Rescue mammalle?

🙄🐶🏡 Olen jumiutunut ruutu.fi:n koiralle koti ohjelmaan. On liikuttavaa, miten koirille löytyy uusi rakastava koti, kun edellisestä kodista joudutaan luovuttamaan syystä tai toisesta. Tuo munkin nössökkä ❤ ties minkälaisen kohtalon jälkeen päätyi tänne mulle huollettavaksi kymmeneksi vuodeksi.

Kyllä inä vieläkin ottaisin rescuen tämän koiran jälkeen. Mutta mielellään sellaisen kaksijalkaisen miespuolisen, joka pääsee jääkaapille ihan itsekin 🍕

4

221

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ” Olen nainen ja kaipaan täällä miestä, jonka kanssa tutustuttiin ylitöissä. Olen hänen kanssaan syönyt lounaaksi cajun broileria Sellossa.” Niin mies tässä hahmossa oli joku espooconnection?

      • Sello on Espoon Leppävaarassa oleva ostoskeskus.


    • Anonyymi

      Luopuvatko ihmiset liian helposti koiristaan? Eihän koiran kanssa elämä ole aina ruusuilla tanssimista.

      • Minusta ohjelmassa oli hyvin perusteltu koiran antaminen sopivampiin olosuhteisiin. Elämäntilanteen muuttuessa sellaiseksi, että koiralla ei ole enää hyvä olla, on ihan asiallista luopua koirasta. Jossakin tapauksessa se elämäntilanne muuttui vauvan tultua taloon, toisessa taas liikkuminen tuotti ongelmia. Joku koiran ottanut pariskunta erosi, eikä koira ollut sellainen, että yksi ihminen olisi pystynyt hoitamaan. Isännän kuollessa oli hienoa, että koiralle vielä löytyi välittävä koti.

        Mulla on vain rescue koiria ollut. Sellainen koira sopeutuu nopsasti uuteen kotiin, eikä haikaile entisen perään. Koirat on fiksuja eläimiä.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      156
      1152
    2. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      29
      1083
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      44
      933
    4. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      42
      795
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      49
      747
    6. Onko kaivattusi älykäs

      vai onko helposti vedätettävissä
      Ikävä
      62
      728
    7. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      71
      634
    8. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      37
      609
    9. Miten yksi ihminen

      Voi kolahtaa näin kovaa? Saada ajatukset vallattua näin totaalisesti? Taidan oikeasti tarvita ammattiapua tämän kanssa,
      Ikävä
      37
      606
    10. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      76
      597
    Aihe