Nouseva korko estää lapsen teko hommat, hyvä ehkäisykeino ottaa asuntolaina !
https://www.hs.fi/talous/art-2000010296676.html
https://www.hs.fi/talous/art-2000010296676.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Heh joo niinpä. Nyt ei kannata soittaa haikaralle.
Ei tommonen neljän prosentin korko rajoita mitenkään eikä ketään. Höpö ajattelua.
Vika on siinä että on eletty yli varojen hankittu liian suuria ja kalliita asuntoja nolla koron aikaan. Ei muutaman prosentin korko kohtuulliseen asuntovelkaan vaikuta eikä syntyvyyteen.
90-luvun laman aikaan talousnerot nosti koron likelle 20%:ia , eikä silloinkaan hidastanut vauhtia .
Kyllä siellä on muut asiat jos syntyvyys laskee.
Joillekkin on pakkomielle esitää rikasta. Kohtuu rahalla saa ihan hyviä asuntoja.
Rektio
Sektio
Liekkö tuo on esteenä.
90-luvun vaihteessa oli lainojen korot 12-15 %. ja ylikin mutta niin vain lapsia syntyi.
Mutta silloin ihmiset kuuluivat enempi kirkkoon ja pistivät paljaalla.
Ajat on muuttuneet . naiset eivät enää halua lapsia, työura on tärkeämpi.
Sekin hyvä, että heidän mielipide painaa.
Kyllä ihmisten lisääntymis halut ovat laskeneet.
Pohjoismaiden syntyvyys pieneni poikkeuksellisen jyrkästi
Pohjoismaissa syntyneiden lasten määrä väheni 8,3 prosenttia vuonna 2022, kertovat Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) tiedot. Tämä on suurin vuosikohtainen muutos lasten määrässä yli viiteenkymmeneen vuoteen.
Myös kokonaishedelmällisyys laski kaikissa Pohjoismaissa samana vuonna. Suomen luku oli 1,32, ja se oli selkeästi matalin. Islannin luku 1,59 ja Tanskan luku 1,55 olivat korkeimmat.
Tilastokeskuksen mukaan kokonaishedelmällisyysluku
Yle
Kamalata, kun lapsia ei tehdä, kuka maksaa minun eläkkeet?
Maahanmuuttajat muuta vaihtoehtoa ei ole, rajat auki...
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000010309764.html
Lapsia ei synny kun nuorisolle työnnetään ilmaisia ehkäisyvälineitä, kortonkia ja kaikenmaaliman pillereitä ja kierukoita että ei syntyisi eitoivottuja raskauksia. Sen ymmärtää että kortonki voi suojata sukupuolitaudilta mutta noitten muitten agenda on vain ja ainoastaan syntyvyyden säännöstely. Koulussa opetetaan että nussikaa nussikaa mutta älkää tulko raskaaksi. Mitä järkeä on kitistä vähäisestä syntyvyydestä kun toisella suupielellä paasataan että älkää tulko raskaaksi. Yhteiskunta on mätä. Lakkoon ja kunnanhallitus vaihtoon!
Niin ja kaikki oraali hommat tulee kieltää järjestyssäännöissä !
Ennen laittoivat nämä möyrytautiset menemään.
Ja perspanot!
Näin se menee ihmisten ilmoilla, mutta Hyrynsalmellahan tuolla ei ole mitään merkitystä. Vähänkin tolkumpi pariskunta tai yksinäinenkin ihminen ostaa tavallisen omakotitalon käteisellä tai muutaman vuoden lainalla, johon ei paljon ehdi euriborit vaikuttaa.
Aikoinaan maksoin 10-14% korkoja asuntolainasta. Nyt on toinenkin asunto maksettu jo 20 vuotta sitten.
Nuoret ja matalaohtaiset luulee, että nollakorko on uusi normi. Ei ole, nykyinen korkotaso on ihan normaali. Kyllä sen kanssa pärjää, kun nuukasti vaan elelee.
laittaa vain sukanvarteen niin ei tuu kukaan tiineeksi ja ei käy niin kalliiksi kukkarolle
Korko maksetaan haluista ja himoista joihin ei ole varaa vaan otetaan lainaa , korko pitäisi olla 10% niin järkeä kasvaisi tyhmemmällekkin .
Jumal,,, kiitos, että ollaan EU:ssa mitäpä luulisit, että hallitus nyt tekisi jos ei oltaisi rahaliiton jäseniä joka jarruttaa inflaatiota ja korkojen nousua?
