Mikä ihme on lahjaveron idea ?!

Anonyymi-ap

Siis olen kuullut siitä vain ohimennen, mutta nyt vasta ensimmäisen kerran luin verotoimiston sivulta siitä tarkempaa tietoa. Kuinka moni suomalainen suunnilleen noudattaa tämän lahjaveron maksua ?

En ymmärrä ollenkaan miksi on keksitty tämä outo ylimääräinen vero. Eikös tämä tarkoita käytännössä vain sitä, että valtio varastaa kansalaisten ansaitsemia rahoja nimeämällä kaikki kansalaisten rahan- tai omistuksen siirrot lahjaveron alle ?

Tietääkö kukaan onko kyseessä kuinka vakava rikos, miten siitä jää kiinni ja joutuuko siitä ihan vankilaan vai joutuuko takautuvasti maksamaan loppuelämänsä ajan niitä maksamattomia lahjaveroja sitten vai miten tätä valvotaan ?

Voisin väittää, että lähes jokainen vanhempi on laittanut joskus sekä alaikäisille että aikuisille lapsilleen rahaa tilille. Jos 30 vuotta laittaa säännöllisesti rahaa aikuisen lapsen tilille vaikka 300 euroa 3 kuukauden välein niin on kai se jo yli 30 000 euroa yhteensä.

En ole kuullut ikinä koskaan kenenkään puhuvan, että maksaisi lahjaveron tai olisi tullut jokin ilmoitus kotiin, että pitää maksaa lahjaveroa. Mikä idea tässä lahjaverossa on, jos sitä ei voida edes reaaliajassa valvoa ?

Miten ihmeessä omille lapsilleen voi avata pankkitilin esimerkiksi 15-vuotiaalle, jos heille ei saa laittaa sinne rahaa säännöllisesti ilman, että pitää maksaa lahjaveroa ?

Järkytyin kaikkein eniten siitä, kun luin verotoimiston sivulta, että aviopuolisot eivät voi muka laittaa toisilleen rahaa ilman lahjaveron maksua. Siis itse väitän, että aviopuolisot ovat toisilleen aina elatusvelvollisia eli kummankin on maksettava tasapuolisesti toistensa elämää ja näin ollen vaikka ei olisi yhteispankkitili, niin laaja käyttöoikeus molempiin suuntiin pankkitilillä tarkoittaa sitä, että kumpikin näkee mobiilipankissa toistensa tilit koko ajan ja voivat siirtää toisilleen täysin vapaasti tilisiirtoja eli täysin rajattomasti. Siltikö olisi pitänyt lähes 20 vuoden avioliittovuoden aikana maksaa lahjaveroa koko ajan jokaisesta palkasta, kesälomarahasta, veikkauksen voitoista, isovanhempien tilisiirroista, Tori.fi myynneistä siis ihan kaikestako olisi pitänyt maksaa koko ajan kaikki nämä vuodet valtiolle lahjaveroa ?

Mitkä seuraukset tästä tulee sitten jokaiselle Suomalaiselle ja millä tavoin heitä aletaan jättää tästä asiasta kiinni ?

Milloin tämä karmaiseva ihmisjahti alkaa ?

5

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Anna vain setelirahana, mutta älä kerro verottajalle !


      • Anonyymi

        🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑

        💋 ­­­N­­­y­­­m­­f­o­­­m­­­a­a­­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Idea on kateus.
      Kun joku saa lahjan siitä täytyy maksaa lahjaveroa. Onnea vaan lahjojen jakoon. Jouluna on hurja tilanne kuten syntymäpäivinäkin.

    • Anonyymi

      Miksi lahjavero?
      Mietitäämpä miten kävisi perintöveron ilman lahjaveroa, 1 vrk ennen kuolemaa "lahjoitat" omaisuutesi lapsillesi ja vältyt kokonaan lahjaverolta.
      Tai jaat pienennissä erissä omaisuutesi lapsillesi tai muille ja vältetään perintövero.

      Lahjavero on suuruudeltaan samaa tasoa kuin perintövero.

      Tottakai lahjalla voi kikkailla kuten isämme teki lahjoitttaessaan omakotitalon meille lapsille ja pidätti äidin kanssa hallintaoikeuden.
      No kikkailu ei sinäänsä ollut järkevää kun myöhemmin ostin muilta kyseisen talon ja heidän hankintahinnaksi tuli tuo lahjaverotusarvo, eli he maksoivat voitosta veroa 30%.
      Eli olisi tullut halvemmaksi maksaa ne perintoverot, siis muille.
      Minä olin hyötyjä sillä en myynyt omaa osuuttani.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      156
      6384
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      74
      5286
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3705
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3320
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      126
      2550
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      71
      2306
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2068
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1628
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1506
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      82
      1235
    Aihe