Niin, galluppi siitä mikä on paras limsa. Itse tykkään kelt. Fanta ja Mountain Dew...Cokis on perinteinen eikä siihen kyllästy!
Mikä on sinun suosikkisi???
Mikä on sinun suosikkisi???
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 93
Vanhimmat
lempilimut on Dr.Pepper, Mountain Dew ja kaikki nuo Spiren Remix:it.
Niin, seka Vanilla Coke!
Koskenkorva.
Ei Koskenkorva ole limsaa, se on Vodkaa ja sisältää alkoholia!
Kenen korva 👂
Koskenkorva on viina tajua se!!!!!
Kosken korvaa 👂👌
Suomessa myynnissä olevista Lidlin vaniljacola! Maailman kaikista limsoista Vanilla coke & pepsi ja Coca-cola diet lime! Ja appelsiini fanta free on kans nannaa.
Saako Lidlistä vaniljan makuista kolaa, en olekaan huomannut, täytyy käydä ostamassa kun ei aitona kokiksenakaan sitä suomesta saa paitsi tuontitavarana kalliilla pikku basaareista. Onko suurikin ero aidon vaniljakokiksen makuun.
Olen kiinnittänyt huomiota että aitoa kokista saa monesti Lidliä halvemmalla esim cittarista. Nyt oli juuri tarjous 4 pulloa Pepsiä pantteineen 3,99 euroa, aikas halpaa vaikka sokeroitua vettä se silti vain on. Kaikki hyvät Fanta-maut ovat kadonneet, pidin kovasti siitä Exotic mausta ja totesin että valmistus on lopetettu, samoin Lime ja vanha kunnon Lemon fanta ilman mitään seljankukkahömpötyksiä oli mun lemppareita. Jenkeissä Fanta-makuja on paljon enemmän ja eksoottisempia vaihtoehtoja kuten mansikkaa ja viinirypälettä jne. Totesin myös Pepsi Twistin ja X:n kadonneen joista pidin myös, nykyisellään ei kaupasta juuri löydä muita kunnon limuja kuin perinteinen kokis ja pepsi sekä tavallinen jaffa. Tuntuu vain yhä enemmän suuntaus menevän noihin kevytlimuihin ja minä itse en niistä pidä laisinkaan, mieluummin sitten juon kevyenä juomana kivennäisvesiä tai kraanavettä joissa on aika hyvä valikoima. Yksi hyvä on vielä Cherry Cola jota ei suomesta saa ja tietysti klassinen Dr Pepper, harmi että nekin on niin kalliita suomessa vaikka sitä saatavilla onkin.
Lidlin juomista olen joskus maistanut Siti -Colaa....
Mutta:
1) en pitänyt mausta
ja
2) Luettuani tuoteselosteen pullon kyljestä, en aio ostaa toista kertaa. Syynä käytetyt makeutusaineet (olisiko ollut aspartaami, jonka terveysvaikutuksista löytyy googlettamalla vaikka mitä...). Jatkossa vain sokerimakeutettuja juomia minulle, kiitos (kun ylipaino-ongelmia ei minulla ole, siitäkään huolimatta, että juon runsaasti sokerimakeutettuja juomia) !
Noh, tämä ei koske ihan kaikkia Lidlin virvoitusjuomia, mutta ainakin Citi -Colaa kylläkin.
Lidlin muista virvoitusjuomista:
Onhan siellä 2 L pulloja myös, mutta sinkkutalouteen aivan liian iso pullokoko.
Täytyy ihmetellä, miksi yleensäkään alan teollisuus halusi nostaa pullokoon 1L -> 1,5 L ? Jos kyse on halusta myydä enemmän, olisivat mieluummin toimineet vaikkapa näin:
Yleiseen myyntiin 2x1L monipakkauksia edulliseen hintaan.
Sitten reipas hinnankorotus 1L pulloille yksittäismyynnissä.
Tämä olisi ollut paljon parempi vaihtoehto !
olen samaa mieltä kanssasi...
fanta ja mountain dew
ja toki juomat cokis ja sprite
että 1.5 litran pullossa limua on yli 50:tä sokeripalaa vastaava näärä energiaa...
En tiennyt todellakaan! Luulin, että sitä on paljon enemmän ja siksi olen aina juonut vain light-juomia ja juon edelleen.
Ananas light Hartwallilta.
Juu se on niiiiiiiiiin hyvää!!!!!! Mut vielä parempi on sun’n Vanilla cola
on Omenapore ja pommac.
Lidlin vanilja-cola jääkylmänä on uusi suosikkini.
Muuten perus Cokis ja Ginger Ale ja ehkä greippilimukin.
Kylymä Karhun A!
puhe limsasta, EI oluesta...
Muutkin tässä threadissa ovat ehdotelleet kaikenlaisia muita virvoitusjuomia, paitsi limonadeja. Kyllä paras limonadi on Laitilan sitruuna-sooda. Sen sijaan esim. Pepsi on kola, ei limpsa.
http://en.wikipedia.org/wiki/Lemonade
Jos limonadikeskustelussa vastaukseksi heitellään kaikentyylisiä soodia ja kolia jotka eivät ole limpsoja, niin kyllä silloin kaljakin kelpaa.
