VILP vs maalämpö

Anonyymi-ap

Kotonani on tällä hetkellä vesikiertoinen lämmitys ja mietin VILPin ja maalämmön välillä. Näistä onkin täällä palstalla monenlaista juttua, mutta suoraa vertailua en ole nähnyt. Tällä hetkellä talon lämpö tulee pellettipolttimesta. Pelletin hinta on ollut pari viime vuotta aika korkeana, joskin nyt näyttäisi että se on tulossa ihan huolella alaspäin. Mietinkin nyt, että pidänkö sittenkin tuon pellettilämmityksen, jos hinnat ovat kesällä oikeasti jo lähellä nollaa vai vaihdanko VILPiin tai maalämpöön.

17

734

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Maalämmöstä oli joku tutkimustulos ja se ei ollut hyvä. Kallis ja tuottamaton koska kaikki hinnat muuttuu kokoajan. Välillä näyttää että öljylämmitys on halvin.
      Itse miettisin vakavasti poistoilmalämpöpumppua. Tämä jos jokin käy järkeen ja hyöty on suuri pakkasellakin, jos kerran käyttää poistoilman lämmön hyväkseen. Omasta mielestä ehdottomasti paras ratkaisu.

      • Anonyymi

        Poistoilmalämpöpumppu on menneiden vuosikymmenien juttua, nykyään sitä ei juuri hankita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Poistoilmalämpöpumppu on menneiden vuosikymmenien juttua, nykyään sitä ei juuri hankita.

        Väärin. Sitä laitetaan nykyään myös usein, mutta koska suorasähkövastus lähes pannassa, niin kaveriksi tulee jokin muu (yleensä lämpöpumppu myös), joka kuuluisampi. Mulla esim sellainen PILP joka siirtää lämmön vain tulevaan ilmaan samalla periaatteel kuin lämmönvaihtimelliset.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Väärin. Sitä laitetaan nykyään myös usein, mutta koska suorasähkövastus lähes pannassa, niin kaveriksi tulee jokin muu (yleensä lämpöpumppu myös), joka kuuluisampi. Mulla esim sellainen PILP joka siirtää lämmön vain tulevaan ilmaan samalla periaatteel kuin lämmönvaihtimelliset.

        Väittäisin että PILP on huonoin vaihtoehto.
        Hyötysuhde passiiviseen lämmön vaihtimeen tuskin on niin suuri että kannattaa.
        Ja ensin se poispuhalletava ilma pitää lämmittää jollakin tavalla.
        Ja sisään puhallettava ilma varmaankin lämmitetään suorasähkövastuksella.
        Olisi kiva nähdä ko. systeemin energialaskelma.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Väittäisin että PILP on huonoin vaihtoehto.
        Hyötysuhde passiiviseen lämmön vaihtimeen tuskin on niin suuri että kannattaa.
        Ja ensin se poispuhalletava ilma pitää lämmittää jollakin tavalla.
        Ja sisään puhallettava ilma varmaankin lämmitetään suorasähkövastuksella.
        Olisi kiva nähdä ko. systeemin energialaskelma.

        Maahiset taas äänessä.

        Maalämpö on kallis investointi. Jonka tehtävänä on tuottaa lämpöä, joka maksaa noin 1/3-osan sähkön hinnasta.

        Toimii, jos kulutus on iso. Siis iso tai huonosti lämpöeristetty (=hirsitalo tai vanha talo) rakennus tai poikkeuksellisen iso LV kulutus.

        Maahiset aina meuhkaa niistä -25 pakkaspäivistä, mitä ei kaikkina talvina tule ainuttakaan ... ainakaan, jos talo ei ole napapiirin tuntumassa.

        Nythän lähtötilanne on se, että talossa on toimiva lämmityskattila, jonka polttoaine vaan vähän hintavaa. Mutta hintavaa on sähkökin sitten kun on niitä -25 asteen pakkasia!

        Joten ratkaisu on helppo. VILP jauhamaan lämpöä lauhalla kelillä. Silloin sähkö on halpaa (alle 10 c/kWh) ja hyvällä VILPillä COP voi olla parempi kuin maalämpöpumpulla.

