Tuulivoimakuntien Johtajat esittivät julkisuuteen huolen tuulivoimaloiden aiheuttamista moninaisista häiritsevistä haitoista. Tuulivoimaloiden perustuksista ja ulkokuoresta perittävät vuosittain alenevat kiinteistöverotkin on nimitetty haittamaksuksi.
Suunnitelmissa olevat 400 tuulimyllyä jo siten vaikuttaa asumisviihtyvyyteen.
Pyhäjärven kaupunginvaltuusto on reagoinut ja oli hotellilla päättänyt alentaa tonttien hintaa 80 prosentilla.
Suunnitelmissa olevat 400 tuulimyllyä jo siten vaikuttaa asumisviihtyvyyteen.
Pyhäjärven kaupunginvaltuusto on reagoinut ja oli hotellilla päättänyt alentaa tonttien hintaa 80 prosentilla.
Vastaukset 40
Vanhimmat
Kunnalta rohkea veto tunnustaa että tuulimyllyt vaikuttaa tonttien hintaan. Haittavaikutuksesta on nyt valtuuston päätös miinus 80%!
Mutta eppäillä soppii että ryntäystä syntyisi.
Kohta on edullisia mökkirantoja ja taloja myynnissä. Ilmoituksessa tuskin mainitaan että myynnissä melun ja välkkeen häiriön pakottamana!?
Kuka tervejärkinen nyt muutenkaan Pyhäjärvelle haluaisi muuttaa, saati ostaa tontin sinne rakentaakseen? Ei tarvitse kuin lukea tätä palstaa pieni tovi, niin tajuaa suurella osalla asukkaista olevan enempi tai vähempi pahoja mt ongelmia... Yksinkertaista.
Miten olisi, kun rannoille ei tule myllyjä. Eikä korvessa olevien myllyjen ääni haittaa ketään. Se, että sinä et saa osteua pilkkahintaan metsämaita on vain hyvä asia.
Olet vääräässä vain pieni osa on propersuja.
Myllyt kyllä näkyy kohta joka rannalle. Joka puolelle järveä, kun niitä nousee.
Persuilla on mielenterveyden ongelmia
Pitääkö nyt kaikkien pudottaa tonttien hinnat miinus 80%?
On sanomattakin selvää että NEROJA nämä on🤣 Kunnan tonttien alennusmyynnillä yritetään tietysti (TIETYSTI) saada kuntaan uusia yrityksiä. Näissähän on rakentamisvelvoite, eli alennus kumoutuu jos näille tonteille ei rakenneta. Myös 20% käsirahaa ei palauteta jos rakentamista ei tapahdu!
Sanokaa nyt pitääkö tänne yrittää saada yrityksiä vai eikö pidä!
Kaupungin viisasten kerhon jäsenen sanailua klo 8.01, vaikuttaa ensin terävältä kommentilta ,mutta miksi siis ehdollistaa viisautensa joutavan kysymyksen kera,?
Eikö naamiopelle kommentoijana itse tiedä, mistä on itse päättänyt, ja mikä on tonttihinnoittelussa tarkoituksenmukaista?
Yritättänet syyllistää "muroihin kuseksimisesta "eli syyttömiä omasta kompuroinnistasi , joiden seurauksia ovat mm
paikkakunta on pilaantunut tullen mennen ja palatessa sisäpiirileikeissä
a) epäonnistumiset kehitystoimissa ovat johtaneet alennusmyyntiin-halpuutukseen
jotta tuhotyö tulee viimeisteltyä, toistuva tapa on vierittää syyt muille
syylliset huudetaan veronmaksajista , kun ei ole muuta mahdollisuutta
b) yritysten karkottamisesta?
On ollut ennenkin tonttien alennusmyyntejä Pyhäjärvellä.Montako yritystä on silloin tullut??Kyllä se on tämä yritysvastaisuus syy miksi yritykset ei oe kiinnostuneet Pyhäjärvestä .Ne reunaehdot!
Eräällä yrityksellä oli hyvät reunaehdot, kiitos Pro Pyhäjärven. Rakennettiin kaupungin toimesta miljoonahalli, hirvittävän kallis infra (mm.kaukolämpölaitos, halliin laitettiin kuitenkin maalämpö) ja lahjoitettiin 50 vuotta vanhalle yritykselle vielä 200.000€ rahaakin! Oli hyvät reunaehdot. Mitä saatiin? Ei yhtään työllistettyä Pyhäjärvistä, yhteisöveroja 0€, vuokratuloja 0€?, halli jouduttiin myymään pilkkahintaan jne...
no, menikö pilkkahintainen halli työllistävälle yritykselle? hallikaupan tehneet ovat tästä ihan itse päättäjinä vastuullisia,,vai mitä. montako työpaikkaa keikaus toi.
Juurikin se.
Titan ja Lailan halli on yksi tyhmimpiä tempauksia....
Eipä tule rynnäkköä tontteja jonottamaan? Sitten voisi olla muutama kyselijä jos vesi - viemäri ja sähköliittymä kuuluisi hintaan? Perustusten tekoa tulisi avustaa myös 80 prosentilla...