Laskin alleni.
Lemonade suomeksi on sitruunasooda, ei limsa.
Englannin ruokasanaston kanssa pitää olla tarkkana, koska käännösvirheitä tulee todella helposti. Samankaltainen sana usein tarkoittaa ihan eri asiaa.
Kokis ja Pepsi on kyl parhaat limskat. mmmmmm...
en sitte kyllä tiedä että onko tuo laitti nyt parempaa ku muu mut ne on mmmmm.. ne aiheuttaa muuten riippuvuutta. Jos tykkää tuosta mausta niin se on niin hyvää.. lisää lisää..!!
ja päärynä Frisco sekä Pepsi Max. Löytönä Solo Vip-cola (edullinen ja pehmeän makuinen).
Satuin ostamaan diabeetikko-miehelleni villivadelman makuista Bonaquaa, maistoin ja rakastuin. Tuntuu muutkin huomanneen, kun kaupoista monesti loppu. Ja omenapore on hyvää ja ruoalla sprite zero.
on Schweppesin "Russchian"
7up tai pepsi siis voittaa 6-0
Pomma
Pepsi
Banaanilimsa
nuo tulee ekana mieleen
pommac
hartwall omenalimsa
fanta ananas
Aikaisemmin lemppari oli Dr.Pepper. Nyt diabeetikkona Pepsi Max.
dr.pepper olvin jaffa ja mountain dew
DR. PEPPER on iha jees c(:
mutta muumilimu voittaa kaikki ;p
Tuo hartwallin omenalimsa on kyllä hyvää, mutta harmi ettei siitä ole tullut kevyt-versiota, kun ei pysty sitä tavallista enää juomaan.....
Hartwall Omena ja Laitilan Virvoitusjuomatehtaan Sitruuna-Sooda.
Tuo "Hartwall Omena" on siitä kummallinen, että vaikka se on hyvää, niin siinä ei ole yhtään omenaa, eikä mitään omena-aromia. Mistä lie keksivät nimetä sen omenaksi, vaikka se voisi olla "Hartwall Karkkijuoma"
Kyllähän tuo omenalimonadi on ollut mun kestosuosikki ainakin 30 vuotta. Syy: se on paras.
Muumi limsa.
Sori mut sitä ei voita mikään :]
dr pepper pepsi muumi limsa mountai dew limulisko ja ES ENERGY DRINK MOTHER FUCKER
Kyllä mun mielestä parhaita on Dr pepper, ginger ale ja vanilla coke. Mutta suomesta ei oikein saa mitään noista kunnolla ja halvalla"!
~ Hartwall omenalimsa
~ Mountain dew
~ Coca-cola
~ Jaffa
~ Sprite
~ Hartwall vadelma
Pommac on kyllä hyvää. Harvemmin vaan tulee ostettua kun on aniharvoin tarjouksessa.....toisin kuin muut limut.
Pepsi Max
Kirsikka Cola
Vanilja Cola.
kirsikkapepsi laitilan herrahakkaraiset tavallinen pepsi ja pepsi max.
vadelmalimsa kylmänä!
Pepsi Max
Sprite Zero
Rainbow Jaffa Light
Schweppes Russchian
kokis on tosi ihanan makuista se on todellä kirpeää mutta silti hyvää
Kirpeää?
Mun mielestä kokis on just aika makeen makusta:D
mun lemppareihin kuuluu kaikki mistä saa kunnon sokerihumalat kuten 5litraa mountain dew super novaa, fantaa, spriteä, kokista, pepsi maxia, pepsiä, fanta zeroa, koka kola zeroa, ai vit*u olenkin jo sokerihumalassa kun pälätän pälättämistäni ja pälätänpälätän ja en tee muuta kuin istun koneella sokerin huumassa pälättämässä...........
kyllä mountaindew kylmänä
Guarana antarctica on aivan parasta! Voittaa kaikki kokikset sun muut!
Olen samaa mieltä guarana on parasta mut ehkä vähä liiankin kallista
Coca Cola ja Mountain Dew ovat suosikkejani.
Mountain dew supernova on aivan mahtavaa, coca-cola ja vanilla coke on myös hyviä vaihtoehtoja.
sodastreamerin dr pete sugar freetä on tullut lipiteltyä litra jos toinenkin.
Coke Zero on mulle parasta ku en voi juoda sokerilimukoita.
Jouluomenalimonadi maistuu taas vajaan vuoden tauon jälkeen hyvälle.
Hartwalin jouluomena, ja nimenomaa tölkistä. Pullosta häviää hapot heti kättelyssä. 24pack 10e rajalta.
Myös mountaindewit maistuu, kaikki versiot
Mulle kelpaa kaikki limsat, mutta ei light-limut ja zerot. Ja sitten on se musta appelsiini, joka maistuu esansiselta.
Tällä hetkellä toi Jaffan jouluomena on hyvää.