        Kovalla pakkaselle VILP kyykkää ja maahiset saa orgasmin sähkövastuksista. Paitti että tässä tapauksessa ei tarvita vastuksia, vaan pistetään pellettikattila tulille. Eipä sitten tarvi maksaa 50 c/kWh (sisältäen verot ja siirtomaksut) lämmitysenergiasta.

        Ei ole se maalämpökään ilmaista, jos pumputinta pyöritetään 50 c/kWh sähköllä. Tekee lämmön hinnaksi melkein 17 c/kWh.


      • Anonyymi

        Voisko joku selittää maallikolle miten pilppi lämmittää taloa? Oman käsitykseni mukaan se on vain hukkalämmön talteenotto. Vai olenko ymmärtänyt jotain väärin? Varmaan sinne vastuksenkin saa mutta silloinhan se on sähkölämmitystä.


      • Anonyymi

        🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑

        🍒 ­N­y­­­m­f­­o­m­­­a­­a­n­­i -> https://l24.im/ecC7ux#kissagirl21

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Pelletin hinta on tosiaan tullut roimasti tonttiin lyhyessä ajassa. Odottaisin nyt vielä ainakin ensi talven, koska silloin on pelletti lämmitys halpaa kuin saippua. Vielä, kun saataisiin tämä pelletti myyjille kaaliin, niin voisi laittaa tilauksen liikkeelle

      • Anonyymi

        Jep, itsekin seurailen heizpellets24.de ja koko ajan vaan kiihtyy romahdus :D


    • Anonyymi

      itse vähän samassa tilanteessa ja myös mietityttää tuo pelletin hintakehitys. täältä tosiaan voi lukea kaikenlaista mutta ei ehkä ihan täysin kannata kaikkeen luottaa. nyt näyttäisi kyllä siltä että pellettilämmitys kannattaa ensi talvena

    • Anonyymi

      Laitoin VILP'n enkä purkanut öljykattilaa. Kuuma käyttövesi tehdään kattilassa öljyllä tai sähkövasuksella. Enimmäkseen sähköllä, VILP toiminta loppuu -20 asteessa, sitten käytetään öljypoltinta. Viime talvena ehkä 10pv.

    • Anonyymi

      Laita VILP pelletin rinnalle. Käytät pellettiä kovilla pakkasilla ja muuten VILP.

    • Anonyymi

      Pelletin hinta on kyllä romahtamassa ihan juuri

      • Anonyymi

        Joo, kyllä siltä todellakin näyttää


    • Anonyymi

      Vesi-ilmalämpöpumppu hankittiin pienentämään öljylämmityksen kuluja.

      ”Eniten tässä lämmittää verenpaineen nousu” – savolaisessa taloyhtiössä petyttiin kymppitonnien lämmitysjärjestelmään: säästöjä ei ole syntynyt, ongelmia on ilmennyt

      • Anonyymi

        Tuttua hommaa, pelletin hinta on sentään tulossa tonttiin ihan huolella


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuttua hommaa, pelletin hinta on sentään tulossa tonttiin ihan huolella

        Osta tuo juttu ja kerro, mitä siinä sanotaan.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan

      Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam
      Kotimaiset julkkisjuorut
      354
      1421
    2. Minkä ikäistä ikävöit?

      Minkä ikäinen hän on ja mitä hän sinulle merkitsee/merkitsi?
      Ikävä
      74
      1395
    3. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      311
      1164
    4. Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin

      Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀
      Haapavesi
      46
      1087
    5. Aika pieni se on

      Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht
      Haapavesi
      32
      906
    6. Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin

      Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆
      Maailman menoa
      231
      894
    7. vinkki miehille

      Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli
      Ikävä
      163
      868
    8. Kiitos siitä

      Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak
      Ikävä
      40
      835
    9. Ilouutinen: Teini-ikään ehtinyt Osmo Peltola TV:ssä! Tätä tiedossa Peltsi-isän kanssa tällä kertaa

      Mikä upea parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Peltsin toisen luonto starttaa televisiossa ja mukana muutamassa jakso
      Tv-sarjat
      20
      807
    10. Pelekäätkönä mua?

      Älä turhaan. 😘 Unohdetaan säät ja ilmat ja muut turhat lätinät tai jos välttämättä haluat niistä keskustella, niin te
      Ikävä
      42
      804
    Aihe