Enää ei vihjailla, vaan kerrotaan suht suoraan mikä on tavoite.
Diktatuurin suunnitelmat etenevät.
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000010269493.html
Keskitysleiri Suomi
85
1323
Vastaukset
- Anonyymi
"Syökää silakkaa", oli oikeiston neuvo köyhille ennen leipäjonoja.
- Anonyymi
Holkeri on kala sekin.
- Anonyymi
Sekin oli kasarilla loukkaava kommentti, on ajat muuttuneet... siksi pitää myös duunarin muuttua...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Holkeri on kala sekin.
Ei hevetti tulosta jää ruotoja kurkkuun.
Anonyymi kirjoitti:
Ei hevetti tulosta jää ruotoja kurkkuun.
Jäähailla kuten muillakaan hailla ei ole ruotoja ollenkaan, joten ei.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sekin oli kasarilla loukkaava kommentti, on ajat muuttuneet... siksi pitää myös duunarin muuttua...
...on ajat muuttuneet... siksi pitää myös duunarin muuttua...
Ajat ovat muuttuneet köyhien osalta, kun sosiaaliturvaa leikataan 9-10 miljardia euroa ja työttömyysturva on leikattu yli 300 000 työttömältä.
Niin on ajat muuttuneet, että eriarvoisuus on kasvanut tällä hallituskaudella erikoisen nopeasti
... leipäjonoissa vähäosaiset jonottavat kauppiaiden lahjoittamaan "parasta ennen ruokaa", mitä hyväntekeväisyysjärjestöt jakavat
... sairaaloita suljetaan, päivystyksiä lopetetaan kokonaan tai osittain
... sairaat hakeutuvat kymmenien jopa satojen kilometrien päähän saadakseen edes yleislääkärin palvelua
...hoitotakuu on heikennetty kolmeen kuukauteen ellei ole rahaa maksaa yksityisen puolen terveyspalveluista moninkertainen hinta jopa tuhansia euroja enemmän esimerkiksi kaihileikkauksessa.
Rikkaat ovat rikastuneet
... hallitus päätti pienentää yritysveroa EU-maiden toiseksi pienimmäksi ja lisäksi vähentää marginaaliveroa, yht. lähes kaksi miljardia - mistä rahat löytyvät, kun talouskasvua ei ole eikä näytä tulevan?
Leikataanko lisää pienituloisilta... vaikka ne laarien viimeisetkin pohjat on kohta koluttu ... vai otetaanko ulkomaan lainaa enemmän kuin koskaan aiemmin?
Nyt hallitus leikkaa kaikkein köyhimmiltä ja huolehtii siitä, että varakkaiden edut säilyvät ja tulot paranevat tai ainakin säilyvät ennallaan, joten palataanko siihen entiseen patruuna-aikaan, kun köyhät ulkivat maanteitä pitkin kerjäämässä ? Nykyisin suurtyöttömyyden ja sanktioiden aikana kun sosiaaliturva leikataan, köyhät kerjäävät ruokaa leipäjonoissa. Lisäksi työehtoja on heikennetty sekä Sipilän porvarihallituksen aikana ja nyt Orpon hallituksen aikana, vielä Sipilän hallitustakin enemmön.
- Anonyymi
Pullamössösukupolvi- menkää töihin!
- Anonyymi
Ureaporvareille ei mitään hommia tehdä. Haista....
- Anonyymi
Pullamössösukupolvi menkää töihin... kehottaa joku tietämätön näsäviisas.
Mihin töihin? Työttömiä on yli 300 000, joista lähes puolet ovat pitkäaikaistyöttömiä, eli eläkeikää lähestyviä vailla digi- tai muuta vaadittavaa koulutusta. Myös nuorisotyöttömyys on tilastojen mukaan suuri, mutta nuoret saavat iäkkäitä työttömiä helpommin työtä.
Suomessa työttömien on haettava työtä jopa neljä kertaa kuukaudessa. On osallistuttava erilaisiin aktivointitoimenpiteisiin. On raportoitava työnhausta viranomaisten "ohjaamolle". On oltava valmis ottamaan työtä pitkien matkojen takaa... ellei lukemattomia "ohjaamon" ohjeita noudata, seuraa sanktio eli sen entisestään leikatun työttömyyskorvauksen poisto.
On siis oltava työmarkkinoiden käytössä koko aikaisesti. Ellei ole, seuraa sanktio.
Digiajan työmarkkinat eivät tarvitse entisten ammattien työntekijöitä, kuten myyjiä tai kaupan kassoja, pankkitoimihenkilöitä, toimistyöntekijöitä jne.
