Perussuomalaiset ovat verokriittiisiä ja haluavat verot alas. Paitsi että se ei pidä paikkaansa:
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/kl/a8994724-e53a-4b2e-9fba-10b1f36a034d?ref=ampparit:9b92
Valtiovarainministeri Purra väläytti terveysveroa.
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/kl/a8994724-e53a-4b2e-9fba-10b1f36a034d?ref=ampparit:9b92
Valtiovarainministeri Purra väläytti terveysveroa.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Riikan suunnittelema ruuan raippavero merkitsee mm. lihaville suunniteltua, uutta haittaveroa? Ylipainohan tulee useimmiten juuri rasvan ja sokerin syönnistä ja suola kerryttää nestettä vartaloon? Esim. euro per ylimääräinen kilo henkilöä kohden tekisi jo melko mukavan summan?
Vasut ei tuosta tehneet menolaskelmaa, paperittomien täysihoito elinikäinen, eli lisää paljon velkaa suomelle.
https://stm.fi/paperittomien-terveydenhuolto
Älä persutrolli aina vaihda aihetta.
No tämähän on selvä, aihe vaihtuu kun alkuperäinen ei miellytä.
Vasujen mielestä tuo on ilmaista, niinpä niin.
https://yle.fi/a/74-20001516
Mitä mahtavat potrat olla mieltä, kun heitä tullaan rankaisemaan?
Terveysvero on ihan kannatettava idea. Toteutus voi olla haastavaa, mutta tuskin mahdotonta. Tätä vasten persujen halu vähentää kaljan verotusta tuntuu omituiselta.
Olisi mielenkiintoista, jos kyettäisiin mittaamaan eri puolueiden kannattajien painoindeksit. Veikkaan, että se on Vihreiden kannattajilla alhaisin. Suurin se lienee valtakunnallisten terveystieojen perusteella ehkä Kepun kannattajilla, koska heitä asuu paljon itäisen ja pohjoisen Suomen maakunnissa Kokoomuksessa painoindeksi lienee yleisesti aika hyvä, vaikka työministeri Satonen esimerkkinä kertoo syövänsä sunnutai-lounaan Sastamalan Hesburgerissa aina kun on aikaa.
Kuvien perusteella persut ovat lihavinta porukkaa? Iskee siis taas persujen omaan nilkkaan?
Jos persut ulkoistavat oman terveytensä Viroon ihan samalla tavalla kuin Vallinin Veke veronmaksunsa....
Ja kakkosasunnot sekä puolisot persut hankkivat lämpimistä maista?
"Oooh Las Palmas, oooh Las Palmas......"
Laulaa venepakolaispersu.
https://img.ilcdn.fi/MCTPjHbvnDHZMzbrAN1IAVlpsIY=/0x94:829x716/full-fit-in/920x0/img-s3.ilcdn.fi/15d69591f2a7d58f7fc92144218288b558d922058bd624bd1153bd7ffb92d38e.jpg
Terveysvero on hyvä ajatus.
Mitä tuohon painoindeksiin tulee, niin kyllä nämä pääluottamusmiehet, Turja Lehtoset ja muut ay-aktiivit joutuisivat melkoiset verot maksamaan, sen verran hyvinsyönyttä porukkaa näyttävät oelvan. Joten eiköhän SAK sitäkin vastaan lakkoilisi.
Vihreillä ei olisi myöskään hurraamista, heillä kun aina ideologia ja toteutus ovat niin pahassa ristiriidassa. Kasvisruoka kun oikeasti ei ole terveysruokaa, vaikka ideologisista syistä niin annateaan ymmärtää. Sitähän suositaan lähinnä eettisistä syistä, ei terveyssyistä. Lisäravinteita popsimalla pitää paikata ruuan jättämiä vajeita. Eikä se cafe latte terveysjuoma ole sekään.
Ei perussuomalaisten pitäisi ehdottaa uusia veroja, kun he haluavat laskea veroastetta ja yhteiskunnan holhoamista.
Miten tässä nyt näin kävi?
DEMARIT JOUTAVATKIN LAIHTUA.
KATSOKAA NYT LAKKOVAHTEJA.
KAIKKI LÄSKEJÄ.
RASKAS TYÖ.
HAHHAHHAAA.
JA POOOIS.
Purra lupasi verottaa sähköautoja ja maksaa sakkoja kun ilmastotavoite jää saavuttamatta.
Eli lissää velekoo tiedossa!
Kreikasta yrittettiin rakentaa persuparatiisi verojen välttelyn suhteen. Huonosti kävi.
Persut haluavat pentsiiniä ja riisseliä halavalla ja turvetta polttouuniin, saasteista viis ja saastemaksuista viis. Sähköautoille ja tuulivoimalle kovat verot päälle ja rikkaille kovat verohelpotukset, näin Suomi nousee.
Yllättävän paljon haluaa persut lisää veroja, kun muistaa että haluavat laskea kokonaisveroastetta ja vähentää holhoavaa valtiota.
Miten meni niin kuin omasta mielestä tuo vaalitulos?