isohko ahma, todennettu asiantuntijoiden avulla on pesiytynyt kirkkonummen lähimetsiin ja käy öisin pihallamme kaivelemassa ja häiritsemässä kotieläimiä, miten pääsen tuosta eroon ? kissamme on ollut öisin irti ja siitä huolimatta tuo tulee pihalle ? on kyllä paljon kissaa isompi mutta pitäishän sen sähäkkää kissaa pelätä , vai ?
Ahma pois pihapiiristä
herukanviljelijä
71146
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Se on mäyrä, joka tonkii öisin pihapiirissä. Arka eläin, paitsi joskus puolustaessaan pentujaan. Ei kyllä sen enempää vaaraa kissallesi kuin siilistäkään. Äh, lankaan menin, vitsiähän yritit vääntää?
kyllähän minä mäyrän tunnen, sellaisia ollut vuoskymmeniä täällä mutta ahma on uusi tulokas uudellamaalla, tämän yksilön nähnyt hyvinki moni, voiko olla niitä lapista siirrettyjä tuholaisahmoja ?
Onko muita Lapin tulokkaita näkynyt? Poroja kenties tai sopulilaumoja? Naalit ja kiirunat taitaaa ollakin Uudenmaan vakikalustoa, puhumattakaan piekanoista tai kuukkeleista.
salaa siirretään rekka- ja junalasteittain, näin on mulle unessa kerrottu...
Suuri Salaisuus on se, älkää kertoko kellekkään!
Jos ette usko ahmahavaintooni niin tulkaapas katsomaan kirkkonummen porkkalaniemeen.
ahmoja olen nähnyt ennenkin, mm viime kesänä lapin reissulla 4 otusta mutta olenkin pätevä havainnoitsija enkä mikään kaljaöykkäri.
Ahma täällä kirkkonummella pesii! Olen öisin kuunnellut sen kumeaa karjuntaa.
niisä on kuusi varvasta ja seitsemän kynttä..niillä se riipii herukoita...