Parhaat limut on DrPepper, Coca cola, Cherry Cola (jota sai vielä 1,5 vuotta sitten; nyt en ole aikoihin nähnyt).
Light-limuista menee ainoastaan Hartwallin Ananas Jaffa. Nam, se on oikeasti mahtava janojuoma. Muutoin on aina oltava sokerilla makeutettu.
Jaffaa join joskus krapulaan, mut pääsin eroon.
En krapulasta vaan jaffasta.
Muumi, Pommac, omena limonadi ja cokis
Mandariini-Fanta on oma suosikkini.
Mun Lempi Limut Fanta Mountain Dew Pepsi Max Muumilimu Coca-Cola Zero
Mountain Dew on suosikki, tosin viime aikoina olen tykästynyt Pepsi Maxiin vaikka aiemmin olenkin karttanut sokerittomia limuja. Hyvää ja halpaa halvimmillaan kolmisen euroa 2x1,5l.
No ehkä Mountain Dew Supernova ja Cokis
Jouluomena Jaffa, Sprite, Perus appelsiini limut. Normi Coca-Cola on paras virvoitusjuoma mutta se ei ole limsa ja tässä kysyttiin juurikin limsaa.
PEPSI MAX VIE VOITON
Aina kun haluan limsaa niin coca cola mukaan.
Megis on hyvää…
Kyllä kylmän huurteinen Santtu on paras juoma.
Ja jos joku tulee väittämään että olut ei ole limukkaa niin on sosiaalikyvytön paska tässä meidän yhteiskunnassa. (Koskenkorva on ihan ok myös)
Alkoholittomat+viinit+ja+kalja+ovat+limsoja.
wiki:+"Virvoitusjuoma+eli+limsa+tai+limu+on+yleinen+nimitys+eri+tavoin+valmistetuille+alkoholittomille+tai+vain+vähän+(enintään+2,8+%)+alkoholia+sisältäville+juomille.+Niitä+voidaan+nauttia+sekä+ruoan+kanssa+että+sellaisenaan+janon+tyydyttäjänä.+Virvoitusjuomia+ovat+esimerkiksi+kivennäisvedet,+hedelmämehu-+ja+esanssilimonadit,+alkoholittomat+viinit+ja+kalja."
Nyt kun Hartwall lopettaa sokerillisen mountain dewin myymisen, niin mistä niitä pulloja saisi tilattua ulkomailta joku verkkokauppa tms.?
tuotahan on ulkomailla jopa 2 litran pöniköissä. olis hienoa ostaa sellasia
Pepssi Max lime.
Pepsi Sex Mule
- Muulin ja peniksenmakuinen uutuus virvoitusjuoma!
Coca Cola Pimpero
- Kotimainen uutuus! Pimpille maistuva cola juoma.
Jaffa Appelsiini Pieru
- Uutuus. Pierulle maistuva Appelsiini Jaffa. Rakastut jo hajusta!!
Mountain Dew Hikisukka
- Hikiselle sukalle maistuva uutuus. Maista nyt sinäkin ja haista!!
Rainbowin greippilimsa (0,5 l) ja lidlin keltainen orangelimsa (0,33 l tölkissä). Nämä sisältävät aitoa mehuakin.
Mun lempi on on cocis zero starlight
mtd cherry coke
Coca cola
Paras on ehdottomasti keltainen Jaffa.
Paras oli Rally. Sitä ei tosin ole tehty pitkiin, pitkiin aikoihin. Olisi mahtavaa, jos herättäisivät henkiin sen.
https://i.ibb.co/5L6NDHF/Rally-pullo-2.jpg
Otan kantaa kolajuomiin. Mun mielestä makuerot ovat hyvin pieniä. Kyse on mielikuvamarkkinoinnista. En usko että monikaan erottaa Pepsin, Cokiksen tai jonkun muun eroja.
Hyviä ovat Pommac, Hartwallin greippi ja Ananas light. Omenapore, Schweppesin mixerit. Muumi limsa. Nää nyt mieleen tulee.
Tv TimmyH
Nuo ovat lasten suosikkeja. Varsinkin Muumi metsämansikka, siitä tykkää 4v lapset.
Aikuisten makuun hyvä limsa on esim. San Pellegrino Chinotto.
Kyllä mä ymmärrän että Muumi on pikkulapsille mutta ei se siitä huonoa tee. Siihen liittyy paljon hyviä muistoja. 🙂
Tv TimmyH
Pienenä lapsena parhaan makuisia limsoja olivat Pyynikin helmi, Hartwall omena ja pina colada -limsa. Näistä osan valmistus on jo lopetettu.
Pina coladasta hatara muistikuva. Hyvää oli. Pyynikin helmi lienee teidän manselaisten herkkuja.
Tv TimmyH
Hartvalin keltainen jaffa on paras.
Lidlin Kanes Chula Vista Crush Rasberry & Lemon Soda Pop
Mountain Dew
Sprite
7Up
Coca-Cola
Jaffa
Ja Pommac 😋
Niin siis saahan tuota Kanes Raspberry Lemon limsaa muistakin kaupoista.