Uuden Jäspi 40 YPV:n ääntelyongelma

Anonyymi-ap

Kesällä 2023 taloomme tehtiin täydellinen LV-saneeraus. Ammattiliikkeen tekemänä. Nyt, kun reilu puoli vuotta vermeet ovat olleet käytössä,
Jäspi ei vaan lopeta porpatusta. Kokemusta puulämmityksestä on, sen voin vakuuttaa. 34 vuotta lähes 100 % puukattila-varaaja lämmitystä takana. Mutta LVI asiantuntijaksi en tekeydy, vaikka monta asiaa tiedän ja olen korjannutkin.
Jäspi lähtee tulille herätteillä kaikkien valmistajan ohjeiden mukaan. Käytän kuvia n. 12-15 % kosteuden sekahalkoja ilmavasta liiteristä. Kun kattilan lämpö alkaa nousta > 60 asteen, kuuluu vesitilasta yksittäinen murahdus. Lämmön yhä kohotessa, murahdustaajuus tihenee ja muuttuu n. 80 asteessa ääneksi, joka muistuttaa enemmänkin yhtäjaksoista kanamunakattilan porpatusta. Toki jokaisella ensipesällisellä ei näin tapahdu, vaan ääni voi ajoittain puuttua kokonaan, tai jäädä pelkiksi yksittäisiksi murahduksiksi. Järjestelmän paine on 0,9 - 1,5 baria riippuen sen lämpötilasta. Kalvopaisunta-astia on 150 l ja latauksen sekoitusventtiili 73 astetta. Ilmakelloja on kaksi ja paisunta-astian päällä manuaalinen ilmausruuvi. Ilmausta olen yrittänyt ainakin 5-6 kertaa, tuloksetta. Latauspumppu käynnistyy termostaatilla ja käy teholla 0,8 m3/h, ladaten 1000 l Jäspin varaajaa.

Täällä en ryhdy arvostelemaan asennusta (takuuaika), tai laitteita (takuuaika), eikä siihen ole aihettakaan. Toivon kommentteja, onko muilla ollut vastaavan Jäspin kanssa samoja ongelmia? Ja jos on, mitä toimenpiteitä äänen poiston (ilmaahan siellä vesitilassa oikeasti on) ratkaisemiseksi olette tehneet?

Lopuksi, olen huolissani kattilan kestävyyden kannalta, jos ilma pysyy vesitilassa. Kattilan ikä voi entiseen kattilaan (34 vuotta ja siirtyi käytettynä seuraavaan kiinteistöön ja hyvin pelaa kuulema) verrattuna jäädä hävettävän lyhyeksi.

5

582

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Paisunta-astian ilmaruuvista ei saa päästää paineita pois. Siellä kuuluu olla typpeä, joka supistuu ja laanenee lämpötilan mukaan(kumikalvo) pitää paineen tasaisena. Automaattiset ilmanpoistimet voivat jumuitua, toisissa on neula pienen korkin alla mitä voi painaa.

    • Anonyymi

      Paisunta-astian ilmausruuvi on nimenomaan yläpuolella, eli verkoston korkeimmassa kohdassa, josta voi päästää vesitilassa mahdollisesti olevaa ilmaa pois. Kalvon paisuntapuolella oleva venttiili on kalvopaineen tarkastusta/ typen lisäystä varten paisunta-astian alapuolella.
      Koska porpatus askarruttaa edelleen enemmän, olen miettinyt, kuinka kauan kestää, että kesällä uutena puhtaalla vedellä täytetty n. 1300 l lämmitysjärjestelmän vesi muuttuu ns. hapettomaksi, jolloin hapeton vesi ei omaisi porinaominaisuutta ainakaan vesitilassa olevan hapen avulla?
      Kattila ja varaaja on passisuorassa.

    • Anonyymi

      Nostan aihetta näkyvämmäksi. Porina jatkuu....onko niin, että muilla ei ole vastaavaa ongelmaa?
      Huomaan, että ketjusta on poistettu seitsemän asiatonta kommenttia! Ihmettelen, mitä ne ovat sisältäneet?

    • Anonyymi

      Kannattaisiko kysyä sieltä ammattiliikkeestä vai onko jokin pakko kysellä täältä ?

      • Anonyymi

        Meidän Jämä YPV kiehuu jos latauspumppu ei ole päällä.
        Latauspiirissä on manuaaalinen venttiili jolla kattilasta varaajaan menevää vettä voi shuntata., siihen ei tarvise koskaan kajota.
        Varsinaisesti lataussäätönä on idioottivarma termostaattisuntti joka ohjaa vettä varaajaan kun kattilassa on lämpimämpää kuin varajassa .


    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2164
    2. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      75
      1291
    3. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      132
      948
    4. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      142
      727
    5. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      656
    6. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      642
    7. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      13
      577
    8. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      93
      575
    9. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      11
      573
    10. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      551
    11. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      546
    12. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      44
      539
    13. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      28
      498
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      490
    16. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      122
      478
    17. Mitä tunteita

      Sulla vielä on?
      Ikävä
      76
      473
    18. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      457
    19. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      444
    20. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      437
    Aihe