On siirrytty useilla aloilla itsepalveluyhteiskuntaan.
Pankkiasiat hoidamme itse kotona, kaupoissa on itsepalvelukassoja, ostokset tehdään itse netissä, jopa ruoka tilataan Woltilla tai Temusta.
Tehtaisiin robotit tulivat jo aikaa sitten. Nyt jo sairaaloiden leikkausrobotit tekevät leikkauksia ja sairaaloita on iso joukko suljettu, kuten tiedämme ja lisää suljetaan.
Ellei työaikaa lyhennetä, niin miten ihmeessä tekoälyn lisääntyessä joka alalla töitä riittäisi kaikille?
"Pullamössösukupolvea" ei ole olemassa, se on tietämättömien käyttämä haukkumasana.
Yhtäkään nuorta, aikuista, vanhusta , työtöntä tai sairasta ei saa jättää oman onnensa nojaan syrjäytymään yhteiskunnan ulkopuolelle - yhteiskuntavastuuta tarvitaan oikeusvaltiossa, jossa ihmisoikeuksia kunnioitetaan. - Anonyymi00035
Heti kun tarjolla on toistaiseksi voimassa oleva työsopimus suoraan työnantajalle sellaisella palkalla että riittää elämiseen ilman yhteiskunnan!
- Anonyymi00079
Anonyymi00035 kirjoitti:
Heti kun tarjolla on toistaiseksi voimassa oleva työsopimus suoraan työnantajalle sellaisella palkalla että riittää elämiseen ilman yhteiskunnan!
Eli heti menisit huippupalkalla herraksi muka työhön!
Minä menin vastavalmistuneena kielitaidottomana teknikkona siivoamaan laivan tankkeja Ruotsiin telakalle v 1969 taskussa 340 mk rahaa (josta 300 mk:n stipendi koulun parhaasta päästötodistuksesta) ja vastaostettu Suomi-Ruotsi -sanakija. Heti Ruotsiin tultuani ostin lehtisen "En rolig halvtimma" ja rupesin sanakirjan kanssa opettelemaan ruotsia, mikä ei onnistunut, kun sanakirjasta ei löytynyt yhtään lehden sanaa!
Muutaman ns paskaduunin jälkeen pääsin vähän parempiin töihin, joissa palkka oli kohdallaan, mutta (rantaruotsalainen) esinahka suoraansanottuna perseestä.
Kesällä käyn kusella niitten haudoilla!
- Anonyymi
Lapset ei tunne historiaa
- Anonyymi
Melko kova salaliittoteoria tuo "tavoite".
- Anonyymi
Viestistäsi näkee heti, että olet vasemmistolainen ja kirjoitat joistain mistä et tiedä etkä ymmärrä yhtään mitään.
Mihin höpinäsi perustuu? - Anonyymi
Kyllä, keskitysleirillä ollaan.
https://www.aamulehti.fi/kotimaa/art-2000011320713.html- Anonyymi00080
Kaikki isompien teitten varret ja kaupunkiliittymät (ja ihan kaupungit ja muut liikekeskuksetkin) on varustettu valvontakameroin joista tieto menee rakenteillaoleviin datakeskuksiin. Sehän niitten tarkoitus onkin, ei mikään muu! Tarkoitus on valvoa 24/7/365 jokaista kansalaista aivan kuin Orwellin "Vuonna 1984" mukainen kaukovarjostin (TV ja tietokone) ei riittäisi. TÄHÄN rahaa kyllä riittää kuin myös sisäisten vihollistemme palkintoihin! Köyhät ja sairaat kuolkoot paskavaippoihinsa, mitä se Eliittiä haittaa!
- Anonyymi
Reservaatteja rakennetaan.
HANTTI hankkii piikkilankaa.- Anonyymi
Puuttuu vartiotornit,julmat vartijat ja desinfiointi/kaasukammiot.
- Anonyymi
Suomi ei todellakaan ole enää muuta kuin keskitysleiri.
Ja nykyjohto ja hallitus toimii keskitysleirin vartijana.- Anonyymi
Tässä taas yksi esimerkki siitä miten henkilö ei tiedä lainkaan mistä puhuu!!!
Ehkä tutustuminen niihin oikeisiin keskitysleireihin antaisi valaistusta asiaan, ettei tule sanoneeksi mitä tahansa.
- Anonyymi
Mitäs valtioita niitä onkaan, joista ei pääse vapaasti pois...
