tässä korona-aikana eräs asiakaspalvelija ilmoitti olevansa koronasta niin kipeä etteu sängystä ylös pääse.
Parin tunnin päästä somessa oli video missä samainen henkilö biletti paljussa siideripurkki kädessä.
Eli oli kiva palkallinen sairaslomapäivä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Hienoa nyt kun saadaan aikaan palkaton eka sairaus loma päivä,, jos ja kun toteutuu näkemykseni mukaan ei työntekijän tarvitse hankkia mitään todistuksia sille päivälle vain ilmoitus riittää, eli rakas työnantaja lyö naulas aja autos siivoo nurkat pidä fyrkat, jne t : Masa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu