Hallitus: verovelka paisuu- syy verotulot pienentyneet. Kyllä ne syyt ovat pääsääntöisesti aivan toisaalla, mm: kehitysapu/ ukrainan tukeminen jne. Ja kaikki muu hallituksen rahan ylenmääräinen törsäys. [Purraltakin voisi leikata muutaman avustajan pois.]
Hallituksen huoli
6
272
Vastaukset
- Anonyymi
Tottakai se on duunari vika kun kapitalisti ei rikastu vauhdilla
- Anonyymi
Eihän nuo tietenkään ole syy siihen, että verotulot pienenevät. Verotulothan ovat sitä rahaa, joka verotuksella saadaan ja joilla sitten kustannetaan niitä valtiovallan välttämättömiä ja ei niin välttämättömiä menoja.
Ei Suomi yhtenä maailman vauraimpaan maana voi eristää maailmasta omaan kuoreensa ja uhrata ukrainalaiset venäläisten mielivallan alle, olla auttamatta hätää kärsiviä, jne. Jos noin toimittaisiin, niin se olisi kohtalokasta Suomelle, maineelle ja yhteistyömahdollisuuksiin.
Tuo on niin puhdasta ääripersuilua, joka on erittäin vahingollista Suomelle, jos sillä olisi vähänkään kannatusta kansalaisten keskuudessa. Onneksi ei ole kuin todella vähän.- Anonyymi
Ukrainaa pitää auttaa, mutta kaikki tuo mainitsemasi muu on juuri vihervasemmistolaista sosialisminpaskaa, joka syöksee suomen valtion maksukyvyttömyyteen ja talouselämän loputtomaan lamaan. Kehitysapua on jaettu viimeisen 15 vuoden aikana velaksi 17 miljardia, josta pelkät korkomenot vuositasolla äkkiä päässälaskien 680 miljoonaa, eu:lle on lahjoitettu rahaa miljardeja ym ym.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ukrainaa pitää auttaa, mutta kaikki tuo mainitsemasi muu on juuri vihervasemmistolaista sosialisminpaskaa, joka syöksee suomen valtion maksukyvyttömyyteen ja talouselämän loputtomaan lamaan. Kehitysapua on jaettu viimeisen 15 vuoden aikana velaksi 17 miljardia, josta pelkät korkomenot vuositasolla äkkiä päässälaskien 680 miljoonaa, eu:lle on lahjoitettu rahaa miljardeja ym ym.
Hah..
Ja mistähän löydät tekstissäni sitä persujen iänikuista kuviteltua ’vihervasemmistolaista sosialismipaskaa’?
Et sitten niin yhtään mistään, koska en ottanut mistään asiasta poliittista kantaa, en mistään.
- Anonyymi
>> mm: kehitysapu/ ukrainan tukeminen jne.
Tämä on kaikkein halvimpia sotia, mitä Suomi on ikinä käynyt Neuvostoliitto-Venäjää vastaan. Rahallisesti sodittu 2 vuotta vajaan 2 miljardin euron voimalla.
Venäjältä on kaatunut jo 400.000 miestä, mutta Suomelta ei vielä yhtään.
Tällaista sodankäyntiä kannattaa ilman muuta jatkaa. Kyllä nuo vammautuneet miljooona tai 2 miljoonaa sotilasta alkaa rasittaa jo Putinin Neuvostomaan taloutta ja terveydenhoitoa. - Anonyymi
Voisit pysyä aiheessa
Svetlana Tasha
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2462219- 1921684
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä471319Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad501035- 41826
- 14810
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä31790Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25766Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21760Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647