Pohjois-Korea, Kuuba, Kiina.
Historiassa oli vielä Neuvostoliitto ja Itä-Saksa.
Viittaa oppositioon.- Anonyymi
Vasemmistolaisilla on ongelma pitää oman maan kansalaiset rajojen sisällä, kapitalismissa on ongelma pitää pyrkijät ulkona.
Se kertoo paljon. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vasemmistolaisilla on ongelma pitää oman maan kansalaiset rajojen sisällä, kapitalismissa on ongelma pitää pyrkijät ulkona.
Se kertoo paljon.PS kyllä järjestää kaikki pyrkijät maahan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
PS kyllä järjestää kaikki pyrkijät maahan.
Olet pihalla kuin lumiukko.
RKP ja vihervassarithan tänne haluaa lisää porukkaa. Persut suhtautuvat asiaan kaikkein nuivimmin.
- Anonyymi
Suomi ON keskitysleiri!
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011505369.html - Anonyymi
Luetun ymmärtäminen ei aina ole niin helppoa.
- Anonyymi00030
Keskitysleiri rankaisee ja verottaa.
https://www.is.fi/digitoday/art-2000011692211.html- Anonyymi00031
Suomesa ei valmisteta juurikaan mitään enää...
- Anonyymi00081
Anonyymi00031 kirjoitti:
Suomesa ei valmisteta juurikaan mitään enää...
Ja sekin sutta ja sekundaa hirmuisin hinnoin! Ainakin kaikki ns kuluttajatuotteet, jäänsärkijöistä ja laivamoottoreista en tiedä.
- Anonyymi00032
"Onko Suomi edes Eurooppaa?"
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011693310.html
Ei, Suomi on keskitysleiri!- Anonyymi00033
Ei täällä ole pakko olla.
Sen kun lähdet.
Mitä hittoa sinä täällä ruikutat, jos elämäsi sujuu paremmin muualla?
Se on tyhmää
- Anonyymi00034
Keskitysleiri rahastaa.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011739946.html - Anonyymi00036
Oikea keskitysleiri.
https://api.culture.pl/sites/default/files/images/imported/tomasz-kizny-gulag-ipn-2015-03-17-002-920x639.jpg
Huomaa, että tämän päivän lapset ovat etääntyneet todellisuudesta.- Anonyymi00037
Joo, on se kauheaa, kun joutuu maksamaan palvelusta.
Se on ihan sama asia kuin keskitysleiri 😂🤭😜 - Anonyymi00038
Anonyymi00037 kirjoitti:
Joo, on se kauheaa, kun joutuu maksamaan palvelusta.
Se on ihan sama asia kuin keskitysleiri 😂🤭😜Finni naamassa on sitten lepra ja väärän värinen pipo kidutusta
- Anonyymi00039
Anonyymi00038 kirjoitti:
Finni naamassa on sitten lepra ja väärän värinen pipo kidutusta
Suomi k***päät liikkeellä.
- Anonyymi00040
Anonyymi00039 kirjoitti:
Suomi k***päät liikkeellä.
Ymmärrän, että harmittaa, kun sossusta ei saa leffalippuja, mutta se ei ole vielä keskitysleiri
- Anonyymi00041
Pako keskitysleiriltä päättyi ikävästi.
https://www.hs.fi/suomi/art-2000011752073.html - Anonyymi00042
Keskitysleiri ei ole harha.
https://www.hs.fi/tutkiva/art-2000011749360.html
https://www.hs.fi/tutkiva/art-2000011763831.html- Anonyymi00043
Ei ole, mutta jos kuvittelet olevasi yhtä huonosti kohdeltu kuin Anne Frank, niin olet hyvin, hyvin sairas ihminen.
- Anonyymi00044
Ei ne keskitysleirit Suomessakaan ole kovin kaukaista historiaa; aiheesta löytyy dokumentteja Kansallisarkistosta.
1941 keskitysleirille kolmeksi ja puoleksi vuodeksi joutunut suomenruotsalainen toimittaja Allan Asplund kertoo leirien olosuhteista kirjassaan "Kokemuksia suomalaisilta keskityslaireiltä".
Saattomiehen sanat: "Hänet viedään ammuttavaksi", Asplun selvisi kuitenkin hengissä epäinhimillisissä oloissa leirillä, monet eivät selvinneet.- Anonyymi00045
Niiden leirien tarkoitus ei ollut kuitenkaan kansanmurha, kuten Saksassa tai Venäjällä.
