Uusi arvio lakkojen hintalapusta

20248
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Kunnon sakot sabotaashin tuottajille. 50 miljoonaa ?

Äänestä

Perskokkareet maksakoot. He ovat sopan keittäneet.

Äänestä
  • Ay-pomoille tarjottiin sopua, ei kelvannut. Jatkavat Suomen ja duunareiden työpaikkojen tuhoamista.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Ay-pomoille tarjottiin sopua, ei kelvannut. Jatkavat Suomen ja duunareiden työpaikkojen tuhoamista.

    Ei tarjottu mitään. Satonen änkyröi Suomen Yrittäjien äänitorvena.

    Äänestä

Kauppalehti on yrittäjien lehti.
Itsepähän lakot tilasivat.

Äänestä

Kyllä viulut pitää periä, ja peritäänkin, kaikilta vähätuloisilta tukiaisilla eläviltä.

Äänestä

Poliittiset lakot loppuu heti, jos ei olla työpaikalla esim 1.4 24 klo 0800!
IRTISANOMINEN JA KORVAUSVELVOLLISUUS! heti käyttöön.

Äänestä
  • Lakot jatkuvat. Hurmaavaa. Rahaa on.

    Äänestä

Onkohan Häkämiehen matematiikan taidoissa vähän sanomista, kun kahden viikon lakko maksoi mielestään 320 miljoonaa euroa ja nyt viikon jatko maksaisi 260 miljoonaa euroa. Kauhukuviahan tämä valtionomaisuuden myyjä osaa luoda, sehän on selvä!

Muistaakohan Häkämies sitä itseaiheuttamaansa tuhoa, kun tuli myyneeksi miljardien arvoiseksi arvioidun Kemira Growhown 207 miljoonalla norjalaiselle Yaralle?

Äänestä

EK:n halujahan hallitus toteuttaa, eli uskoivat, että nuo menisivät helpolla läpi.
Sitä saavat mitä tilasivat ja menköön firmat vaikka konkkaan, kyllä niitä uusia tilalle tulee ja toivottavasti ei niin ahneita kuin nykyiset ylimieleiset johtajat.

Äänestä
  • Ei tule uusia tilalle, jos jatkuvasti lakkoillaan. Siksi tarvitaan rajoja poliittisista lakoista.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Ei tule uusia tilalle, jos jatkuvasti lakkoillaan. Siksi tarvitaan rajoja poliittisista lakoista.

    Jos hallitus joustaisi Suomessa ei olisi lakkoja. Mutta Häkämies ja Pentikäinen ajavat näitä heikennyksiä

    Äänestä

Lakkojen pidentäminen haittaa yrityksiä. Isoja osa seisauttaa tehtäviä. Muutosneuvotteluita ja irtisanomisia. Kolmasosa kemiantollisuudesta ajaa tuotantoa alas. Tuotanto seisoo, kun SAK jatkaa Suomen tuhoamista.

Äänestä
  • Kyllä tämän ihan hallituksen aiheuttamaa tuhoamista.

    Äänestä

Suomen hallitus erityisesti Orpo ja Satonen on vastuussa lakoista, kun ei jousta.

Äänestä

Miksi ay-liikkeen pitäisi maksaa hallituksen aiheuttaman lakon kustannuksia?

Äänestä
  • AY-liikkeelle tarjottiin keskustelua ja lakkojen lopettamista. Ei kelvannut.

    Äänestä

Rydman kohtasi eilen DEMARIN Ylen tv lähetykessä. Laittoiko mitään hassua pätkää TikTokiin. Tulkaa mukaan mennään yhdessä nauramaan.

Äänestä

😍😋😍😋😍😋😍😋😍

😍 K­­­u­u­­­m­­a­t­ ­t­­­y­­­t­ö­­t­ ­­o­­d­­­o­t­t­a­­­v­­­­­a­­­t­ ­s­­­i­­n­­u­­a­­­ -> https://us4.fun/kissgirl?18323973

🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞

Äänestä

Kevään lakot ovat olleet ja menneet. On turha miettiä niiden hintalappuja, koska lakoilla on joka tapauksessa aina hintansa. Viisaampaa olisi nyt miettiä, miten saataisiin vältettyä tulevan syksyn lakkosuma.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Summan voi veloittaa AY-pomojen palkkapussista.
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/nyt-tuli-ekn-arvio-uusien-lakkojen-hintalapusta/8c9244fe-f2df-4247-a308-f4ae02034028

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu