Kokenein ulkopolitiikan hoitaja Paavo Väyrynen

Yle 1 - Puoli Seitsemän esitti harvinaisen rehellisen ja suoran "jopa mediana anteeksi pyytävänä" haastatteluna Paavo Väyrysen inhimillisen henkilöhaastattelun:

Yle Areena: ~ https://areena.yle.fi/1-66455374 -
Yle Areena otsikointi: "Paavo Väyrynen jätti joulukuussa puoluepolitiikan. Mitä kuuluu Suomi-politiikan konkarille nyt? Juontajina Ella Kanninen ja Mikko Kekäläinen. #Puoli7"

Nyt jokainen voi analysoida rehellisyyden, suorapuheisuuden, kehumisen tai muun ominaisuuden, mitä Paavon niskaan on vuosien saatossa heitelty -aiheetta vai aiheellisesti!


__ __ __
Kansa kysyy lopulta aina kolmea Itsenäisyydellemme tärkeää asiaa!

Nuo oleelliset kysymykset ovat:

Kanta Natoon, kanta Euroopan unioniin ja eurokriisiin - lopulta markkaan. Vain yhdellä on kaikkiin selvä vastaus. Paavo Väyrynen sanoo Natolle ainoana täyden ein - Kansa tykkää. Paavolla on myös selvä vastaus euroon ja EU:hun. Kyllä kansa kysyy ja tietää muutakin.

Paavo kävi yksin täysillä taistelua eduskunnassa Europan yhteisöön liittymistä vastaan -

.. jo silloin, kun Timo Soini oli peruskoulussa. Paavo punoi juonia presidentti Urho Kekkosen kanssa jo silloin, kun Sauli Niinistöä ei näkynyt politiikassa. Paavo on edelleen loistavassa kunnossa - kaikista muista ei saata voida sanoa ehkä samaa.

...
Paavo on enemmän Urho Kekkosen mies, kuin Soini konsanaan

Väyrynen on enemmän EU-vastainen kuin Timo milloinkaan. Paavo Keminmaalta on enemmän suomalaisen luonteen perikuva kuin Pekka Haavisto alkuunkaan. Väyrynen kantaa Kekkosen perintöä - tapahtuiko Keskustalta suuri virhe, kun valitsivat Lahdessa Kiviniemen puheenjohtajaksi Paavon sijasta?

...
[U][History] Paavo Väyrynen esiintyi YLE 1:en suorassa haastattelussa kuin valtiomies. Suomi kulkee raskaiden hallitusvirheiden jälkeen niin syvään lamaan, josta nouseminen vaatii johtajaa isolla J:llä. Kekkosen perintöä kantava Paavo Väyrynen on se mies, joka esikuntineen voi tehdä asialle jotain.

--- Tuleeko ennenaikaisten eduskuntavaalien jälkeen yllättäen Timo Soinista pääministeri?

Paavo ilmoitti jättäneensä politiikan, vai nukkuuko yön yili, kuten kannusti uutta TP Alexander Stubb' ia tekemään --

__
EKSTRA POLITIIKAN HISTORIASTA
Yhdistävätkö kassakaappisopimuksella Soini ja Väyrynen Perussuomalaiset ja Keskustan?! ;)

...
[ ... Tamminiemessä istui kymmeniä vuosia sitten kaksi miestä vakavana, kun piti tehdä ratkaisuja Suomen hyväksi ja eduksi -

.. vanha hapuileva presidentti Urho Kekkonen ja terhakasti tanhuava nuorukainen Paavo Väyrynen keskustelivat kahden kesken työhuoneen pienessä neuvottelunurkkauksessa - oli kysymys Suomelle tärkeistä asioista --- näin kertoo sitkeä huhu Tamminiemestä ... ]

Paavo Väyrynen on ylivoimaisesti kokenein, vieläkin nuorekas poliitikko seuraavaksi Keskustan uudeksi vanhaksi puheenjohtajaksi -eipä näin, mutta minkä ikäinen Väyrynen onkaan, jos Stubb joutuu eroamaan ennen aikojaan nykyisestä tehtävästään?

Väyrynen tietää pelit Suomessa ja Venäjällä - olipa Paavo riittävän kauan myös Brysselin juonitteluissakin mukana - vastustettuaan EU:hun liittymistä miltei henkihieveriin saakka.

Koodisanat: Suomi oli jo ennen Euroopan Unionia Euroopan Talousalueessa (ETA) - se olisi riittänyt, kuten Norjallekin!

__
PS
Vuodelta 2018!: "Itä ja länsi törmäävät - tarvitsemme kriisin kestävän presidentin!"
~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2018/01/ita-ja-lansi-tormaavat-tarvitsemme.html -


__
145325

15

377

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Moi 775340992323

      • Anonyymi

        Codex?


      • Anonyymi

        Taustajoukkojen koodausohjeistus?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Taustajoukkojen koodausohjeistus?

        Taitaa olla Väykän taustajoukot vähissä. Ei löytynyt edes riittävästi kannattajakortteja.


      • Anonyymi

        Pyysikö media anteeksi Paavolta puoliseiskassa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pyysikö media anteeksi Paavolta puoliseiskassa?

        TÄH!!! Mitä ihmettä sekoilet?!


    • Anonyymi

      Hyvä saada Paavosta sitä toistakin tietoa!

      • Anonyymi

        Sellaista huutelet omasta öyhötyksestäsi.


    • Anonyymi

      Väyrysen paluu voi olla jälleen monille yllätys!

      • Anonyymi

        No joo - ei kelpaa edes eurovaaliehdokkaaksi.


    • Anonyymi

      Väyrynen kantaa Kekkosen salaisuutta!

      • Anonyymi

        Jep - ovat Moskovan juoksupoikia. Venäläisetkin halveksivat tällaisia pettureita.


    • Anonyymi

      Entä vatsasyöpäsi?????

    • Anonyymi

      Väykkä voisi nyt pelastaa Suomen!

    • Anonyymi

      Paavo Väyrynen olisi ollut ainoa oikea ja laajasti eurooppalaista rauhaa ja turvallisuutta valaiseva kirjoittaja Sauli Niinistön sijasta. Paavolla on kaikki ilmansuunnat omaava kyky ja näkemys mitää pitäisi tehdä kokonaisvaltaisen eurooppalaisuuden nimiin, jotta von DER Layenin huolet hällvenisivät.

      Niinistö edustaa vain nato-henkeä ja paatosta.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      23
      2346
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      112
      1967
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      113
      1617
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      42
      1483
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1407
    6. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1045
    7. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      118
      932
    8. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      15
      919
    9. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      917
    10. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      81
      865
    Aihe