En väitä etteivätkö olikkeet olisi olleet huonoja, mutta ei ne olleet häävejä niilläkään, jotka olivat aitojen ulkopuolella. - Anonyymi00046
Ja nytkö Suomessa on sitten sellaista?
- Anonyymi00047
Anonyymi00046 kirjoitti:
Ja nytkö Suomessa on sitten sellaista?
Pullamössösukupolvi luulee, että keskitysleiri oli kamala paikka koska ei ollut laskiaspullaa mansikalla vaan ainoastaan mantelilla.
- Anonyymi00048
Niin, siitä keskitysleiristä vielä...
https://www.aamulehti.fi/talous/art-2000011775324.html- Anonyymi00049
On hienoa, että kriiseihin varaudutaan.
Olisi typerää olla varautumatta.
- Anonyymi00050
Miten persut ja kokkelit kunnioittaa ja viettää HOLOKAUSTIN UHRIEN MUISTOPÄIVÄÄ, jollakin vastauksella pääsee jopa Euroopan lehtiin...
- Anonyymi00051
Tämän urea-aivo hallituksen tekemä henkinen väkivalta tulee näkymään yhteiskunnassa todella kauan.
- Anonyymi00052
Aloittaja varmaan juhlii nyt oman holokaustinsa muistopäivää
Kestitysleirillä on hyvä olla,
kestitysleirille mentiin sovinnolla.
🌪🌪🌪🌪
🏭🏭🏭🏭☠️⚡️⚡️✋️
🟦🟨🟦⬛🇫🇮👍- Anonyymi00053
Totta, Suomi on kestitysleiri ei keskitys
- Anonyymi00054
Aikalailla keskitysleiri meiniki.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011863706.html- Anonyymi00055
''Sieg Heil! Heil Hitler,Hitlerkruss & Svastika! Arbeit Macht Frei Dich Alles!''
- Anonyymi00056
Anonyymi00055 kirjoitti:
''Sieg Heil! Heil Hitler,Hitlerkruss & Svastika! Arbeit Macht Frei Dich Alles!''
Vaikutat harhaiselta
- Anonyymi00057
Laittomat matut pitää panna Seilin saarelle leirille.
- Anonyymi00058
Mika Niemelä tuhoaa Suomen yhteiskunnan juustohöylällään katsotaanpa vain.
- Anonyymi00059
Suomi on yksi maailman karmeimmistä diktatuurin keskitysleireistä.
- Anonyymi00060
Närheet on myyty/Rokha.
Terveterve - Anonyymi00061
DDR oli lastenleikkiä tämän p**** maan rinnalla.
https://www.aamulehti.fi/elokuvat/art-2000011934353.html - Anonyymi00062
Elämää keskitysleirillä.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011954638.html
Näin p***** maata saa hakemalla hakea. - Anonyymi00063
Kuvia keskitysleiriltä.
https://yle.fi/a/3-9128848 - Anonyymi00064
Keskitysleirin johamisessa on se hyvä puoli että homma ei vaadi minkäänlaista jäjen käyttöä. Sopii siis tyhjäpäiselle suomalaiselle varsin hyvin.
https://www.hs.fi/suomi/art-2000011951954.html- Anonyymi00068
Siinä hallitus "panostaa koulutukseen"
- Anonyymi00065
Suomi on persläpi!
- Anonyymi00067
Kuinka perseestä voi maa olla.
- Anonyymi00069
Keskitysleiri tason touhua.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011983267.html
Suomi haisee! - Anonyymi00070
Suomi, karmea keskitysleiri.
https://www.hs.fi/suomi/art-2000011999862.html - Anonyymi00072
Päitä leikattiin irti
Vankileirin lääkäri arveli teloitettujen vankien irtileikattujen päiden auttavan ”rikollisen luonteen” selvittämisessä.
– Vangit kertovat, että leirin lääkärin Matti Walleniuksen ollessa läsnä teloituksissa, vankeja ei saanut ampua päähän, koska lääkäri leikkasi päät talteen ja teki niillä tieteellistä tutkimusta.
– Eräs italialainen vankilalääkäri oli tutkinut kuolleiden rikollisten kalloja ja oli omasta mielestään täysin pätevästi osoittanut, että kallon muodosta voitiin päätellä, minkälaisen rikoksen ihminen teki. Ilmeisesti Wallenius halusi tehdä saman tyypistä tutkimusta, tutkija arvelee. - Anonyymi00073
Liukkonen päättelee, että vartijoiden keskuudessa vallinneen naisvihan taustalla oli rodunjalostusoppi.
