Tämä on suora lainaus: Puolentoista miljardin euron kartonkitehdas kaatui kalleuteen, mutta vuoden suurin investointi on nyt vaakalaudalla poliittisten lakkojen seurauksena. Teollisuusyhtiö SSAB on tiedottanut, että Raahen terästehtaan toiminta on alkuvuodesta häiriintynyt työmarkkinakiistojen seurauksena. SSAB kilpailuttaa fossiilivapaata terästä tuottavan tehtaan päätöstä Raahen ja Ruotsin Luulajan välillä. Arvoltaan kahden miljardin euron investoinnin ratkaisee markkinaympäristö. Koska esimerkiksi teollisuussähkön hinta on sama molemmissa kaupungeissa, poliittisten lakkojen painoarvo kasvaa entisestään.
Vastaukset 21
- Anonyymi
Lakko pitää!!! Kiva oottaa pari olutta terassilla ja nauttia lakkoauringosta!! T AO200 .Jäsen jo 30vuotta
- Anonyymi
Vai oikeen jäsenkin jo 30 vuotta turhaan kehut siinä.minä olen ollut kauemmin liitossa kuin sinä.häh häh hää.tiedätkö edes mikä on terassi.
- Anonyymi
No kohta saat olla jokainen päivä. Työntäkää vaan ulos nämä tehtaat maastamme
- Anonyymi
Täysiä alkojahan nuo tehtaan kommarit ovat. Ei niistä mihinkään ole.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Täysiä alkojahan nuo tehtaan kommarit ovat. Ei niistä mihinkään ole.
Höpöhöpö, maksaa alkoholi-ja tupakka veroa, isänmaallisia miehiä!! Raivoraittiit lestat kiertää ja juonii kaikessa, pahin ja kallein mafia suomelle!!
- Anonyymi
🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑
🔞 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
- Anonyymi
Kartonkia vai kortonkia, kuluttaja kansalle?🧟
- Anonyymi
kortonkia kun olisi aikoinaan käytetty niin olisi lakkorikkureitakin paljon vähemmän.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
kortonkia kun olisi aikoinaan käytetty niin olisi lakkorikkureitakin paljon vähemmän.
Eihän alko kommunistit mitään kumia käytä. Sen takia paljon yh-äitejä, Kummatissa, Ollinsaaressa ja Pattijoella.
- Anonyymi
Sulkekaa jo tuollainen tehdas missä päästöt vastaa koko Suomen savuttavaa autoa yhteensä.
- Anonyymi
Emme luovuta!!!!!!!!! Terveisin rautainen punakone tehtaalta!!!!!!!!!!!!!
- Anonyymi
Elekää missään nimessä luovuttako, niin saadaan tehdas kiinni nopeammin. Sittenpä ei tarvi ay200 enään lakkoilla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Elekää missään nimessä luovuttako, niin saadaan tehdas kiinni nopeammin. Sittenpä ei tarvi ay200 enään lakkoilla.
AO200=parasta mitä tehtaalta löytyy!!!!!!!!!!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
AO200=parasta mitä tehtaalta löytyy!!!!!!!!!!
Kyllä asiat on sitten todella pahasti tehtaalla. Onneksi se suljetaan pian.
- Anonyymi
Taas saa viikon tissutella keskikaljan kuraa autotallissa ja kehua kuin isoa tiliä aina tehtaalta saa..
T. Tehtaan runkkukourat- Anonyymi
Hell Yeah!!!! T. Tehtaan römpöti-pöti kerholaane⁷
- Anonyymi
Mämmin syöntiin ja kossun juontiin met alamme!! AO200kovafani!!
- Anonyymi
Joko pelottaa, että Raahessa tehdas hiljenee lopullisesti? Siitä saa kiittää Teollisuusliiton hallitusta ja sen puheenjohtaja Aaltoa. Ryhmätyhmyyden perikuva. Ei kannata kusta työnantajan kintuille.
Hei onko mitään pöllömpää, kuin lakkoilla, vaikka sillä ei ole mitään vaikutusta hallituksen päätöksiin, pelkästään oman työpaikan tilanteeseen ja siihen, että lakon ajalta tulee takkiin joka päivä, kun ottaa huomioon, että lakkoavustuksestakin menee vero, Hei, kolmen viikon lakosta tulee takkiin noin 1000 euroa. Ja palaa siinä jo kaksi kesälomapäivääkin. Onko viisasta? Kuka keksi? Joko olisi laittaa liiton miehet vaihtoon? Tai tehdä paikallissopimus ja mennä töihin? Antaa Hakaniemen herrojen olla keskenään.
Riku ja Turja, voi kurja!
SAK:n hallitus huusi: Barabbas, Barabbas!!!- Anonyymi
Mikä Härönojan höpöttäjä se siellä pöpisee?
- Anonyymi
Voi voi lakkoilijoiden takia 4,5 miljardin investointi meni Ruotsiin.
- Anonyymi
Oliko se nyt Kemin Ahtaajat, jotka aloittivat lakon joskus viime vuosituhannen puolella eikä aivan sen lopussakaan? Ovat lakossa yhä. Pankaas paremmaksi, Raahen ruosteperseet!
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092290Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???25920- 103896
- 71892
- 48845
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha564823- 82728
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76660Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik24612- 60581