Muistele mitä tapahtui aina markka- aikana kun valtiolla meni vähänkään huonosti.
EU pelasti meidät markan devalvaatiolta aamen!
Juuri näin.
En kaipaa yhtään niitä 10-15% lainan korkoja ja 15% inflaatiota.
Nuoremmat eivät tiedä eivätkä käsitä mitä tarkoittaa rahan ostovoiman leikkaaminen 15%:lla
Kyllähän se muistetaan liiankin hyvin.
Silloinkin oli ymmärtämättömät talousnerot vallassa joilla ei ollut minkään näköistä ymmärrystä taloudesta.
Ettei ois ollu pääarkkitehdit demarit ja vasurit kepun säestyksellä , taisi olla pressakin ja joku elinkeinoasiamies jotka sähläsi.
Historia toistaa itseään nytkin kun ymmärtää viimehallituksen toilailut , nyt ollaan suorastaan suossa.
Lipponenhan yritti entisenä uimari pelastaa markan kun se oli laitettu kellumaan.
Kyllä kokoomuslaiset valtionvarain ministerit Viinasen johdolla olivat tyhmimpiä.
Holkeri oli paras, osasi nauttia kahvista vaikkei rahaministeri ollutkaan.
Tuo väite ei pidä paikkaansa. Kokoomuslaiset karttavat velan ottoa kuin ruttoa. Siis velkaa yli sen mitä pystyy hoitamaan. Edellisellä hallituksella ei ollut mitään tolkkua eikä ymmärrystä tästä asiasta. Ei edes ns. Virkamiehillä? Nyt sitten suomi on vihervasurien jättämässä k....ssa.
Persut yrittää pestä jälkipyykkiä minkä luuserit jätti , saa nähä riittääkö rahkeet vai luisuuko suomi siihen että ulkopuoliset määrää suomen talouden suunnan. Tämäkö on sitä liittovaltiokehitystä josta jo P. Väyrynen varoitti vuosikymmen sitten.
Todellisuudessa virkamiehet ja talousnerothan johtaa suomea , herää kysymys miksi sinne valitaan niin tyhmiä ja taidottomia että suomi rypee jatkuvasti .
Poliikot tuo asiat julki kansalle ja yrittävät silottaa . Jos ne istuu muutaman kauden siellä mäellä niin miten ne kokonaisuutta voi muuttaa. Ei mitenkään muuten kuin sähläämällä siihen helpompaan suuntaan , elää velaksi.
Kokoomuksen olessa vallassa on otettu velkaa surutta, vain Sipilän aikana velkaa ei niinkään otettu mutta aiemmat hallitukset kyllä.
mene 25 vuotta taaksepäin ja tutustu mitä tehty???????
Velan oton lisäksi valtion (Veronmaksajien ) omaisuutta on myyty surutta pilkka hintaan .
Kuka ajoi suomen kuralle yhdeksänkymmenen lamassa. Jos et muista, tutustu.
Jäljet näkyy vieläkin.
Tässä tulee esille se mitä persut kyseenalaistavat,,,virkakuntaa joka tekee virkavastuulla työtään.
Kyllä poliitikot ovat ne jotka niitä virheitä tekevät nyt ja tulevaisuudessa eduskunnan hyväksymänä.
Joka neljäs vuosi näitä amatöörejä valitaan tekemään tyhmiä päätöksiä.
Jo 20 vuotta sitten kirjoitin, että ministerin pitää olla koulutukseltaan taloustieteen tohtori. olipa hän minkä puolueen jäsen hyvänsä.
Jos velkasuhde on esim. Tanskassa, Ruotsissa 30%
JA MEILLÄ 80 % , niin luulisi kaikki , ,, vihervasurit mukaan lukien ymmärtävän että missä mennään.
Ei kestä paljon huonontua että muut määrää.
Tähän ne ajoi Suomen??.
100 seteli muuttuu 85 seteliksi ?
Kohta tulee ruotsista porukkaa kun kansaneläkkeen maksu loppuu. Työeläkkeitäpä niillä ei olekaan kun ikinä ei töitä tehneetkään.
Tämä oli kyllä rasistisesta lausuttu
Mitä tuossa edellisessä oli rasistista? Ei tuossa ole nimetty ketään erikseen keitä ruotsista on tulossa. Ja toki tulee muistakin maista.
Pitäsikkö sitä vielä tuota tunnukkina olevaa muoria muokata ja reistata soaha sitä sukiutumaan. Mutta eipä sitä tiijä vaikka oma hörpötti mitä roiskauttasi on jo aprilli vettä.