Vartiokomppanian komentajan Hans Kalmin läheinen ystävä Martti Pihkala kirjoitti juuri ennen sodan päättymistä, kuinka suomalaisilla on nyt mahdollisuus jalostaa omaa rotua.
– Hän sanoo, että lyhyttukkaiset naiset, jotka kuvittelevat voivansa tehdä kaikkea mitä miehetkin, eivät ole toivottavia, vaan naisen tehtävä on synnyttää suomalaisia. Tehdasalueilla asuvat huonot naiset on ehdottomasti suljettava jonnekin, eikä koskaan päästettävä pois. Nimenomaan tätä Hennalassa tehtiin, Liukkonen huokaa.
Lahtelaiset liikemiehet hyötyivät vangeista
Leirille tuotujen vankien omaisuus takavarikoitiin. Se luvattiin palauttaa vangeille heidän vapauduttuaan. Harva kuitenkaan sai mitään takaisin.
Liukkonen arvelee kaikkien tietäneen, että omaisuus meni leirin henkilökunnan taskuihin. Muun muassa eräs teloituskomppanian komentaja on kertonut muistelmissaan, kuinka hän antoi ampujille luvan ottaa vainajilta näiden omaisuuden.
Osuutensa vankien omaisuudesta ja piilottamista rahoista saivat myös vankien kanssa kauppaa käyneet lahtelaiset liikemiehet. Jotkut heistä menestyivät hyvin laajennettuaan liiketoimintaansa pian leirin sulkemisen jälkeen.
– Olisi ollut aika yllättävää, jos rikkaat miehet olisivat tulleet leirille työskentelemään pienellä palkalla erittäin ankeaan työhön.
Yksi heistä oli yhdeksän vuotta aikaisemmin Oululaisen leipomon vaimonsa kanssa perustanut Kaarlo Helenius.
– Helenius osti leirin lopettamisen jälkeen oman liiketalon. Kelloseppä Oskari Rajanen oli leirillä vartijana ja hankki myös uuden talon myymälää varten heti leirin lopettamisen jälkeen. - Anonyymi00074
Natsit marssii jo....
- Anonyymi00075
Lisää keskitysleiri meininkiä. EK on tuhottava!
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012010824.html- Anonyymi00076
Suomi on todella syvältä ahterista!
- Anonyymi00077
Ja naamionatsit marssivat Suomessa ihan vapaasti ja natsilippu lipputangossa !
Tällaista Suomeako me haluamme, eikö muisti riitä 80 vuoden takaisiin tapahtumiin !
Jos kaikki tuo toistuu mitä silloin 80-90 vuotta sitten tapahtui niin eipä kateeksi käy nykyistä nuorisoa ja lapsia jotka joutuvat kokemaan saman kuin ihmiset silloin.
Meillä vanhuksilla ei niin väliä mutta lapsilla ja nuorilla olisi elämä edessä.
Pelottavasti nuo Euroopan (ja Suomen) tapahtumat liukuu samaan malliin kuin silloin 1930-luvulla.
Tämänkin mielipiteen joku natsi tai persu tai hallituksen kannattaja tietysti ilkkuu mutta muistakaa aikanaaan mille ilkuitte ! - Anonyymi00078
Vai että hernekeitto pelastaisi?
Kirjoitin keksimäni kansan kulttuuriteokseen:
"...Korkea ulkomainen määritelmä oli, että syötiin 5 krt / vrk: aamupala, lounas, päivällinen, illallinen, iltapala. Sellaista määrää pidettiin syntinä, ja sanonta oli tästä "syödä koko viikon edestä", johon viittasi Paroni de Montesquieun mielipide: "Lounas tappaa puolet Pariisista, illallinen toisen puolen",
sekä Talmud: (Berakhot 32a10-12) "Synti johtuu hyvän runsaudesta... Vatsan täyttäminen on eräänlainen synti, kuten sanotaan... 'He ovat syöneet, tulleet kylläisiksi ja lihoneet, tulivat ylpeiksi ja unohtivat Minut.'" (Hoos.13:6, 5.Moos.31:20).
