Suomen kieli on suomalaisuuden perusta.
Suomeen mahtuu enemmän kuin yksi tarina suomalaisuudesta.
Tarina su&ru-kaksikielisyydestä on osalle rakkain, mutta yhteinen se ei ole. Ei ole skandivelvoitetta.
Kansalliskieliä ei IRL ole.
Maan pääkieli on suomi.
Nuorilla erilaisia identiteettejä,
suomenkielisiä & hybridejä.
Onko tulevaisuuden Suomessa ihmisillä enää mitään yhteistä? On. Suomen kieli.
11
218
Vastaukset
- Anonyymi
Suomi ei oikeasti ole kaksikielinen maa. Ruotsia puhuu alle 5% väestöstä ja vain muutamalla alueella.
- Anonyymi
Miksi et puhu siitä miten alle prosentin eliitti pakottaa kaikki muut opiskelemaan ja puhumaan englantia?
Miten englanti syrjäyttää suomenkieltä koko ajan yhä ahtaammalle alalle yhteiskunnassa? - Anonyymi
Pakkoruotsi on sairasta touhua.
Rkp on rasistien puolue.
- Anonyymi
Suurin uhka suomenkielelle on englanti.
Miksi olet hiljaa siitä?
Miksi vihaat suomenkieltä pakottamalla englantia?- Anonyymi
Hurrittaminen on pahempi homma
- Anonyymi
Englanti toimii, ruotsi ei
- Anonyymi
Onko tuo hybridi-identiteetti kiertoilmaus puolikielisyydelle linjalla englanti,suomi ja oman kulttuurin kadottamiselle?
- Anonyymi
Lapsella, jonka vanhemmat tulevat Suomen ulkopuolelta, on identiteetissään myös elementtejä vanhempiensa identiteetistä.
- Anonyymi
Hyvää suomea ihan kaikille
- Anonyymi
Hyvä suomi jo peruskoulussa!
- Anonyymi
Aina suomen kieli
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 741084
- 68984
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104938- 47932
- 51885
- 49694
- 31649
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34587- 50580
- 38536