AY- pomot ne ovat tämän maan suurimpia kapitalisti-porvareita, jotka kyykyttävät salaa tavan työläisiä. Lakkoilu hyödyttää ainoastaan kyseisiä liittojen herroja jonka köyhempi kansa näkee reilun vuoden päästä taas kongreettisesti kun vuoden 2024 verotulot julkaistaan. Työntekijöiden hartijoilla on kustannettu turhanpäiväisille, suitaan soitteleville pötriköille suuret mahat ja paksut lompakot. Jätkän selästä revityillä rahoilla tienaavat lakon aikana kunnon tilit ittelleen, että on sitten rahaa rellestää kesällä-sikoja ovat! Ei se työläinenkään kaikkea usko mitä syötetään!
Lakkokeskustelua
10
206
Vastaukset
- Anonyymi
Älä yritä siirtää maalia pois paikaltaan. Kysymys on työntekijöiden oikeuksista.
- Anonyymi
Me työntekijät emme välttämättä ainakaan kaikki tajua arvostaa tarpeeksi työnantajaa. Työnantajat tekevät töitä ympäri vuorokauden kantaen harteillaan kauheaa stressiä, talousvaikeuksien kanssa painien. Itse ainakin haluan olla palkan nauttijana ja olen kiitollinen että saan tehdä töitä täällä vapaassa Suomessa. Joka narisee ja on tyytymätön palkkaan ym. etuihin, niin voihan sitä alkaa yrittäjäksikin, terve menoa vaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Me työntekijät emme välttämättä ainakaan kaikki tajua arvostaa tarpeeksi työnantajaa. Työnantajat tekevät töitä ympäri vuorokauden kantaen harteillaan kauheaa stressiä, talousvaikeuksien kanssa painien. Itse ainakin haluan olla palkan nauttijana ja olen kiitollinen että saan tehdä töitä täällä vapaassa Suomessa. Joka narisee ja on tyytymätön palkkaan ym. etuihin, niin voihan sitä alkaa yrittäjäksikin, terve menoa vaan.
En ala yrittäjäksi mistään hinnasta...Minulla on kokemuksia yrittäjyydestä ja nyt on asiani hyvin kunhan vaan saan olla toisilla töissä. Onneksi osa lakkoilijoista on lakkovastaisia... Huolettaa se että jos yritykset lopettaa ja joudutaan tässä kilometritehtaalle kun on vielä vähän asuntovelkaakin hoidettavana.
- Anonyymi
AY ja ahtaajatko tätä maata johtaakin eikä hallitus. Nyt jo lakkorintama rakoilee kun polttoainetoimituksia hoidetaan yöllä .Ei polttoaineet lopu koska sitten Suomi pysähtyisi täysin ja lakkoilijat saisi lujaa turpaan.
- Anonyymi
Kyllä ay-liikkeet ja vihervassari saivat melkoisen laskun Suomen taloudelle. Pitäis laitaa SAK, AKT, Teollisuuslito ym. korvaamaan aiheuttamansa vahingot.
- Anonyymi
Mitä!! Eikö ne olekkaan pienituloisten etua ajamassa? Onko minua taas kerran petetty? Nim: Tehtaan pienipalkkaisin heittopussi
- Anonyymi
K.rvänsyyliä Ay m.lkerot ovat . Saunan taa kaikki niin loppuu lakkoilu ja palataan normaaliin.
- Anonyymi
Lahtarimeininkiä. Kohta ollaan sisällissodassa.
- Anonyymi
Ihmisten tulee ymmärtää, että työntekijöiden edut ovat saavutettuja etuja. Ei niitä ole kukaan tarjottimella tuonut, vaan niistä on pitänyt taistella rankasti. Nyt työntekijöistä yritetään taas tehdä Suomessakin halpatyövoimaa ja alistaa "paikallisin sopimuksin" elinkeinoelämän vallan alle. Kyseessähän olisivat ns. isäntä/renki emäntä/piika sopimukset. Olemmeko siis menossa 100 v taaksepäin työntekijöiden kohtelussa ja työn rahallisessa korvaamisessa. Tätä ei voi hyväksyä - siksi lakot. Lukekaa ihmeessä Suomen historiaa, niin tiedätte miten edut on saatu ja kuinka suuria uhrauksia ne aikanaan vaaativat.
- Anonyymi
Kuulostaa, että sinä et ymmärrä suomen historiasta yhtäkäs mitään. Kannattaa miettiä mitä kirjoittelet että et munais enempää ittees. Kannattaa kysyä vaikka neuvoja ennen kirjoituksen julkaisemista joiltain muilta kuin ääri vasemmistoon kuuluvalta kommunistilta.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k1473197Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel702200Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä102167Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien701866Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?1551682Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi241586Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k121424Pesäpallo rulettaa
Hehkutin täällä aikaisemmin Mansen naisten joukkueen Suomen mestaruutta. Jostain kumman syystä kirjoitustani ei enää löy31143Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem231128Lamppu syttyi
Tiedätkö mitä mies, olen aivan yhtä rakastunut suhun. Kyllä. Koita jaksaa eiköhän me kohta nähdä ❤️751095