Näin siinä sitten kävi.
https://www.is.fi/paakirjoitus/art-2000010313148.html
Sannan susisote
29
376
Vastaukset
- Anonyymi
Kaikki mihin Sanna koski se p#skaksi muuttui.
- Anonyymi
Kun ottaa huomioon, että Kokoomus ja Perussuomalaiset ovat määräävässä asemassa useimmalla Sote-alueella, niin eihän se ole ihme, että Krista Kiurun suunnitelema Sote on mennyt poskelleen, kun oikeistolaiset yrittävät sovittaa omaa malliaan väkisin Kiurun tekemän mallin sisään.
Ja sitten näiden oikeistolaisten Sote-valtuutettujen suuret palkkiot lypsävät pienet taloudet tyhjiin Sote-alueiden hallitusten kokouspalkkioiden ja johtavien lääkäreiden palkankorotusten kanssa.
Eikä Sotea auta yhtään Orpon oikeistohallituksen Sote-alueiden rahojen kohdistaminen yksityisille terveysasemille.
- Anonyymi
Keskusta ulisee pian että edellistä hallitusta ei saa syyttää mistään.
- Anonyymi
YlämäkiRinne on syyllinen. Hän neuvotteli Sipilän kanssa sossuille julkishallintopohjaisen tehottoman soten ja kepuleille maakunnat. Siinä se syy.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
YlämäkiRinne on syyllinen. Hän neuvotteli Sipilän kanssa sossuille julkishallintopohjaisen tehottoman soten ja kepuleille maakunnat. Siinä se syy.
Ja nyt kärsivät sosialidemokraatit, keput ja kaikki muut. Eniten kärsivät sdp: äänestäjät, jotka ovat luottaneet puolueeseensa.
- Anonyymi
Sanna ja Kiuru teki soten, miksi keskusta siitä ulisisi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sanna ja Kiuru teki soten, miksi keskusta siitä ulisisi.
Kysy Kurviselta. Se pyörittää koko ajan samaa levyä..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sanna ja Kiuru teki soten, miksi keskusta siitä ulisisi.
Kepu pilasi hyvän Soten vaatimalla liikaa Sotealueita ja nyt siitä maksetaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kepu pilasi hyvän Soten vaatimalla liikaa Sotealueita ja nyt siitä maksetaan.
Se oli ainut syy miksi Kepu oli Sannan hallituksessa, Kalliiksi tuli suomalaisille. Ei ihme, että Kepu haluaa unohtaa tuon ajan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
YlämäkiRinne on syyllinen. Hän neuvotteli Sipilän kanssa sossuille julkishallintopohjaisen tehottoman soten ja kepuleille maakunnat. Siinä se syy.
Kepu sai maakuntamallin ja sdp sosialismin.
- Anonyymi
Kiuru ja Sanna saivat megalomaaniset ongelmat soteen.
- Anonyymi
Tässäkin kävi niin kuin muissakin hallituksen hankkeissa. Hyvää yritettiin, mutta sutta tuli. Hoito huononi ja hinta nousi.
- Anonyymi
Demarisote käytännössä.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4787ca56-0849-4297-ad59-78b36a501b27- Anonyymi
Tavismummo ei hoitoa saa.
- Anonyymi
Ottaen huomioon, että Sote käsittää kaikkiaan 200 000 ihmisen organisaation niin on mennyt asiat hyvin ja aina paranee.
Samalla hallintoa saatin hirmuisesti pienennettyä kun aikaisemmin jokaisessa kunnassa oli omansa ja siihen sitten kuntayhtymät lisänä.
Nyt asiat soljuu eteenpäin pelkästään Sote alueilla mukavasti ja hallintoa on murto-osa entiseen.
Tietenkin on vielä opettelua uusissa toimintatavoissa mutta sitähän se on yksityiselläkin yrityksissä kun ne fuusioituu, vaikka henkilömäärä olisi murto-osa Soteen verraten.
Marin oli paras pääministeri kautta aikain, kun ajatkin oli vielä hankalat, koronaepidemia ja Venäjän aiheuttama energiakriisi.
Hienosti Marin hallitus toimi ja vielä oikeudenmukainen hallitus!
Marin on ylivertainen! - Anonyymi
Nyt yksi pahoinvointialue lähdössä kerjuulle.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/c92dc419-c5dc-485b-80db-ebd8fa141aa0 - Anonyymi
PASKA DEMARIT.
- Anonyymi
Demarit sössi soten.
- Anonyymi
Nyt sitten professoritkin tajuavat, että pieleen meni sote.
https://www.verkkouutiset.fi/a/professori-sklle-sote-uudistus-meni-pilalle-sanna-marinin-hallituksen-ideologian-takia/#bb202130- Anonyymi
Demareita ei saa haukko sosialisteiksi. Loukkaantuvat siitä.
- Anonyymi
Sanna Marin on tyhmin pääministeri kautta aikain.
- Anonyymi
Tilanne menee vaan huonompaan suuntaan.
"Hyvinvointialueiden alijäämä on kasvamassa 1,45 miljardiin euroon. Valtiovarainministeriön mukaan hyvinvointialueiden talouden suunta on väärä ja edessä odottaa yt-kierroksia."
Kiitos Sanna ja Krista. Oikeat soteosaajat asialla. - Anonyymi
Onhan se selvää, että Soten aloitus maksaa maltaita ja se pitäisi hoitaa mahdollisimman rahalla kuntoon. Nyt hallitus vetkuttaa ja "säästää" ja se vasta kalliiksi tulee ja tuhoaa järjestelmää urakalla.
Oikeasti pitäisi vähentää Sotealueita reilusti ja näin tulisi heti säätöä kun monikertainen hallinto saataisiin kohtuulliseksi.
Kepu tuon oikeasti pilasi kun laittoi kynnyskysymykseksi nuo kaikki Sotealueet ja vain saadakseen ääniä tulevissa vaaleissa kun kyykky näytti jo silloin syvältä ja sekään ei onnistunut pelastamaan Kepuleita. - Anonyymi
Soten piti alun perin säästää. Sitten tulivat Sanna ja Krista. Ei muuta kuin menot kasvoivat. Nyt on sitten edessä säästökuuri.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/645de40c-c5e5-425c-956e-da1b4bb0144d - Anonyymi
Tämä himmeli tulee maksamaan paljon suomalaisille.
- Anonyymi
Kaikki mitä Sanna teki muuttuu p"skaksi.
- Anonyymi
sotamies Ryan
- Anonyymi
Sanna ja Krista yhdessä päättivät pistää Suomen kansan kärsimään.
- Anonyymi
Jättimäinen miljardien eurojen moka. Sanna Marinin ja demarien ala-arvoista osaamista.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h
Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va426681Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa
Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko895242Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä
Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas934835Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin64659Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan
Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa724505Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä224086Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus
Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast544057Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista
kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi174007Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle
✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL1543976Miksi Marinin vasemmistohallitus ei tunnustanut Palestiinaa
kun mahdollisuus oli? Nyt sitten vasemmisto-oppositio ulvoo yhtään ääneen, että Palestiina pitää tunnustaa - onpa tode213540