🥰🐣🌿 yksi on palmusunnuntain virpominen. Tapa on peräisin Karjalasta, josta se on levinnyt ympäri Suomen. Sieltä on peräisin paljon hyvää, niinkuin karjalanpiirakat ja Säkkijärven polkka (iskän synnyinseudulta).
Hyvää Palmusunnuntaita
Namit tai kolikot valmiina pikkuvirpojia varten🪙
Kaipauksen ei kannata keräyskolikkoja kuitenkaan tuhlata nyt.
Pääsiäiseen liittyy moni perinteitä
9
218
Vastaukset
- Anonyymi
Ihan hyvä. Palkka maksettiin virpojille silloin ennen vasta Pääsiäispäivänä. Ehkä nykyaikana on parempi, että virpojat saavat palkkansa heti niin ... no niinniin
Meilläpäin ei virvottu palmusunnuntaina. Meillä oli nuutinpäivä sellainen, jossa kierreltiin naamioituneena kerjäämässä joulusta yli jääneitä namusia.
- Anonyymi
Normaalista pääsiäisperinteestä poiketen päätin, että en syö mämmiä ollenkaan😂
- Anonyymi
Kuule ppoika nyt mämmiä naamaan tai itket ja syöt sano sääki nyt lounasmamma jotain
Anonyymi kirjoitti:
Kuule ppoika nyt mämmiä naamaan tai itket ja syöt sano sääki nyt lounasmamma jotain
No kyllähän sitä ihminen elää ilman mämmiäkin. Mulla ei ole tapana pakottaa syömään mitään. Kaurapuuroakaan ei ole pakko syödä vaikka se onkin hyvää ja terveellistä.
- Anonyymi
Nälkä kotiin vie 🍕🍲🍳🍷
Ennen sanottiin, että routa porsaan kotiin tuo! Nykyisin tuo porsaaksi nimittely koetaan niin negatiiviseksi, ettei ainakaan kaivatusta henkilöstä sitä kehtaisi käyttää.
Hyvät herkut sulla ollut. Nam .. nam!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986148KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495617Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522649Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042066Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071778- 1241717
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731187
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään33998
