Kertakaikkisen vaikeilta tuntuvat nämä uskomisen asiat.Toiset hakevat järkiselitystä ja toiset selittävät uskolla. Yhtäkaikki, asiasta kiinnostuneita näyttää olevan paljon.
Olen keskustellut monen eri uskontosuunnan ja lahkon edustajien kanssa näkemyksistä. Jos minulle tulisi tarve löytää uskolleni koti, en todellakaan osaisi sanoa, mistä se löytyisi. Tarkoitan nimenomaan uskonnollista yhteisöä. Te vanhoillislestadiolaiset puhutte sydämen avaamisesta Jumalalle. Mutta miten perustelisitte, miksi juuri vl, eikä joku muu?
Olen keskustellut monen eri uskontosuunnan ja lahkon edustajien kanssa näkemyksistä. Jos minulle tulisi tarve löytää uskolleni koti, en todellakaan osaisi sanoa, mistä se löytyisi. Tarkoitan nimenomaan uskonnollista yhteisöä. Te vanhoillislestadiolaiset puhutte sydämen avaamisesta Jumalalle. Mutta miten perustelisitte, miksi juuri vl, eikä joku muu?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Minulta on monesti kysytty, miten voin sanoa, että juuri sinun uskosi on se ainoa oikea.
Tähän vastaan niin, että jos sinä et usko, että meidän uskomme on se oikea, niin onko koko asialla sinulle lopultakaan mitään merkitystä ja että eikö tällaiset haihattelut ja sen edustajat voi jättää omaan arvoonsa.
Jos kuitenkin ajattelet, että meillä on jotain, mitä sinulta tai muilta puuttuu, etkö silloin usko siihen, että asia todellakin voisi olla niin kuin me opetamme?
Uskon ja järjen dilemmaa voi selittää vaikka näin:
Sananlaskujen kirjassa kerrotaan siitä, miten meidän tulisi aina etsiä viisautta.
http://www.evl.fi/raamattu/1992/Sananl.8.html#o10
Ja tästä viisaudesta Paavali sanoo korinttilaiskirjeessä näin:
6 Viisautta me julistamme siihen kypsyneille, mutta emme tämän maailman viisautta emmekä tämän maailmanajan kukistuvien valtiaiden viisautta. 7 Me julistamme Jumalan salaista, kätkettyä viisautta, jonka hän jo ennen aikojen alkua on määrännyt meidän kirkkaudeksemme. 8 Sitä ei kukaan tämän maailman valtiaista ole tuntenut, sillä jos he olisivat sen tunteneet, he eivät olisi ristiinnaulinneet kirkkauden Herraa. 9 Me julistamme, niin kuin on kirjoitettu,
mitä silmä ei ole nähnyt eikä korva kuullut, mitä ihminen ei ole voinut sydämessään aavistaa, minkä Jumala on valmistanut niille, jotka häntä rakastavat.
10 Meille Jumala on sen ilmoittanut Hengellään, sillä Henki tutkii kaiken, myös Jumalan syvimmät salaisuudet.
11 Kuka muu kuin ihmisen oma henki tietää, mitä ihmisessä on? Samoin vain Jumalan Henki tietää, mitä Jumalassa on. 12 Mutta me emme ole saaneet maailman henkeä, vaan Jumalan oman Hengen, jotta tietäisimme, mitä hän on lahjoittanut meille. 13 Siitä me myös puhumme, mutta me käytämme Hengen emmekä ihmisviisauden opettamia sanoja ja selitämme hengelliset asiat Hengen avulla. 14 Ihminen ei luonnostaan ota vastaan Jumalan Hengen puhetta, sillä se on hänen mielestään hulluutta. Hän ei pysty tajuamaan sitä, koska sitä on tutkittava Hengen avulla. 15 Hengellinen ihminen sen sijaan pystyy tutkimaan kaikkea, mutta häntä itseään ei kukaan voi tutkia.
16 -- Kuka tuntee Herran mielen, niin että voi neuvoa häntä?
Mutta meillä on Kristuksen mieli.
Olipa mielestäni hyvin tiivistetty. Noiden lukujen kirjoittaja on varmasti ollut
oikean hengen omistava uskovainen ;) Itse yritin aikaisemmin perustella lähes
samaa asiaa, mutta huomattavasti köykäisemmin, eli omin sanoin :D Raamattu on kyllä
täynnä monenmoista viisautta... eikä siis tämän maailman viisautta :)
Pitäis joskus itsekin lukea Raamattua, kun sieltä löytyy tollaista matkaevästä ;)