Muurahaiset pihalla, lapset pelkää,auta!

Nimetön

Hei! Meillä on tytöt 7 ja 5 v. Vanhempi pelkää muurahaisia tosi paljon. Usein murkut ovat pieniä ja pistävät tosi kovaa ja niilä taitaa olla pesä tosi lähellä taloamme. Sisällä ei ole murkkuja. Miten voin häätää murkut pihalta pois, ilman ettei kissamme tai muut kärsi siitä

4

1312

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paljon pesiin ja

      hajoita ne näin. Jotain mietoa myrkkyä voit kysyä puutarhamyymälästä lisäksi.

    • virhe40

      Tietänet, että muurahaisia on jos jonkinmoisia. Yleensä ne ovat asustaneet paikalla jo paljon ennen kuin rakensitte talon (ovat alkuperäisasukkaita)tai sitten ne on siirretty täytemaana omasta olinpaikastaan rivi-tai omakotitalon alle. Kerro seitsenvuotiaallesi, niiden muuttokohtalosta, tai se, että ihminen on tullut niiden kotipihalle. Lapsi ymmärtää tämän, eikä huutele "hyi, hyi, kamalaa", jos aikuinen on ensin selvittänyt muurahaisista niiden elämäntarkoitusta. Itse en mielelläni tappaisi niitä, mutta kun tulevat ihan vuoteeseen saakka, listaan ne kuolemalle. Rivitalomme ympättiin kivetyksellä ja samalla sinne ruiskutettiin kaksi kertaa myrkkyä, jolla mm. saa hyvin pois juolaheinän ja muut rikkakasvit, sekä kielokukon hengiltä. Tärkeämpää kuin muurahaisten tappaminen on saada lapsesi pelko pois ja miettiä, mistä se on tullut. terv. 7 ja 5 v. lastenlasten mummeli.

    • kirsku

      vanha perinnejuttu. Elikastelukannuun etikkavettä ja muurahaispesän kasteluun.

      Tai sitten voit aina ostaa jotain myrkkyä.. suopursu on luonnossa kasvava kasvi joka myös karkottaa...

    • Järki käteen

      Maailma on täynnä kaikenlaisia kippiäisiä ja kappiaisia tsiljoonittain ja miljoonttain. Ei niistä pääse täydellisesti eroon mitenkään. On ryömivää ja lentävää otusta. Helpompaa on oppia elämään niiden kanssa, edes joten kuten. Jos lotraat etikalla ylenpalttisesti, ei pihallasi kohta kasva edes ratamoa. Luontoa vastaan on aika hankala taistella aiheuttamatta vahinkoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      81
      1426
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      112
      1355
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      24
      1101
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      23
      1034
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      114
      888
    6. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      878
    7. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      18
      816
    8. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      65
      787
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      40
      677
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      73
      665
    Aihe