Ei sellaista tempausta olekaan mill'ä nämä tyhjenevät maalaiskunnat saisivat uusia asukkaita.
Onko tietoa ketkä omistaa yrityksen Tuulipuisto Oy Pyhäjärvi johtaako jäljet taas kerran samojen suhmuroijien jäljille jotka tuhoaa täällä pyhäjärvellä maat ja veet.
Tietoa omistajista ei löytynyt edes maksullisesta Finder palvelusta. Sarjassamme ;outoja tapauksia Pyhäjärvellä.
Vain lukutaidoton idiootti kävelee hiihtoladulla.
Taasen uusi vedätys salataan kaikki ,onkohan pesuvettä tarpeeksi että pesu onnistuu
Mitä runkkaat taas Putinin kuvia katsellen. No voi voi
Tuosta löytyi helposti:
https://www.kauppalehti.fi/yritykset/yritys/tuulipuisto+oy+pyhajarvi/33917157
Vastuuhenkilöt löytyy oikealta linkistä...
Joko joku hokasi että siinähän on miljoona bisnes kun kaavotuttaa kunnalla pilkkahinnalla muiden metsät valmiiksi tuulipuistoksi ja sitte huutokauppaa miljoonilla tuulifirmoille valmiin "puiston" temmellyskentäksi!?
Tämä olisi sopinut esim. Mhyn bisnekseksi.
Joko sinä olet hoksannut, että ei ole tervettä runkata joka päivä Putinin kuvia katsellen?
Ja vielä "tuulipuisto Pyhäjärvi" ottaa kaikki tuet mitä saa ja myy yhtiön edelleen jollekkin koijarille.Näin se piiri pieni pyörii ja ketkut siellä hyörii.
Kunnan päätöksellä alentaa tonttien hintaa ei ole mitään tekemistä tuulivoiman kanssa. Persuilla on tapana valehdella. He eivät muuten olisikaan persuja.
Voi voi mitä sitten 🤣
Sitä sitten, että täällä tuulivoimaa vastaava persu valehteli taas. Valheet eivät wenää mahdu
40 000 tuhanne hehtaarin alueelle.
Voisi keskittyä ainoaan asiaan mitä osaa: runkkaamiseen.
Onko sulla ongelma.sinä keskityt vaan runkkaamiseen jos ei ole tuon kummempaa kerrottavaa niin keskity vaan siihen.Ei tarvita sinulta tietoa milloin ja missä sitä teet
Nyt kun valtuusto alensi tonttien hintoja 80 prosenttia naurun hyrskähdysten saattelemana, putoaa myös tonttien kiinteistövero.
Raju on tuulimyllyjen melun ja vällkkeen vaikutus tonttien arvoon! Miinus 80 %!!!
Tonttien arvo ei vaikuta kiinteistöveroon vaan kiinteistön arvo! Ja jos kaupunki myy tontteja 80% alennuksella, ei se vaikuta edes tontin arvoon kiinteistön arvoa arvioitaessa! Muuten meni ihan oikein, eli täyttä paskaa koko kirjoitus🤣
Älä höpise. Taajamassa olevien tonteilla ei ole mitään tekemistä tuulivoiman kanssa. Jos jotain on niin se nostaa tontien hintaa parantamalla kunnan taloutta.
Miksi kunnanvaltuusto pantiin päättämään tonttien alennusmyynnistä? Olisiko joku vaikka kunnan vuokra-asunnossa asuva kiinnostunut lunastamaan tontin tinkiminen jälkeen? Lisääntyisikö siinä asukasluku ja verot?
Set on niin, että tuulivoima on ainoa mahdollisuus pitää Pyhäjärvi asuinkelpoisena ja itsenäisenä kaupunkina.
Kunta ei voi rajata tontin alennettua hintaa koskemaan vain rikasta Pyhäjärvelle muuttavaa vaikka heitä toivotaan. Hankala tilanne tontti kauppiaan kioskilla jos köyhä paikallinen haluaisi ostaa miinus 80 tontin?
Entä ne hyvä palkkaiset jotka maksavat kunnan palkasta veronsa muualle?
Vakka vuotaa sanoi vaari aikoinaan .
Mistä olet saanut sen käsityksen että alennus koskee vain rikasta ulkopaikkakuntalaista? Aivan höpö höpö juttuja taas......
Kukapa siitä hyötyisi jos köyhä paikallinen tontin ostaisi? Vähä sama teollisuushallien vuokrauksessa. Minne se iso ja työllistävä yritys ohjataan jos hallit pidetään vuokrattuna hinnalla millä hyvänsä? Joka vuosi Laakkanen löytää miljoonan keskuskoulun remontointiin kunnassa jossa oppilaat vähenee vuosittain mutta risteysalueelle ei ole yritystiloja tehty kymmeneen vuoteen?
Kaivos käytäviin ne ohjataan. Ja jos ei kelpaa voi jatkaa matkaa kärsämäelle