Minulla on käteisenä, 50 euron seteleinä, 4500 eur. Tuo rahamäärä pitäisi saada s-tilille. Talletusautomaatilla se ei onnistu, S-Pankin ohjeet ovat epäselviä.
Onko tosiaan niin, että käteisen tallettaminen ei ole mahdollista?
Käteisen tallettaminen Omalle S-tilille - onko mahdollista?
4
1012
Vastaukset
- Anonyymi
Passilla voi tallentaa - ja luultavasti pankki päättää kuulustella sinut, koska sinulla on heidän valvontansa ulkopuolista varallisuutta ja sehän on selvä merkki siitä että olet vaarallinen rikollinen.
Joten käytä käteisenä.
Miksi veisit pankkiin ollenkaan? - Anonyymi
Mä tein empiirisen kokeen toisessa pankissa. Avasin uuden tilin ja tyhjätaskuja siirsin rahaa omalta toiselta tililtä parin euron erissä. Sain vuodessa pari tonnia kasaan. Varasin ajan pankkiin jotta keskustelisin asioita. Pankkineuvoja kertoi tehneensä tarkistuksen tileille pariin kertaan ja tulos oli hänelle suuri ihmetys ja hatun nosto minulle.
Meni aika tarkkaan kymmenen vuotta, niin saan puhelun pankista. Pankki haluaa tavata ihmisen joka elää tyhjällä ja ylläpitää tarkkaa taloutta. Enää ei puhuta mistään tilintarkastuksesta.
Mutta tuo ison rahan tallettamisesta tulee vastaan laki rahanpesusta. Nostat tai talleta kerralla ison summan, joudut lain mukaan tekemään selityksen asiasta. Ei se pankki vittuile niillä kysymyksillä.
Mitä itse ajatttelen 30v kokemuksella aikuisena. Miksi pitäisin kotona sukanvarressa tuhansia euroja? Nykyaikana riittää kun pidät säännöllistä kirjanpitoa rahasta ja kirjanpitoa tilistä.
Jos hukkaat tuhannen euron käteiset kadulla, niin kusessa olet. Vai oletko kukaties löytänyt rahapussin jossa on tuo 4000€ ja ajattelit muuttaa sen lailliseksi.
Mietipä sitä, että sinulla on ”miljoona” ja ostat sen unelmien auton tai/ja asunnon. Joudut selvittämään rahan lähteen ja todennäköisesti ostokset jää tekemättä. Tavallisella pankkikortilla voit tehdä kymmenentuhannen ostot kun selvität asian pankissa. Isompien ostojen kanssa saat varmasti pankkisiirtona. - Anonyymi
'Minulla on käteisenä, 50 euron seteleinä, 4500 eur. Tuo rahamäärä pitäisi saada s-tilille. Talletusautomaatilla se ei onnistu, S-Pankin ohjeet ovat epäselviä.'
S-Pankin akvaario joita Prisma / Sokos yhteydessä onnistuu. Kassapalvelut auki 09 - 12 välillä arkisin. - Anonyymi
Sijoita käteisvarat rikollisuuteen .
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1261770
- 1091269
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1401110- 491009
Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni55940- 130930
Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v242902Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.
Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?76786Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.
Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu58769Pridekulkue kiellettävä?
Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla178749