Todella surullista ettei hallitus ja työmarkkinaliitot voi löytää mitään yhteistä sopuratkaisua tähän tilanteesen . Tilanne on vähän sama kun parisuhdekriisissä ku kumpikaan ei anna periksi , eikä soita ja molemmilla on paha olla . Ja kuinka helposti asia muutamalla hyväntahtoisella elellä tai myönnytyksellä korjaantuu niin et kaikilla on hyvä olla
Nimim. Kokemusta on
Nimim. Kokemusta on
Vastaukset 2
Vanhimmat
Milläs sitä neuvottele kun toinen ei neuvottele mistään .Hallitus on taholtaan selkeästi ilmoittanut että toimet viedään läpi lakkoiluta huolimatta . Tuo on ilmoitettu tehtäväksi koska asioita ei aimmin ole saatu sovituksi niin nyt ne sitten määrätään.
Se on nuo Satosenkin pahoittelut asiasta yhtä tyhjän kanssa .Mies on täys ketku ,yhteen hengen vetoon kertoo edellä mainittu linjat ja toiseen pahoittelee että ei neuvotella. Pelkkää teatteria.
Ihmiset ei oikein tajua että hallitus joutuu korjaamaan edellisen hallituksen hölmöilyjä. Ei hallitus neuvottele vaan yrittää etsiä tapoja joilla maa saadaan jaloilleen.
Ei hallitus ole neuvottelija vaan asioiden hoitaja. Hallituksen ei kuulu hoitaa kuin oma tehtävänsä.
AY on ihan ulkopuolinen uhooja kuten olisi EK myös, jos se uhoisi.
AY taistelee nyt itsekseen itsensä kanssa. Toista osapuolta ei ole.
Onko ne niin tyhmiä ettei ne tajua tällaista?
Suomen hallitus on valittu vapailla vaaleilla ja suomalaisista n 80% on oikeistolaisia.
He haluavat maassa vastuullista politiikkaa ja sen mukana tulevaa hyvinvointia.
Velkabileitä ei ole olemassakaan kuten sanna marin teki. Se teki sen suomalaisten kurjuudeksi. Ettekö tätäkään tajua?