Uponor toimilaite / lattialämmitys, kylmät lattiat

Anonyymi-ap

Uudehkossa kerrostalossa kolme sinistä toimilaitetta (jostain syystä kyllä neljä ”putkea” mutta välistä puuttuu yksi sininen toimilaite, onko normaalia?). Parissa on keskimmäinen osa on ylhäällä eli lämmintä virtaa mutta makkarin toimilaitteen keskiosa ihan matalalla eli lattia kylmänä.

Otin huoltoon syksyllä yhteyttä, ja he etänä nosti maksimilämpötilaa fidelixin kautta. Auttoi hetken ja nyt taas ihmettelin kun lattiat ovat kylmät ja avasin ton luukun missä jakotukki on.

Mitähän tähän vois tehdä, pitääkö ottaa huoltoon yhteyttä taas. En muutenkaan ymmärrä miten maksimilämpötilan nostaminen auttaisi/auttoi syksyllä..? Maksimi nostettiin 24->26 astetta.
Säädöt on ollu täysillä aina, ikinä ei kyllä lämpötila oo ylttyny 23 astetta ylemmäks, oli se maksimi mikä vaan.

En ymmärrä näistä kyllä mitään joten siks oon epävarma

3

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pesutilojen lämmitykessä ei ole toimilaitetta eikä termostaattia, se säädetään manuaalisesti siitä venttiilistä.

      • Anonyymi

        😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋

        ❤️ ­­N­­y­­m­­f­­o­­­m­­a­­­a­n­­­i -> https://l24.im/ecC7ux#kissagirl21

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      Onhan se tosiaan ihan hirveää, kun ei asunnon lämpötilaa saa nostettua +26 asteeseen talvipakkasilla.

      Lämmitys ei ole riittävää, jos ei tarkene pitää tuuletustikkunaan raollaan koko ajan.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump ja Vance murskasivat ja nolasivat Zelenskyn tiedotusvälineiden edessä Valkoisessa talossa.

      Jopa oli uskomaton tilaisuus Valkoisessa talossa. Zelensky jäi täydelliseksi lehdellä soittelijaksi suhteessa Trumpiin j
      Maailman menoa
      739
      4533
    2. Zelenskyi ei suostunut nöyrtymään Trumpin ja Vancen edessä, siksi meni pieleen

      Trumppia täytyy imarrella, silloin homma toimii aina. Tähän Zelenskyi ei suostunut.
      Maailman menoa
      568
      3450
    3. Mikä on kaivattusi ärsyttävin piirre?

      Mun kaivattu on erittäin vastahakoinen puhumaan itsestä. Kääntää puheenaiheen aina muuhun kun hänestä tulee puhetta.
      Ikävä
      173
      2181
    4. Harmi että

      Pidät niin vastenmielisenä. Olen minäkin välissä ollut ihan kamala sinulle ja ihmetellyt miten voit minusta tykätä. Se o
      Ikävä
      12
      1754
    5. Miten saisin

      Sinut omakseni?
      Ikävä
      96
      1596
    6. MTV: Katri Helena repäisee kunnolla - Aivan uudessa roolissa TV:ssä - Tätä ei arvannut!

      No nyt iskelmälegenda ja koko kansan Katri Helena kyllä repäisee kunnolla! Upeaa heittäytymistä, Katri Helena! Lue, mis
      Suomalaiset julkkikset
      35
      1568
    7. TELIA pakottaa 4G-liittymiä väkisin 5G-liittymiin, vaihtaa ilman lupaa

      Ihmisten sopimuksia! https://www.is.fi/digitoday/mobiili/art-2000011063159.html "Telia on lähettänyt osalle 4g-asiakka
      Maailman menoa
      161
      1271
    8. OP Kaskimaa

      Niin sitten pankki vaihtaa nimeään ja pääkonttori siirtyy ties minne. Pulkkisen visio, Kainuu ei kelvannut.
      Kuhmo
      30
      1118
    9. Kaikkia ei voi miellyttää

      Eikä ole tarviskaan. Hyvää huomenta ja mukavaa perjantaita. 😊❄️⚜️✌🏼❤️
      Ikävä
      224
      1041
    10. Viimeiset helmiterveiset

      kaivatullesi tähän alas 🙇💙
      Ikävä
      70
      976
    Aihe