...Korkea määritelmä oli, että syötiin lämmin monipuolinen ateria 3 krt / pv, lounas, päivällinen ja illallinen, mikä voitiin laskea "kuin puoleksi viikoksi viikossa", mikä hipoi vääryyden rajaa. Jos joka päivä olisi syöty hyvin, se olisi katsottu sapatin arvoa mitätöiväksi haitaksi, mikä oli johdettu Toorasta (3.26:35) "Niin kauan kuin maa on autiona, saa se levätä nauttien sitä lepoa, jota se ei saanut teidän sapatteinanne, asuessanne siinä",
sekä Talmudin jae suhteessa ruuan laatuun (Beitzah 16a4) ”He sanoivat... että hän voisi syödä sapatin kunniaksi. Jos hän löytäisi hyvän eläimen, hän ottaisi sen sapattia varten, mutta jos hän löytäisi paremman, hän laittaisi sen syrjään sapatiksi, jolloin hän kunnioitti sapattia syömällä laadukasta".
Keskimääräinen määritelmä oli se, että täytyisi olla joka päivä syy sytyttää tuli tehdäkseen ruokaa. Se ei ollut välttämätöntä, sillä ihminen eli ilman kypsentämistäkin saatavalla ruualla, mutta tätä ei suositeltu kolmea päivää ("puoli nälänhätää") tai viikkoa kauempaa, mikä katsottiin nälänhädäksi.
Tämä johdettiin Diogenesin mielipiteestä: "Mikä on oikea aika illalliselle? Jos olet rikas, milloin haluat; ja jos olet köyhä, aina kun voit". Samaan meni määritelmä "syödä kahta maasta olevaa", esim. hernekeittoa leivän kanssa, mikä johdettiin myös "kaksinkertaisen sorkkaeläimen" ongelmasta luonteissa...
Sapatti oli tärkeä päivä, ja jos viimeistään tuolloin ei saatu syödä hyvin, syytettiin vallitsevat olosuhteet luonutta valtaa siitä, että se aiheutti ihmisten joutumista kivikauden tasolle, mikä johdettiin Talmudista (Beitzah 16a13) "Ruokien yhdistäminen sallii ruoanlaiton juhlapäivänä sapattina vain kypsennetystä ruoasta; jos se koostuu vain leivästä (viljatuotteista), se ei riitä", mikä tarkoitti mm. syödä leipää leivän (puuron) kanssa."
Jos luotte oman kulttuurinne, astutte aitojen ulkopuolelle, teistä tulee presidenttiä suurempia, ja käsistänne lähtevät suuret hallitsijat. Pressa ei ole korkeampi, kuin se, joka luo alustan (valtio), jolle pressa asetetaan, jonka alusta on kansa. - Anonyymi00083
Ja naamionatsit marssivat Suomessa ihan vapaasti ja natsilippu lipputangossa !
Tällaista Suomeako me haluamme, eikö muisti riitä 80 vuoden takaisiin tapahtumiin !
Jos kaikki tuo toistuu mitä silloin 80-90 vuotta sitten tapahtui niin eipä kateeksi käy nykyistä nuorisoa ja lapsia jotka joutuvat kokemaan saman kuin ihmiset silloin.
Meillä vanhuksilla ei niin väliä mutta lapsilla ja nuorilla olisi elämä edessä.
Pelottavasti nuo Euroopan (ja Suomen) tapahtumat liukuu samaan malliin kuin silloin 1930-luvulla.
Tämänkin mielipiteen joku natsi tai persu tai hallituksen kannattaja tietysti ilkkuu mutta muistakaa aikanaaan mille ilkuitte ! - Anonyymi00084
Kannattiko tehdä tämän maan eteen töitä?
https://www.is.fi/turun-seutu/art-2000012020049.html
Nii, kannattiko? - Anonyymi00092
On tämä ihme maa...
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012055367.html - Anonyymi00093
On kuolemantuomio syntyä suomeen.
- Anonyymi00096
Me kuollaan tänne kaikki!
Joskus.
- Anonyymi00094
Kumpi tämä on?
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012056083.html
Gestapo vai Stasi? - Anonyymi00095
Onneksi sillä diktatuurilla urkku kusee jo Ukrainan aroilla.
- Anonyymi00097
Tässä keskitysleirissä lähtee järki.
https://www.aamulehti.fi/tampere/art-2000012093010.html - Anonyymi00098
Kapot pitävät jöötä.
https://www.hs.fi/suomi/art-2000012066247.html- Anonyymi00099
V**** mikä kehitysmaa.
- Anonyymi00100
Salaliittouskovaisilla on tuo kummallinen uskonsa.
Ketjusta on poistettu 17 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?581101Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11820Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75785- 53624
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83573Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45522Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36504Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40487Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43483Sinun kanssasi
Kahvilassa tapaaminen olisi jotakin niin outoa. Se ei olisi vain kavereiden tapaaminen, koska ei olla oltu oikeita kaver36476